UIQ FileSystem Hack

Дискусија во форумот 'UIQ' започната од strizlow800, 24 авг 2008.

 1. Domecot

  Domecot Нов член

  Член од:
  11 авг 2008
  Мислења:
  841
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  0
  Еј верувај нема нишо тешко да го напраиш модов.Ти препорачувам со
  X-plore наместо со Swiss.Па моеш да стаиш Walkman 2.0 на п990.Не моеш да стаиш 3 зашо зима многу РАМ.Побарај на persian forums мислам дека пролитав нешо за Walkman троjka на п990.Побарај.
   
 2. Callidus

  Callidus Модератор

  Член од:
  7 јун 2008
  Мислења:
  1.216
  Допаѓања:
  456
  Поени од трофеи:
  83
  Телефон:
  Galaxy S5
  знам за вокмен 3, стризло неколку пати ме предупреди да не стаам тоа...туку пред некое време ми прати walkman 2 инсталација, само го чекам ако може упатство како да инсталирам ;)
   
 3. Domecot

  Domecot Нов член

  Член од:
  11 авг 2008
  Мислења:
  841
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  0
  Па глеј сеа.Имаш фолдерот со Вокмен и на пример C/shared/kastor го копираш у c/shared/kastor.И така праиш со сите останати.
  EDIT:
  Еве ти линк од dark_skeleton.Закон батка.се бави со модови.ти викам само копирај тоа фолдерите у private шо се у private на телефонот.
   
 4. strizlow800

  strizlow800 Член

  Член од:
  24 фев 2008
  Мислења:
  565
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  18
  Совет: Xplore е мн "powerful" апликација така да пази што праиш со неа. И не прај оверврајт на фајлови од телефонот доека ставаш Вокмен 2.
   
 5. Callidus

  Callidus Модератор

  Член од:
  7 јун 2008
  Мислења:
  1.216
  Допаѓања:
  456
  Поени од трофеи:
  83
  Телефон:
  Galaxy S5
  вака...

  во фолдерот со Walkman 2 (стризло ми го прати) ги има следните 4 фолдери:

  Private
  Resource
  Shared
  Sys

  моментално го хакирам (со туторијалот за unsigned)...кога ќе завршам, што/каде треба да направам со овие 4 фолдери?
   
 6. strizlow800

  strizlow800 Член

  Член од:
  24 фев 2008
  Мислења:
  565
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  18
  Коа ке завршиш ке го рестартираш телефонот за да видиш прво дали ти работи првиот хак...

  После тоа ке уклучиш caps switch и со Xplore или Swiss Manager ќе ги ставаш фајловите од тие фолдери у телефонот.

  Пример ако имаш фајл:

  walkman folder:\ private\ bla bla 1\ blabla FAJL.xxx

  ке го стаиш у телефонот у тој фолдер

  а не целиот фолдер private да го копираш у тел и да праис оверврајт.

  got it?
   
 7. Callidus

  Callidus Модератор

  Член од:
  7 јун 2008
  Мислења:
  1.216
  Допаѓања:
  456
  Поени од трофеи:
  83
  Телефон:
  Galaxy S5
  да да...туку, прво со хакот - го ископирав exe фајлот во c/sys/bin, ама немаше таков фајл за да ovewrite-нам...го утнав или нормално е и вака?
   
 8. strizlow800

  strizlow800 Член

  Член од:
  24 фев 2008
  Мислења:
  565
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  18
 9. Callidus

  Callidus Модератор

  Член од:
  7 јун 2008
  Мислења:
  1.216
  Допаѓања:
  456
  Поени од трофеи:
  83
  Телефон:
  Galaxy S5
  ууух добро е :) ај сеа ке тестирам со flashight...
   
 10. strizlow800

  strizlow800 Член

  Член од:
  24 фев 2008
  Мислења:
  565
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  18

Сподели преку: