Сликање со мобилен телефон

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од Cakii, 5 окт 2016.

 1. Cakii

  Cakii Супер Модератор

  Член од:
  20 фев 2011
  Мислења:
  739
  Допаѓања:
  1.419
  Поени од трофеи:
  158
  Телефон:
  Galaxy S7 Edge
  РОМ/Верзија:
  Android 6.0.1
  Здраво на сите,

  рековме ќе пробаме да го средиме форумот и да отвориме некои продуктивни теми за муабет, па сега ми текна на една.

  Верувам дека голем број од членовите на форумот не се замараат со различните опции при сликање со мобилен телефон, туку едноставно сликаат и тоа е тоа.
  Меѓу тие корисници се вбројувам и јас бидејќи искрено немам појма за сликање.
  Е сега знам дека има и доста членови кои што стварно знаат доста за камери, па ако може да дадете некој совет или трик кој што го користите при сликање.
  Можеби и да напишете некое кратко туторијалче или да сликате одредена слика со различни сетинзи за да ни ја доловите разликата.
  Примерно кај мене на С7 има PRO Mode за сликање кој што нуди еден куп опции за кои што немам никакво познавање, а би било убаво да знам нешто за нив.

  Мислам дека има тука доста место за дискусија и дека може малце да го живнеме форумот и со други теми :)

  Поздрав до сите
   
  На zokimk, Bumblebee, StalkeR и уште 10 други им се допаѓа ова.
 2. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.137
  Допаѓања:
  2.396
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Јас сум дрво исто за сликање, така да добра е идејава, тие што сликаат попрофесионално да споделат какви подесувања ставаат и сл. :)
   
  На stefan_mkd, OLI-HAUG и Cakii им се допаѓа ова.
 3. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
  Некња си ја купив оваа Апликација и има еден милион опции за подесување на камерата на Ајфонот ...
  Сеуште не сум ја расчачкал добро но ја земав за 7 плус повеќе оти ќе има доста опции како на 2 клип пример...
  Камера апликација со најмногу мануелни опции...

  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  христијан, Cakii, Tomislav96 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. STEALTH

  STEALTH Искусен член

  Член од:
  4 фев 2013
  Мислења:
  972
  Допаѓања:
  923
  Поени од трофеи:
  158
  Ја начекав бесплатно пред некој месец, пред тоа ја имам инсталирано кракната одамна со ЏБ. Може најдобрата апликација за фото/видео. Има и прилично опции за уредување на слики. Но сепак Snapseed и Facetune се најдобри за тоа.
   
  На Cakii и OLI-HAUG им се допаѓа ова.
 5. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Со шо и да фотографираш, светло, агол и композиција е битна.
  Еве нешто отприлика како да оди.
   
  На Cakii и Noc 32 им се допаѓа ова.
 6. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
  Еве слика сега сликана ептен мрачно истата во нормал мод и најт мод ...
  Има мнооогу подесувања , тоа што го имаше Нокиата 1520 тука е х 3...
  [​IMG]
  [​IMG]


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На the_maker, Cakii и STEALTH им се допаѓа ова.
 7. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Ме мрзи да реаплодурам фотографии, еве ако имате нешто интересно од тука коментирајте. :)
  https://www.instagram.com/boriset0/
   
  христијан, Noc 32, Cakii и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. STEALTH

  STEALTH Искусен член

  Член од:
  4 фев 2013
  Мислења:
  972
  Допаѓања:
  923
  Поени од трофеи:
  158
  И ProCamera е добра, тука некаде се со опциите...

  А за едитирање на слики - Facetune и Snapseed
   
  На Cakii и OLI-HAUG им се допаѓа ова.
 9. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  На Cakii и OLI-HAUG им се допаѓа ова.
 10. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
  Snapseed страшна апликација @STEALTH...
  Набрзина ја доработив ноќната слика и добив страшен резултат... :)
  [​IMG]
  Надвор е мртва темница ...
  CamPro 4 e многу јака апликација со навремени апдејти и опции... кој знае што ќе изваде со 7 плус...
  ...


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Последна промена: 5 окт 2016
  На STEALTH, Cakii и DigitalDreamer им се допаѓа ова.

Сподели преку: