НОВО Општа дискусија за мобилните процесори

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од psyside, 30 авг 2015.

 1. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Snapdragon 835 and Snapdragon 660
  aa-snapdragon-835-specs-leak.jpg

  Кога ќе излезат овие 2, мислам дека ќе се ептен ѕверчиња. Плус Adreno 540? Досега втората бројка макс им одеше до 3, ако не се лажам. Дали ова значи дека и графичката ќе биде значително појака?
  Инаку од тоа шо гледам, Galaxy S8 ќе иде и со 835 варијанта...
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Предвидување мое.

  Процесот 15-20% побрз vs 820, графичка некои 25 -30%

  Графичките одамна се дојдени на нивото на законот на незначителни придобивки.
   
 3. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
 4. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Колку треба да си глуп рифреш да правиш пред нова генерација на процесори..
   
 5. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  ^според таргет групата? Ваљда цената на овие ќе биде 1/4 од средната класа на Qualcomm...
   
 6. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Таргет групата секако не ги обожава нивите претходно (идентични) процесори.

  A73-ки им требаат at this point, or keep it as it is.
   
 7. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Не знам, се сум имал, освен Mediatek уред досега.
  Некако од старт ми се класифицирани како „ако веќе немаш друг избор и доаѓа крај на светот“. Не знам зашо, можеби заради тоа шо се единствени шо немаат пуштено целосно source код.

  [​IMG]
   
 8. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Од аспект на моќ се супер, проблемот е што "за ентузијасти" рециклирање е ужасно досадна работа. Барем MP6 да ставеа, zZZZZ
   
 9. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
 10. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0

Сподели преку: