НОВО Општа дискусија за мобилните процесори

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од psyside, 30 авг 2015.

 1. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Оваа тема ќе ја користиме за бенчмарци, и компарација на перформанси помеѓу најпознатите производители на мобилни чипови, Qualcomm, Mediatek, Exynos....

  Еве едно видео за констатноста на Helio X10 наспроти S810 при интензивна употреба -бенчмарци која рака на срце, не е реална употреба на еден телефон.  Helio X10 FTW, само 1000 поени дроп :D
   
  Последна промена: 30 авг 2015
  На OLI-HAUG му/ѝ се допаѓа ова.
 2. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
  С810 ги заеба 90% од премиум андроидите :)


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 3. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Реално греењето не е некој проблем, сепак има многу функции - технологии, кои доаѓаат како предност со Snapdragon чип....како на пример процесирањето на камерата кое сеуште е на многу високо ниво...или Андроид Вулкан.....

  За корисници кои не играат игри, не е воопшто фрка, S810 дури и со пад на фреквенција од некои 30% пак е монструм, и освем во игри никаде нема тоа успорување да се осети.....

  Проблемот е батеријата која страда заради огромната потрошувачка при целосен лоад....друг реален проблем нема малце се извадени од пропорција проблемите со S810, а од друга страна Mediatek направија огромен напредок....па така малце е измешан пазарот оваа година, Exynos не го ни спомнувам, heads and shoulders above the others.
   
  Последна промена: 31 авг 2015
  На христијан и OLI-HAUG им се допаѓа ова.
 4. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
  Колку и тоа греење да не влијае многу на самата работа на телефонот.... Освен кога не играш игри или активно ја користиш камерата за снимање ( тогаш има дропови)....
  Сепак влијаеше корисниците да се поодалечат од С810 телефоните...кој сака да ризикува а да плате 500-700 евра Нели?

  Самите брендови требаше тоа да го увидат и да сватат дека по таа цена не му поминуваат телефоните со Т.Н најдобар процесор кој Грее...
  И наместо да прави телефонот Дроп ... :)
  Тие требаа да направат ДРОП во цената едно 200$...

  Не верувам дека сите Премиум андроиди заедно кои имаат С810 продадија над 7-8 мил телефони... Пази сите заено :)


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Мислам дека веќе има дроп на цените на Snapdragon чиповите, осетија голем притисок па мораше да балансираат.
   
 6. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
  Веќе е касно за дроп :) на цените.... Добар менаџер треба веднаш да го увиде проблемот...И да реагира...
  А до прва изегуваат телефони со тој процесор ...
  Едно незнам како може еден Гоогле и еден Микрософт нивните флагшипи да ги вадат со процесор кој ги сјеба сите премиум телефони и уште да отчекуваат добра продажба :) ц ц ц
  Нова ревизија имало не грееле :) ... Не грее да ако падне клокот на процесорот ете има пример со Оне + 2....


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  На BokUre му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Ај само некој со с6 да ми каже дали уште има лимит ставено на 4к снимање на камерата?
   
 8. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  Има 5 мин

  Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
   
 9. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  ^епа шо се бунат за „греењето“ на 810ката? Sony Z3+ снима 4к видео од 18+ минути пред да се исклучи.
   
  На христијан му/ѝ се допаѓа ова.
 10. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.298
  Допаѓања:
  1.800
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  Z3+ има предност што е водоотпорен па ако се прегрее 810-ката, брцни го во вода и ете ти водено ладење :)
   
  На the_maker, BokUre, Pane-G и уште 4 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: