Трикови и кратенки во WINDOWS 8

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од Palek, 29 окт 2012.

 1. Palek

  Palek Old man

  Член од:
  8 сеп 2008
  Мислења:
  1.049
  Допаѓања:
  459
  Поени од трофеи:
  113
  Се решив да ја отворам темава со надеж дека сите трикови и кратенки ќе им помогнат на многумина полесно да се снајдат во Windows 8.Се надевам дека и некој од вас ќе допринесе во темава.

  Па да почнеме...

  - Windows копчето ви го подига стартот ...ова го знаете сите :)
  - Win+I го отвара сетингот на оној прозорец на кој се навоѓате во тој момент
  - Win+D ве префра директно на десктоп
  - Win+Tab преминувате од апликација на апликација (и понатаму функционира Alt+Tab)
  - Win+H го отвара менито за споделување
  - Win+Q го отвара менито за пребарување
  - Win+Prtsc прави скриншот и веднаш го зачувува во Screenshots фолдерот во Picture library
  - Win+Z го појавува табот во Старт

  - За да го вратите дијалогот кој се појавуваше при бришење на нешто и ве прашуваше дали стварно сакате да го избришете истото...десен клик на Recycle Bin ->Properties и штиклирајте го"Display Delete Confirmation Dialog"

  - За да го исклучите Lock Screen
  во Search напишете gpedit.msc и притиснете ентер
  [​IMG]

  Во Local group policy editor идете Computer Configuration\Administrative Templates\Control Panel\Personalization

  [​IMG]

  Двоен клик на Do not display the lock screen, штиклирајте Enabled и на крајот Apply и ОК

  [​IMG]

  ... Ќе следат и други трикови и кратенки :)
   
  На Jane, StalkeR, Kapistec и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. gorjan

  gorjan Активен Член

  Член од:
  19 јул 2008
  Мислења:
  836
  Допаѓања:
  150
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  онеплус 3
  РОМ/Верзија:
  6.1
  PokkiInstaller imate da go smenite start menito [​IMG]
  --- надополнето: Oct 29, 2012 9:33 PM ---
  imate i vaka start menito da lici na windows 7

   
  На darentie му/ѝ се допаѓа ова.
 3. stefan_mkd

  stefan_mkd GSM master

  Член од:
  12 дек 2008
  Мислења:
  4.119
  Допаѓања:
  2.015
  Поени од трофеи:
  208
  Супер се кратенкиве, но иди запамти ги :)
   
 4. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  коа ке отворам слики како да ги мотам ?? богда чува е апликацијата у метрото нема никакви опции ни за да ротираш ...
   
  На Jane му/ѝ се допаѓа ова.
 5. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.137
  Допаѓања:
  2.396
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Не ги отварај преку метро апликацијата... Windows Photo Viewer уште го имаш. :)
   
 6. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  абе ок знам тоа ама конкретно за тоа прашував , ваљда не е за отварање 1 по 1 слика...
   
 7. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.137
  Допаѓања:
  2.396
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Искрено чим јас неможам да се снајдам со него, катастрофа е. Не го разбирам, малце е комплицирано, сеа ќе преинсталирам 8ца, пошто сум на бета па ќе го простудирам убаво... :)

  Ако ја отвориш сликата дирекно со него не ги листа, а ако одиш back, па отвориш повеќе слики, се листаат.
   
 8. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  па логиката вика дека ако сакаш да гледаш слики и да си ги листаш излеа се пуштаат дирекно од апликацијата а онака ако отвориш било која слика само таа ти ја дава...
   
 9. fanimani

  fanimani Активен Член

  Член од:
  6 мај 2012
  Мислења:
  236
  Допаѓања:
  53
  Поени од трофеи:
  28
  Напишано е 5-6 пати низ темиве, не ги користете апликациите од метрото. Не ги бива. Значи десен клик на фајлот и Open with и одберете си ги стандардните програми. Плеерите за слики, видеа, јутуб и општо сите ретардирани апликации од метрото се за таблет.
   
 10. Kvizko

  Kvizko Нов член

  Член од:
  5 мај 2011
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Koristam Windows 8 (64bit)...ne mozam da gledam videa od youtube ili slicno koi se zakaceni na drugi sajtovi, kako sto se motika, idividi i slicno..a direktno na youtube mozam da gledam..probav so reinstal na flashplayer na browser ama nisto..stanuva zbor za google chrome... Pomos? :)
   

Сподели преку: