Што е Code division multiple access (CDMA)

Дискусија во форумот 'GSM Игротека' започната од Alfa Mobil Team, 6 ное 2008.

 1. Slavjan

  Slavjan Член

  Член од:
  20 окт 2010
  Мислења:
  141
  Допаѓања:
  7
  Поени од трофеи:
  18
  За да може да се овозможи непречена комуникација помеѓу милијарди корисници истовремено, се користи кодирање на сигналите кои се испраќаат при комуникацијата низ еден канал со цел заштедување на ресурси и овозможување безбедна комуникација помеѓу милијардите корисници во светот

  Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
   
  На alekcacko и BokUre им се допаѓа ова.
 2. gorjan

  gorjan Активен Член

  Член од:
  19 јул 2008
  Мислења:
  836
  Допаѓања:
  150
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  онеплус 3
  РОМ/Верзија:
  6.1
  Кодот поделба повеќе пристап (CDMA) е канал метод за пристап користени од страна на различни радио комуникациски технологии. Тоа не треба да се мешаат со мобилниот телефон стандарди се нарекува cdmaOne и CDMA2000 (кои често се нарекува едноставно "CDMA"), кои ги користат CDMA како нивната основна канал пристап методи.

  Еден од основните концепти во податочна комуникација е идејата да им се дозволи неколку предаватели да испрати информација истовремено над еден канал за комуникација. Ова им овозможува на повеќе корисници да делат пропусниот опсег на фреквенции. Овој концепт се нарекува мултиплексирање. CDMA вработува spread-spectrum технологија и специјални кодирање шема (каде секој предавател е доделен код) да им овозможи на повеќе корисници да се multiplexed над истите физички канал. Спротивно на тоа, време поделба повеќе пристап (TDMA) дели пристап од страна на време, додека фреквенција поделба повеќе пристап (FDMA) го дели со фреквенција. CDMA е еден вид на "spread-spectrum" сигнализација, со оглед на модулација кодиран сигнал има многу повисока податоци пропусен опсег од податоците се соопштуваат.

  Аналогија со проблемот на многукратна пристап е една соба (канал) во кој луѓето сакаат да комуницираат едни со други. За да се избегне забуна, луѓето би можеле да се врти зборување (време поделба), зборуваат на различни терени (фреквенција поделба), или зборуваат на различни јазици (кодот поделба). CDMA е аналогно на последните пример каде што луѓето зборуваат на ист јазик може да се разберат едни со други, но не и другите луѓе. Слично на тоа, во радио CDMA, секоја група на корисници е дадена заедничка код. Многу кодови окупираат истиот канал, но само корисници поврзани со одредена код може да разберат едни со други
   
 3. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  цццц гугл трнслејт.
   
  На alekcacko му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Fearl3ss

  Fearl3ss Активен Член

  Член од:
  18 јул 2011
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  38
  Поени од трофеи:
  28
  Не се чуди, луѓе вака семинарски прават :)
   
  На alekcacko, Derrick Rose и BokUre им се допаѓа ова.

Сподели преку: