Сликање со мобилен телефон

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од Cakii, 5 окт 2016.

 1. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  Јас дека на десно влечев мислев се зголемува тоа се намалувало на десно шутер от... а исо не треба да се чепка

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 2. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  Јас дека на десно влечев мислев се зголемува тоа се намалувало на десно шутер от... а исо не треба да се чепка

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 3. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.298
  Допаѓања:
  1.800
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  Можеш и со исо-то да затемниш и да осветлиш слика, ама не би ти препорачал да го користиш овој метод на менување осветленост поради 2 причини:
  1. Ако сликите ти се претемни и ти сакаш да ги осветлиш со кревање на исо-то, ти уствари не дозволуваш повеќе светлина да падне на сензорот, туку ја зголемуваш осетливоста на сензорот. Секое зголемување на осетливоста на сензорот внесува непотребен Noise/ Noise reduction артефакти во фотографијата. Просто кажано, ќе успееш да добиеш посветли слики ама ќе имаш и повеќе шум на нив и ќе изгледаат лошо кога ќе ги гледаш на голем екран (ТV или PC)
  2. Втора причина поради која што јас избегавам да мењам ИСО е тоа што на мене многу полесно ми е да сменам EV (exposure value) вредност отколку да влегувам внатре во менија и субменија и да го барам да го сменам исото. Додека си играш со менијата, моментот што си сакал засекогаш да го овековечиш на фотографија може да ти избега :)

  Порано се занимавав со фотографирање па уште ги памтам овие термини :)
   
  На StalkeR и zokimk им се допаѓа ова.
 4. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  Тука доаѓа до израз софтверот, да заврши работа во ауто, да не чепкаш параметри во мануал.
   
 5. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  @BokUre, Koга сакаш да направиш по динамична слика, или повеќе да ги истакнеш сенките, (темните делови од сликата) стисни HDR on, не ауто или оф.

  П.С. Подобро е да е на ауто, али за такви опкружувања - он форсирано.
  Сликите со EV+ горат, го мрзам тој ефект страшно. Јас на сите слики преку ден сум најмалце -0.2 така ми е повеќе контрастот изразен и сликата е по динамична.
   
 6. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  Зависи, HDR ОN кај мене вади позаматени слики, го оставам во Auto сам да одлучи кога треба.
  --- Споено дупло мислење, 10 окт 2016 ---
  Просто сум запрепастен дека своевремено најмоќниот Самсунг ја немал оваа опција.
   
 7. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Не е до Note-от, до верзијата на андроид е, он не го апдејтува,
   
 8. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  Знам, недозволиво е, Ноте е најмоќното и најпрофесионалното од Самсунг, недозволиво е што Самсунг решил да не стави основни опции за камера.
   
 9. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.298
  Допаѓања:
  1.800
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  Мислам дека и кога би ставил лолипоп, пак не би можел да мењам shutter speed. Не сум 100% сигурен за ова, ама мислам дека така беше. Јбг јест да телефонот беше најдоброто нешто од самсунг во 2013 година, ама сепак ретко кој телефон од таа година дозволуваше мануелно менување на shutter speed. HTC M8 знам дека ја имаше таа опција ама јас генерално не бев задоволен од камерата на тој телефон. Затоа и се решив за Ноте 3 :)
   
 10. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Не зборевме за shutter speed него за eкспозиција?

  М8 најлоша камера евер.
   

Сподели преку: