HHO Генератор за помалку да троши гориво автомобилот.

Дискусија во форумот 'Спорт и автомобилизам' започната од BokUre, 4 фев 2012.

 1. Skipper

  Skipper Член

  Член од:
  9 јун 2011
  Мислења:
  77
  Допаѓања:
  50
  Поени од трофеи:
  18
  Еве линк http://hho.mk/

  Инаку уредов се вградува на дизел, бензин и плин
  Уредот за до кај 2.000цм3 троши окулу 15 ампера, што и не е така малце.
  Уредот нема резервар за складирање на водород, туку моментално се произведува и моментално се троши.
  Двата главни делови се генераторот и баблерот каде што се филтрира низ вода и влегува во мотор.
  Уредот МОРА да има неповратен вентил кој се наоѓа на баблерот за да не дојде до усисување на вода.
  Има заштеда до максимум 30%.
  Водородот како гас е нај запаллив гас на светот и се карактеризира со многу кратка и јака експлозија, така што мислам дека сеупте уредиве се во ран развој и незнам колку се безбедни.
  Дечково што ги монтира има добиено а-тест за нив, и коштаат 450евра, и се со српско потекло.
  Со среќа на тие што планираат да вградуваат во скоро време, па ако стави некој нека пише што и како.
   
 2. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  зашто кај нив на страната пишува 300еу за до 2000цм3, што знам јас би ставил само сакам прво да почекам некој друг да каже за да не фрлам џабе пари.
   
 3. Skipper

  Skipper Член

  Член од:
  9 јун 2011
  Мислења:
  77
  Допаѓања:
  50
  Поени од трофеи:
  18
  Уште пред повеќе од два месеци се видов со човекот лично и поразговаравме. Тогаш ми ја кажа таа цена. Можеш да се јавиш и да прашаш, така е најсигурно.
  Малце сум скептичен окулу целата заштедата кај моторите со директно вбризгување, затоа што за да постигнеш толкава заштеда на гориво, мора да има некоја електроника која што ќе биде врзана на маф сензорот за да го ,,лаже,, дека има помал проток на воздух, а сразмерно на тој воздух да го намали и горивото и тука да дополнува водородот. Друга работа е тоа што генераторот произведува константно исто количество на водорот и незнам како би се однесувал моторот на поголеми вртежи.
   
 4. StalkeR

  StalkeR GSM Team

  Член од:
  10 апр 2010
  Мислења:
  3.489
  Допаѓања:
  1.739
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Redmi Note3 Pro 3/32
  РОМ/Верзија:
  MIUI 8.3 weekly
  За ова сум запознает од поодамна, имам читано некои документи.
  Кај нас има еден професор во едно средно училиште што ги мести овие работи. Не знам колку е корисно прво ова за моторот, али знам дека барем 2-3 јца имаат вградено ваков систем во нивните коли.
  Ако некој го интересира повеќе, можам да побарам број од човекот, да се договори.

  И, како што знам ова не е законски.
   
 5. GoRRaN

  GoRRaN Allmighty модератор

  Член од:
  24 окт 2008
  Мислења:
  4.751
  Допаѓања:
  2.066
  Поени од трофеи:
  208
  Штом има а-тест - законски е.

  Sent from my GT-N7000 using Tapatalk
   
 6. StalkeR

  StalkeR GSM Team

  Член од:
  10 апр 2010
  Мислења:
  3.489
  Допаѓања:
  1.739
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Redmi Note3 Pro 3/32
  РОМ/Верзија:
  MIUI 8.3 weekly
  Не знам колку е законски, како што реков. Не сум слушнал да има таков тест.
   
 7. negoznam

  negoznam Активен Член

  Член од:
  3 дек 2008
  Мислења:
  449
  Допаѓања:
  178
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  iPhone 6+
  Генераторот најдобро функционира за дизелаши, и тоа со голема кубикажа(пред се камиони). Кај колите се добива заштеда до кај 20% но само кај дизели и кај постарите бензинци(со карбуратор).
  Додека кај новите коли со ЕЦУ, односно со директно вбризгување нема никаква заштеда туку напротив, се пореметува компјутерот, јавува check engine и покрај обидите со лажач за ламбда сонда да се заобиколи тоа. Ова ми се информации и од прва рака(односно пријател тестираше) и од член на еден наш форум за коли. Мое мислење е дека за поновите бензинци џабе ќе си ги фрлате парите, додека за другите споменати највеќе според мене вреди за камиони.
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Rocco

  Rocco Нов член

  Член од:
  22 апр 2019
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  3
  Поени од трофеи:
  3
  Телефон:
  Nokia
  Zdr prijateli,

  Jas imam napraveno masina za dekarbonizacija koja go cisti kompletno motorot. Sega pravam mal generator za vo mojata kola. Koga ke bide kompletno napraven i vgraden ke vidite poveke sliki i video . Hho Generato može da se vgradi na Benzinec disel ili na plin . So hho gasot se postignuva maksimalno sogorevanje na gorivoto i taka Paga potrosuvackata na gorivo i raboti mnogu posmireno motorot ima podobri prestacii i se namaluva zagadenosta na izduvnite gasovi.
   
  На Noc 32 и Alfa Mobil Team им се допаѓа ова.
 9. Rocco

  Rocco Нов член

  Член од:
  22 апр 2019
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  3
  Поени од трофеи:
  3
  Телефон:
  Nokia
  Kako da prikacam slika vo vrška so hho generatorot ?
   
  На FeetBeast му/ѝ се допаѓа ова.
 10. FeetBeast

  FeetBeast Нов член

  Член од:
  21 јан 2020
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Телефон:
  070206365
  Zdravo drugar.
  Zainteresiran sum za tvojot proekt za HHO generator.. Bi sakal da se slushneme za da razmenime iskustva..


  Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
   

Сподели преку: