Понуда на Dreambox DM 500-S и Dreambox DM 800 HD PVR

Дискусија во форумот 'Мегамобил' започната од megamobil, 9 мар 2010.

 1. hensk

  hensk GSM master

  Член од:
  15 мај 2008
  Мислења:
  3.420
  Допаѓања:
  1.170
  Поени од трофеи:
  208
  e pa ti ke glesdas Dogan TV,Turksat i mnogu Arapski:pos::pos:
   
 2. PFC

  PFC Нов член

  Член од:
  4 ное 2010
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  0
  Заинетресиран сум да купам deram box 800 hd гледам има понуда од 240 евра дали се уште важи таа понуда и каде може тоа да се купи. Опрема имам поставено тоа не ми треба само ресивер јас ја користам оваа услуга имам deream box 500 ама како што гледам многу канали одат на слика MEPG 4 hd резолуција па затоа решив да го сменам ресиверот. Ме интересира зашто шерингот е дупло поскап за овој dream box бидејки сметам и со тој шеринг што се користи за 500 и 800 е ист само како што ми објаснија наводно повеке со 800 HD се троши интернет. Ако има некој објаснување нека пише.
   
 3. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Шерингот нормално дека е поскап, пуштени ти се и ХД каналите. Со обичниот едноставно нема да ги гледаш.:)
  Зашто инаку би продавале посебно за ХД и дупло поскапо?
   
 4. PFC

  PFC Нов член

  Член од:
  4 ное 2010
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  0
  Дали важи уште таа понуда за dream box 800HD и дали истите може да се купат во Мегамобил, и дали може да се купи само ресиверот без шеринг бидејки сум преплатен за shering на друго место? Благодарам.
   
 5. megamobil

  megamobil importer

  Член од:
  10 јул 2008
  Мислења:
  772
  Допаѓања:
  158
  Поени од трофеи:
  43
  Да понудата уште важи и секако дека можеш да го купиш ресиверот без шеринг никој не те обврзува на шеринг :D
   
 6. pance24

  pance24 CrazyHorse

  Член од:
  25 окт 2009
  Мислења:
  1.419
  Допаѓања:
  123
  Поени од трофеи:
  63
  Barem temava neka ode u satelitski forum taka podobro ke se snaogjaat zainteresiranite kupuvaci.Dokolku gresam popravete.
   
 7. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Грешиш. Темата останува зашто ова е производ/услуга што ја нуди Мегамобил.:) А за сателитскиот форум... ти пишав во темата што со него:)
   
 8. dime_s77

  dime_s77 Член

  Член од:
  31 мај 2009
  Мислења:
  158
  Допаѓања:
  4
  Поени од трофеи:
  18
  Mе интересира доколку земам ресивер со шеринг DM 500s,дали јас треба да му правам абдејт постојано т.е дали ќе ги имам автоматски најновите фрекфенции.
  Второ ме интересира на колку дискавери канали ќе имам македонски превод и дали може да се гледа ивенстигатион дискавери.
  Трето и најбитно.Дали мора постојано компјутерот да ми е вклучен за да гледам сателитска.Благодарам
   
 9. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Апдејт на софтвер по секоја логика треба сам да прави зашто е постојано поврзан на интернет.
  Фрекфенциите се тие истите, нема што да менуваш тука. Чим ќе го наместиш толку е.
  Ако мислеше на кодови за да гледаш заклучени канали, да постојано ќе ги имаш се додека си плаќаш шеринг:)
  На ниедна дискавери нема да имаш македонски превод бидејќи не е ова Бум ТВ или Макс ТВ. Регуларна сателитска е. Бугарите знам имаат нивни преводи на сателитска, не сум сигурен за србите и хрватите, али македонците т.е. ние сигурно немаме:)
  Компјутерот... Всушност потребна е интернет конекција да иде во ресиверот т.е. мрежен кабел. Како знаеш и умееш можеш да го изведеш тоа. Најпаметно и најоптимално решение ти е со рутер. Свич нема да ти помогне зашто Дримбоксот нема опција да креира PPPoE конекција и да се логира на интернет. Ако идеш преку компјутер... може комплицирано да ти се види, плус ќе ти треба втора мрежна картичка.
   
 10. dime_s77

  dime_s77 Член

  Член од:
  31 мај 2009
  Мислења:
  158
  Допаѓања:
  4
  Поени од трофеи:
  18
  Значи не знам сега,но пред 2-3 месеци кога гледав во една продавница во драчево типот кој работеше таму ми пушти дискавери со мак превод.Тогаш имаше само еден канал со македонски а другите канали од дискавери пакетот беа со српски превод.Инаку знам дека нема потреба да ставам кодови.Прашањето ми беше по логика како што тврдиш,бидејќи е приклучен на интернет дали самиот ќе ми ги апдејтува фрекфенциите или ќе треба при секоја промена сам да ги внесувам.Во секој случај фала ти на помошта.
   

Сподели преку: