НОВО Општа дискусија за мобилните процесори

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од psyside, 30 авг 2015.

 1. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  Во ред, ќе дојде време кога во 23 часот треба да го наполниш телефонот за 15 минути 50% затоа што ќе излегуваш, а претходните 20 дена си одел на работа и си спиел, вечер полначот ќе те заебе и за 15 минути ќе имаш 2% батерија.

  Идејата од старт е лоша. Се што треба е да направат телефонот да не се преполнува откако ќе наполни до 100% се додека е приклучен на полнач да не дополнува, тоа ја убива батеријата најмногу.
   
 2. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Викаш нема да знае оти е викенд и дека за у сабота немаш аларм од 6 часот? Ај вака, за 2 недели ќе имам телефон со Qnovo, па ќе ти пишам за искуство со полнење.
   
  На Dzepar, OLI-HAUG и goran им се допаѓа ова.
 3. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  Животот не е фиксен распоред, треба да има способност да предвидува ;)
  може да ти даде опција за брзо или бавно при плаг ин на кабел и тоа е најдобро решение. по дифолт е брзо.
   
 4. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Епа сега прочитав убаво шо како се случува со технологијава и поентата е дека ќе го наполни до 80+% со quick charge, а после ќе го лигави. Тоа со алармите и навиките е за до 100%.
  Сепак немаше којзнае колку откриено за оваа технологија кога пишав.
   
  На 995user му/ѝ се допаѓа ова.
 5. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
 6. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.026
  Допаѓања:
  1.504
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
 7. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
  Треба да сватат некои луѓе дека процесорот не е и Чипсетот...
  Снапдрагонот во целост е многу подобар како и во имиџ процесор така и во модеми а најнормално и Гпу...
  Гекбенч тестира само процесор а тоа воопшто не е меродавно затоа што се работи за цел склоп на Опции кои ексиносот да е добар ќе се продаваше и во Америка ...
  Ексиносот има една предност помалку Троше енергија...


  Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
   
 8. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  Ова не е Гикбенч, мери и гпу. Твојата омраза према се што не е Апла а пред се Самсунг ти го замаглува видот.
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Screenshot_20170531-025222.png Screenshot_20170531-025235.png

  Задоцнет одговор. :)
   
  На христијан му/ѝ се допаѓа ова.
 10. RaymondZes

  RaymondZes Член

  Член од:
  10 мај 2019
  Мислења:
  78
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  6
  Телефон:
  89185244397

Сподели преку: