HTC One M8 со Windows

Дискусија во форумот 'Windows Phone' започната од makedonce, 22 авг 2014.

 1. makedonce

  makedonce Член

  Член од:
  5 мај 2008
  Мислења:
  70
  Допаѓања:
  3
  Поени од трофеи:
  8
  Здраво,

  Би сакал некој ако може да ми објасни, дали ќе може HTC One M8 со Windows да работи на македонска мрежа, бидејќи за е сега само на Американски пазар и тоа околу мрежите не го разбирам.
  Сакам да го порачам па затоа ако има некој да ми потврди дали би можел да работи кај нас ќе биде супер.

  Фала многу
   
 2. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Оди на
  www.cellunlocker.net и види дали нудат/продаваат анлок кодови за htc m8 windows edition.
  Ако продаваат тогаш можеш да си нарачаш/купиш код.
  Е сега
  ,коа ќе ја ставиш Македонската сим картица телефонот ќе побара network unlock code ќе го внесеш кодот што го доби од www.cellunlocker.net и телефонот ќе ти се отклучи и ќе ти работи со сите гсм сим картички во светов.

  Unlock codes Можеш да побараш и на ebay.

  Исто можеш да се распрашаш по нашиве мобилари дали некој може да ти набави код за анлок.

  Sent from my Note 3 using Tapatalk
   
  На makedonce му/ѝ се допаѓа ова.
 3. makedonce

  makedonce Член

  Член од:
  5 мај 2008
  Мислења:
  70
  Допаѓања:
  3
  Поени од трофеи:
  8
  Значи треба само одклучување на сим картичката?
  јас мислев дека и покрај тоа пак нема да работи на македонска картичка бидејки фреквенцијата на мрежата која е во Македонија е поразлична од таа на Америка.
  Ако е само до тоа одклучување тогаш нема никаков проблем тоа е супер вест :)

  Фала многу
   
 4. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Ако од USA го купиш од следниве оператори:
  AT&T и T-Mobile USA тогаш не би требало да имаш проблеми со мрежата.

  Ако го купиш од Verizon или Sprint тогаш мислам дека нема да ти фаќа одредени фрекфенции а може и воопшто да неможе да се декодира.

  Најубаво е да прашаш пред да го купиш кои гсм фрекфенции ги подржува за да бидеш сигурен дека откако ќе го декодираш/отклучиш ќе ти работи на нашиве оператори со нашиве сим картички.

  Sent from my Note 3 using Tapatalk
   
 5. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  ^моментално го имаше само на Verison/Sprint варијантата, а за некое време ќе го пуштат и од AT&T.
   
 6. makedonce

  makedonce Член

  Член од:
  5 мај 2008
  Мислења:
  70
  Допаѓања:
  3
  Поени од трофеи:
  8
  Да на verizon мрежа е. Што значи дека нема да фаќа кај нас така?
  Жално :( и сега друго чаре нема....
   
 7. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Како што веќе пишав, најавена е AT&T верзија.
   
  На makedonce му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Има чаре.
  Трпение,ќе причекаш,ќе излезе ГСМ верзија,ќе почнат да го продаваат и во Европа па ќе си купиш ;)

  За Verizon моделот 99% сум сигурен дека нема да работи кај нас во Мк пошто е CDMA а не GSM верзија.

  Sent from my Note 3 using Tapatalk
   
  На makedonce му/ѝ се допаѓа ова.
 9. makedonce

  makedonce Член

  Член од:
  5 мај 2008
  Мислења:
  70
  Допаѓања:
  3
  Поени од трофеи:
  8
  Ок дечки ќе чекам тогаш, а меѓудругото да прашам и за HTC 8X 4G Verizon само они го имато со 4G и тој исто така нема да работи во Македонија?
   
 10. username

  username Искусен член

  Член од:
  7 апр 2010
  Мислења:
  1.516
  Допаѓања:
  865
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 7
  а бе македонче
   

Сподели преку: