Нов Nexus од Google, NEXUS S

Дискусија во форумот 'Samsung Google Nexus S' започната од miro, 6 дек 2010.

 1. miro

  miro Активен Член

  Член од:
  24 дек 2009
  Мислења:
  362
  Допаѓања:
  181
  Поени од трофеи:
  43
  Google го претстави Nexus S,
  Фино набилдан и вози на Android 2.3 (Gingerbread)
  Се надаваме дека брзо ќе го видиме во Т-Мобиле (најверојатно тие ќе го носат)  [​IMG]  Connectivity

  Quad-band GSM: 850, 900, 1800, 1900
  Tri-band HSPA: 900, 2100, 1700
  HSPA type: HSDPA (7.2Mbps) HSUPA (5.76Mbps)
  Wi-Fi 802.11 n/b/g
  Bluetooth 2.1+EDR
  Near Field Communication (NFC)
  Assisted GPS (A-GPS)
  microUSB 2.0
  Display

  4.0" WVGA (480x800)
  Contour Display with curved glass screen
  Super AMOLED
  235 ppi
  Capacitive touch sensor
  Anti-fingerprint display coating

  Hardware

  Haptic feedback vibration
  Three-axis gyroscope
  Accelerometer
  Digital compass
  Proximity sensor
  Light sensor

  Processor and memory

  1GHz Cortex A8 (Hummingbird) processor
  16GB iNAND flash memory

  Cameras and multimedia

  Back-facing: 5 megapixels (2560x1920)
  720 x 480 video resolution
  H.264, H.263 MPEG4 video recording
  Auto focus
  Flash
  Front-facing: VGA (640x480)
  3.5mm, 4-conductor headset jack
  (stereo audio plus microphone)
  Earpiece and microphone
  Software noise-cancellation

  Software

  Android 2.3 (Gingerbread)
  Android Market
  Calendar
  Gmail
  Google Earth
  Google Maps with Navigation
  Google Search
  Google Talk
  Google Voice
  Voice Actions
  YouTube

  Battery

  Talk time up to 6.7 hours on 3G
  (14 hours on 2G)
  Standby time up to 17.8 days on 3G
  (29.7 days on 2G)
  1500 mAH Lithum Ion

  Повеќе на:
  http://www.google.com/nexus/#!/features
   
  На supermen му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kiretocin

  kiretocin Активен Член

  Член од:
  1 окт 2010
  Мислења:
  196
  Допаѓања:
  33
  Поени од трофеи:
  28
  abe se ubavo, ama LG vadat so dual-core processor, a ovie uste 1Ghz... i plus full HD video (1080p)
   
 3. dime_s77

  dime_s77 Член

  Член од:
  31 мај 2009
  Мислења:
  158
  Допаѓања:
  4
  Поени од трофеи:
  18
  Поубаво нека не го носат,овој ќе биде изгор скап :D
   
 4. miro

  miro Активен Член

  Член од:
  24 дек 2009
  Мислења:
  362
  Допаѓања:
  181
  Поени од трофеи:
  43
  Се слагам, изгледа пак фијаското како со првиот Нексус ќе го гледаме...тогаш го даваа само со нарачки...а сега каснат зад конкуренцијата...промовират нешто што е горе-долу видено...мое мислење да си се откажи Google од продажба и да се посвети на развој на Андроидот, има други фирми кои знаат како се продава како Самсунг, ЛГ, Моторола...
   

Сподели преку: