Opera Mini 6

Дискусија во форумот 'Symbian^1 - OS v9.4, Series 60 rel. 5' започната од matrix_skopje, 24 мар 2011.

 1. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Веднаш. Само .jar или и .jad?
   
 2. matrix_skopje

  matrix_skopje Активен Член

  Член од:
  1 апр 2009
  Мислења:
  341
  Допаѓања:
  63
  Поени од трофеи:
  28
  pa retko ima aplikacii ili igri za symbian vo jad format ustvari koga ubavo ke razmislam i neznam dali symbian podrzuva jad ama koga veke ke stavas jar stavi i jad

  i uste nesto dali ke mozete da ovozmozite preku alatkata za prikacuvanje na fajlovi da moze da se uploaduvaat fajlovi i od telefon a ne samo od kompjuter
  fala odnapred
   
 3. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Преку телефон се користи мобилната верзија, а таму нема опција за атачменти.

  Јад е обично фајл што иде пропратно со некои јар апликации и е со големина 1кб и најчесто содржи линк или нешто во тој стил ако треба да се досимне нешто со апликацијата, меѓутоа најчесто не е потребен.

  Симбиан поддржува јава апликации, меѓутоа јад фајлот за таму не ти е потребен. Јад фајлот треба за некои стари сони ериксони и за самсунзине... али не верувам да земеш да се замараш за нив да копаш апликации и да ги ставаш на форум:)
   

Сподели преку: