Промена на бојата на Blue Screen of Death

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од StalkeR, 12 авг 2010.

 1. StalkeR

  StalkeR GSM Team

  Член од:
  10 апр 2010
  Мислења:
  3.489
  Допаѓања:
  1.739
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Redmi Note3 Pro 3/32
  РОМ/Верзија:
  MIUI 8.3 weekly
  Претпоставувам дека ова го знаете повеќето,али еве за тие што не знаат :)

  Одиме во C:\WINDOWS\ па таму го наоѓаме system.ini фајлот.
  Го отвораме со Notepad,за да го измениме.Ја наоѓаме секцијата [386enh].Доколку веќе нема испишано,го пишуваме следното:
  MessageBackColor-Боја на позадината;
  MessageTextColor-Боја на текстот;

  и му даваме некоја вредност од следните:
  Изберете некоја боја од погоре наведените,зачувајте ги измените,и рестартирајте го компјутерот.Следниот пат кога ке добиете BSOD(Blue Screen of Death) ке биде со боите кои сами сте ги избрале.
  Еве како треба да изгледа изменетиот фајл:
  [​IMG]


  ** Забелешка**
  Користете големи букви како F,A,C,а не мали f,a,c.
   

Сподели преку: