Помош и совети!

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од Jane, 6 фев 2008.

 1. GoRRaN

  GoRRaN Allmighty модератор

  Член од:
  24 окт 2008
  Мислења:
  4.751
  Допаѓања:
  2.066
  Поени од трофеи:
  208
  ај да прашам и ја...ми стана чудно одкога го земав новиов компјутер...
  дека сега куќиштето ми е по-мало, па струењето на воздухот е послабо...
  температурата на графичката ме загрижува, додека е во стенд бај е 48-58 Степени, а за време на игра иде и до 78 Степени....
  исто така и целото куќиште е жешко...дајте некој совет..да ставам уште кулери или па да мењам куќиште? :( сега за сега имам 2 кулера само на куќиште и 2 на графичка (кој врти со 40% - бар така се изчитува)
   
 2. StalkeR

  StalkeR GSM Team

  Член од:
  10 апр 2010
  Мислења:
  3.489
  Допаѓања:
  1.739
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Redmi Note3 Pro 3/32
  РОМ/Верзија:
  MIUI 8.3 weekly
  Што графичка имаш? Јас на N7600 GS кога ја работев без кулер,при играње идеше до 90 степени,а со кулерот максимум 45/50.
   
 3. GoRRaN

  GoRRaN Allmighty модератор

  Член од:
  24 окт 2008
  Мислења:
  4.751
  Допаѓања:
  2.066
  Поени од трофеи:
  208
  GeForce GTX 260
   
 4. StalkeR

  StalkeR GSM Team

  Член од:
  10 апр 2010
  Мислења:
  3.489
  Допаѓања:
  1.739
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Redmi Note3 Pro 3/32
  РОМ/Верзија:
  MIUI 8.3 weekly
  На страната вика дека максималната температура е 105 степени.
  Maximum GPU Temperature (in C)105 C
  Тие 70 степени не премногу али и не се баш малку... :) Не сум запознаен со овие серии на графички,не сум ги ни работел. Почекај нека ти пише некој поискусен. Али не би било лошо да ставиш уште еден кулер што ке ти влече воздух од куќиштето.
   
  На GoRRaN му/ѝ се допаѓа ова.
 5. GoRRaN

  GoRRaN Allmighty модератор

  Член од:
  24 окт 2008
  Мислења:
  4.751
  Допаѓања:
  2.066
  Поени од трофеи:
  208
  и јас истото го мислев...баш утре ќе купам и ќе ставам...а инаку го прочитав и јас тоа за 105 степени....и по други места прочитав..така да мислам дека не е страшно но, за превентива ќе ставам уште еден кулер.
   
 6. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Меќај куќиште под итно:!!!: Колку што знам троа поскап компјутер купи сега скоро, обавезно стави што поголемо, барај од позади да има место за 12цм вентилатор, поширочки се малце, поубаво струење на воздухот имаат, и потивки се. Негде и како серверски ги знаат, али за истото куќиште се работи.

  Какви 105 бе, многу е, вода врие на толку:D
   
 7. GoRRaN

  GoRRaN Allmighty модератор

  Член од:
  24 окт 2008
  Мислења:
  4.751
  Допаѓања:
  2.066
  Поени од трофеи:
  208
  :) купив CoolerMaster вчера :)

  [​IMG]
   
 8. StalkeR

  StalkeR GSM Team

  Член од:
  10 апр 2010
  Мислења:
  3.489
  Допаѓања:
  1.739
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Redmi Note3 Pro 3/32
  РОМ/Верзија:
  MIUI 8.3 weekly
  Одлично. Со здравје да се служиш ;)
   
 9. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Мераци:) Како е сега температурата? Со колку кулери иде фабрички? Мислам дека нема ни да имаш потреба да додаваш твои, би требало да има барем 1-2. Со моето толку се, и како фрижидер ми е, а рачунај на графичката пасивно ладење имам зашто сум алергичен на бучава:)
   
 10. GoRRaN

  GoRRaN Allmighty модератор

  Член од:
  24 окт 2008
  Мислења:
  4.751
  Допаѓања:
  2.066
  Поени од трофеи:
  208
  само што го склопив...

  инаку фабрички иде со 3 кулери (големи кулери)

  единствено што ме нервира е што напојувањето е сместено доле... и едвај продолжив кабел за да стигне до матичната :)
   

Сподели преку: