Проблем Blackview s8- проблем/решение

Дискусија во форумот 'Кинески брендирани телефони и копии' започната од ComputerService, 21 ное 2019.

 1. ComputerService

  ComputerService Нов член

  Член од:
  6 мај 2013
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  6
  Поени од трофеи:
  3
  Поздрав,
  Дали кај нас, може да се најдат резервни делови, за кинески телефони, како што е на пример телефонот во насловот Blackview S8?
  Бај д веј.. и солуција/помош ми треба.
  Имаше телефонот Скршен конектор- тајп Ц.. неможев нигде да најдам овде, па го порачав од АлиЕкспрес, сосе плочка околу 5долари беше (нмв то) Ама предходно изгледа нешо се зезнало и друго, телефонот неќеше да уклучи ни да полни.. Изгледа чипот за полнење е заминат?! :/
  Инаку во меѓувреме искорнати се 2 смд компоненти, 1 кондензатор, и другото мислам диодче беше... Ама сеа не знам ни какви ни што беа, за да му залемам исти повторно. Е сеа солција помош околу тоа?
  Или пак каде може да се најде некоја сервисна шема за таа плочка ?
  Благодарам.
   
 2. ComputerService

  ComputerService Нов член

  Член од:
  6 мај 2013
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  6
  Поени од трофеи:
  3
  Некој жив?:cool:
   
 3. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Слика од исконратите елементи?
  Телефонот што и да е расипано од полнење, со полна батерија мора да запали. Само делови околу напојување е возможно да прават проблем, дали имате можност да го приклучите на напојување и да видите дали влече повече од 400mah?

  солуции, супорт, шеми ни од блеквју немаат :D
  тие уреди се направени, доколку има дефект на матичната - да се замени цела матична, но врз основа на претходно исксутво кај други кинески телеофни и мало познавање околу смд електроника ќе ви помогнам да го дијагностицирате проблемот.
   
  На ComputerService му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ComputerService

  ComputerService Нов член

  Член од:
  6 мај 2013
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  6
  Поени од трофеи:
  3
  Сега ке ви го сликнам телефонот! поточно матичната, и ке обележам што е и каде е искорнето..
  --- Споено дупло мислење, 22 ное 2019, Original Post Date: 22 ное 2019 ---
  IMG_20191122_132604.jpg IMG_20191122_132655.jpg IMG_20191122_133140.jpg
   
 5. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Oсвен доле кај конекторот, каде најверојатнот треба да е диода на сите останати локации ти фалат резистори. Дали можеш да ми дадеш вредност на елементите околу нив и дали уредот на напојување влече барем 400 милиампери кога ќе притиснеш копче за палење?
   
 6. ComputerService

  ComputerService Нов член

  Член од:
  6 мај 2013
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  6
  Поени од трофеи:
  3
  На ниеден реситор, нема никаква информација, пишано.. ке пробам да ги измерам, тие околу него, да видам која вредност се. иначе искорнати се тие, само што се обележани.. на другите места фабрички воопшто немаше делчиња.
  Како што мерев, порано влечеше и повеќе од 400mAh..
   
 7. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Мислев во моментов без елементите колку влече дали воопшто влече и дали е до кај 400 и ако може една слика од цела плоча напред и назад за да можам да ја видам архитектурата на елементите.
   
 8. ComputerService

  ComputerService Нов член

  Член од:
  6 мај 2013
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  6
  Поени од трофеи:
  3
  Влечи над 400mah...https://www.aliexpress.com/item/400...chweb0_0,searchweb201602_2,searchweb201603_53 овде на линкчево, ја има плочката да ја видиш.... а башка гледам одд некој си Leagoo S8 иста е плочата..
   
 9. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Ако влече на 400mah не ќе да е пролемот што фалат резисторите, во секој случај можеш да поминеш кај мене во сервис ќе направам дијагноза со колкава вредност треба да седат елементите што се откорнатити таму и да ги залемам.
   

Сподели преку: