Сликање со мобилен телефон

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од Cakii, 5 окт 2016.

 1. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  Дефинитивно. На ниво на budget телефон.

  Иначе двата поими ти се исти. Shutter speed = exposure time. И многу уреди имаа мануелни опции. Да не речам, сите лумии.
   
  Последна промена: 10 окт 2016
 2. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Не се исти, јас од прееска зборам за експозиција, (exposure compensation)

  [​IMG]
   
 3. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  Kое вообичаено се постигнува со Shutter Speed ;)
   
 4. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Се зезаш или? ај при снимање на видео постигни го тоа со shutter speed?
   
 5. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  За слики зборував. За видео ваљда е нешто софтверски.
   
 6. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Meшаш поими, различни работи се.
   
 7. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  Не мешам. Прочитај како се постигнува exposure compensation ,ќе видиш.
   
 8. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.298
  Допаѓања:
  1.800
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  Осветлувањето и затемнувањето може да се смени не само со промена на shutted speed, туку може да се смени и со промена на ИСО и со промена на големина на отвор низ кој влегува светлина (aperture). Јас најчесто кога сакам да осветлам и затемнам слика мењам само shutter speed, ама ова не го праам на мобилниот туку на фотоапаратот со кој што сликам.
   
 9. the_maker

  the_maker Mi Модератор

  Член од:
  9 сеп 2014
  Мислења:
  2.967
  Допаѓања:
  5.305
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Mi 6
  Oppo напредува одлично на полето на мобилната фотографија, секоја чест. И плус тоа си го наплаќаат.

  [​IMG]
   
 10. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  IMX398? не е ова малце преголем залак за нив? ми личи на мид енд сензор од 2017.
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: