Alcatel One Touch M'POP OT-5020X

Дискусија во форумот 'Alcatel' започната од roberto975, 17 ное 2013.

 1. GogoMogo

  GogoMogo Нов член

  Член од:
  9 апр 2014
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Епа другари вака... го рутнав телефонот, инсталирав некој ланчер незнам кој и го ставив како дифолт апп, а тој сток што беше од алкател го избришав заедно со неговиот бекап. Сега се обидувам да го вратам но неможам.. Ако некој го има рутнато и сака да ми помогне :') може преку Root Uninstaller да направи бек ап на ланчерот и калкулаторот(истото ми се случи и со него) и да ги постира тука. Фала однапред ако на некој му е меко срцето. <3
   
 2. makedonac

  makedonac Член

  Член од:
  23 дек 2011
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  3
  Поени од трофеи:
  8
 3. GogoMogo

  GogoMogo Нов член

  Член од:
  9 апр 2014
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Фала брат <3. Господ здравје да ти даде!:Јеееееее:
   
 4. dejanpetrus

  dejanpetrus Член

  Член од:
  19 апр 2012
  Мислења:
  41
  Допаѓања:
  4
  Поени од трофеи:
  8
  некој добар и проверен ром за телефончево ?
   
 5. toni.cvetkovski

  toni.cvetkovski Нов член

  Член од:
  18 мај 2014
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  1
  Доколку станува збор за рут, пробајте со VROOT!
  Едноставно магична програмка за рутнување на над 60 андроид уреди.
  Јас лично го имам тестирано на околу 20-тина.
  А инаку има шанси да се оправи телефонот и без сервис.
  Веке имам такво слично искуство со HTC Desire S.
  Прво треба да се бутира од мемориската картичка, еве линк како да се направи тоа - http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1756287.
  Тој пример е за HTC Desire S, но истиот функционира и за било кој друг телефон.
  Само што треба да креирате друг имејџ. Затоа ви е потребен здрав, функционален и РУТНАТ ист модел на телефон со мемориска картичка над 4GB мемориски капацитет во него.
  Преку терминалот на здравиот телефон треба да се направи имејџ на внатрешната меморија.
  А како тоа да се направи?
  Код:
  dd if=/dev/block/mmcblk0 of=/sdcard/sdcard_4g.img
  Време е да ја направите првата пауза, сварете си едно кафенце, ова ке потрае доста време.
  Станува збор за 3.57GB имејџ фајл.
  Понатаму следи објаснувањето од линкот.
  Во некои случаеви потребен е и бекап на boot партицијата, да го смените бут патот во init.rc документот (Објаснување како). Понатаму да го бутирате телефонот од тој бут имејџ со командата:
  Код:
  fastboot boot /sdcard/sdcard_4g.img
  Откако ке го го префрлите имејџот на мемориската картичка, пред да го бутирате ставете ја истата мемориска на некој лаптоп на кој што има инсталирано линукс ос и во најголемата партиција префрлете го истиот (sdcard_4g.img) имејџ кој што претходно го направивте.
  и дури сега внесете ја мемориската во расипаниот телефон, volume+ и Power Копчето и изберете fastboot и понатаму следете ги инструкциите од линкот.
  Коге ке го бутирате телефонот од мемориската активирајте усб дебагинг, и врзете го телефонот на компјутер.
  Преку CMD или Linux Terminal извршете ги следниве команди.
  Код:
  adb devices
  adb shell
  su
  dd if=/sdcard/sdcard_4g.img of=/dev/block/mmcblk0
  reboot
  Сега е време да си направите втора пауза за по еден сладолет, или некоја слатка со лимонада или боза. :)
  И толку.
  Ке добиете функционален телефон.
  Се што треба е да направите "factory data reset".
  Доколку имате некои прашања слободно обратете ми се.
   
 6. toni.cvetkovski

  toni.cvetkovski Нов член

  Член од:
  18 мај 2014
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  1
  Инаку Доколку некој сака може да го проба MIUI v5 4.4.4 romot
  Овој ром е за Alcatel One Touch M'POP 5020E/5020A, но целосно функционира и на нашиов телефон (5020X), само да ве предупредам, дајлпадот за внес на пинот е со нешто поголемо density и затоа пред да го флеширате овој ром исклучете го пинот на сим картичката. Поради тоа што density-то е прилично поголемо не се гледаат последниот ред од копчињата, па никако не ке можете да го внесете пинот.
  Информации и преземање: MIUIv5 4.4.4.
  Овој РОМ го има портирано Patatas од англиската верзија на MIUI форумот, па затоа целата благодарност оди на него.
   
 7. alekcacko

  alekcacko Активен Член

  Член од:
  31 авг 2012
  Мислења:
  805
  Допаѓања:
  153
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  LG L50 213N
  РОМ/Верзија:
  4.4.2 Stock
  За тоа денситито може во буилд проп да се промени?
  --- надополнето: May 22, 2014 7:55 PM ---
  Тука малце ме буниш, како тоа да пишеш фастбоот боот сдкард_4г.имг кога тоа е систем фајлот, а не бут имичот.
   
 8. makedonac

  makedonac Член

  Член од:
  23 дек 2011
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  3
  Поени од трофеи:
  8
  ќе го пробам само овие што се: April 5, 2014

  March 30, 2014

   
 9. makedonac

  makedonac Член

  Член од:
  23 дек 2011
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  3
  Поени од трофеи:
  8
  нема везе.. мислев дека треба да инсталираш прво муиу-то па после да ги апдејтуваш со овие ама ок си е... едно од тие треба да симнеш и тераш работа
  --- надополнето: May 26, 2014 12:25 PM ---
  Не го бива миуи вака интересно изгледа ама рамогот го цица како лудо... на сток ромот фејсбук апликација сецкасе и немоеш на раат да скролаш, а на ромов е уште по лошо..
  најдов руска страница со имат направено поише ромови и тестираат ама се за 5020д ама пошо и миуи-то беше за 5020д а работи мислам дека и овие ке работат па ке видам изгледа ке симнам еден
  страната: http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=451680
   
 10. totiadrenalin

  totiadrenalin Нов член

  Член од:
  11 апр 2011
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  3
  Код:
  dd if=/dev/block/mmcblk0 of=/sdcard/sdcard_4g.img

  Тоа значи дека креираме имејџ на целиот ммц диск, заедно со сите партиции креирани на него. Уствари правиме диск имејџ.
  Нешто слично како chromium os vanilla имејџот.
   
  На alekcacko му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: