НОВО Општа дискусија за мобилните процесори

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од psyside, 30 авг 2015.

 1. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  На goran и DigitalDreamer им се допаѓа ова.
 2. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Прашање, кој бенчмарк споредува само графичка и го исклучува процесорот?
  Ме интересира која е разликата меѓу флегшип графичките од пред 2 генерации на Qualcomm наспроти овие сегашните. Пример Adreno 330 vs Adreno 510. 330 е флегшип графичка, а 510 е entry-midrange графичка (споредбено со 530 и 540).
   
 3. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  Имаш графа за гпу во антуту, а веројатно и во останатите тестови. Има и спеецијализирани апликации како 3dmark, gfxhbench. 330ката е веќе стара графичка и треба да е послаба од 510 која не е ентри модел, 505 е ентри.
   
 4. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Фала.
  Заборавив дека има и 505.
  Како и да е, ме интересираат разликите на графичките. Само мислам дека ако е, постара не значи и помалку моќна. Може да има помалку инструкции, ама за моќноста, сепак зависи од класата. :)
  Хах. Конкретно 330 vs 510 и нема разлика у моќност, освен инструкциите: Screenshot from 2017-01-09 18-14-50.png
   
  Последна промена: 9 јан 2017
 5. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  WTF?!?!
   
 6. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  Плаќа екслузивитет. Прв ќе го има најјакиот чипсет :)
   
 7. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  После такво фијаско, разбирливо...


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 8. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  S8 потенцијално ќе биде звер. И би требало да го пуштат заедно со Едге и Ноте.
   
 9. the_maker

  the_maker Mi Модератор

  Член од:
  9 сеп 2014
  Мислења:
  2.967
  Допаѓања:
  5.305
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Mi 6
  И заедно со Mi :)
  Тешко дека QC ќе му даде само на Самсунг ексклузива, Mi им е стратешки партнер во Кина и шире, нема да ги остават на "суво".

  Sent from my MI 5
   
  На 995user му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  The industry's highest performance Qnovo QNI adaptive charging software is exclusively available on the newest Qualcomm Snapdragon 835 platform.

  Qnovo е уствари начин на паметно полнење на телефон (веќе имам коментирано за ова). У стилот, ги учи вашите навики и базирано на тоа, брзо/бавно го полни телефонот. Така да, ако имате навика навечер да го оставате телефонот да се полни, ради Qnovo, телефонот ќе се полни бавно и ќе биде наполнет на 100% неколку минути пред вашиот аларм или вашето вообичаено будење/вадење на телефон од полнач. Со тоа ќе се пролонгира животот на батеријата.
   
  На ivan88, Dzepar, goran и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: