Колку ви трае батеријата на вашиот мобилен телефон?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од Alfa Mobil Team, 26 мар 2008.

 1. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
 2. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.026
  Допаѓања:
  1.504
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  Прoбaв гo немa сеуште,нaјверoвaтнo oвие денoви ке биди.

  Send from my LG G4
   
 3. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
  И јас пробав на мојот нема :(...
  Ај наскоро да не речам меѓу првите ке го имаме се надевам :)


  Sent from my iPhone 6s plus.
   
 4. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.026
  Допаѓања:
  1.504
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  Ке гo имaме денoвиве сигурнo,пoштo гледaм пуштен е скoрo зa целa еврoпa,пред сaмсунг ке гo дoбиеме

  Send from my LG G4
   
  На OLI-HAUG му/ѝ се допаѓа ова.
 5. tinno

  tinno Член

  Член од:
  22 авг 2015
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  43
  Поени од трофеи:
  18
  Телефон:
  Blackberry
  РОМ/Верзија:
  Passport SE
  uploadfromtaptalk1449004664875.png

  Sent from my Passport
   
  На dino_bt му/ѝ се допаѓа ова.
 6. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.026
  Допаѓања:
  1.504
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  [​IMG][​IMG]

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
  На OLI-HAUG и Dzepar им се допаѓа ова.
 7. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.026
  Допаѓања:
  1.504
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  [​IMG][​IMG]

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
  На OLI-HAUG и Dzepar им се допаѓа ова.
 8. dedicateda7xfan

  dedicateda7xfan Член

  Член од:
  3 фев 2012
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  10
  Поени од трофеи:
  8
  Прочитав на едно место дека најдобро за батеријата е да не се полни од 0% до 100%, така се намалувал животот на батеријата. Иако јас цел живот знам дека е обратно, односно мислев дека не е добро да се прекратува полнењето додека не се наполни целосно, сепак читнав дека всушност тоа не било добро. Најдобро за батеријата е да не се дозволи (по можност) да падне под 20%, да се полни од 40% до 80%. Кога батеријата ќе достигне до 50-тина %, да се поднаполни. Е сега ме интересира, дали тоа е вистина?


  Едит: колку долго треба да го полнам телефонот првиот пат? Мислев дека се потребни 12 часа, а читам дека доволни биле 5 до 6.
   
  Последна промена: 25 мај 2016
 9. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Телефоните денес се полнат од 0% до 100% за времетраење од 2 часа до-3 и пол часа.
  Телефоните со fast charging се полнат и побрзо.

  "Здраво" за батеријата е:
  2-3 пати во месецот да се испразни до 0 и да се полни 5-6-7.часа за да се наполни скроз( trickle charge)

  Останатите 28.дена во месецот добро би било да се практикува кога ќе биде батеријата на 20% да се стави на полнач и да се наполни до 100%.

  Оставање секоја вечер по 7-8.часа на полнач не е баш здраво, поготово доколку сакаме да ни трае бар 2.години батеријата и да држи добро.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  Последна промена: 25 мај 2016
  На dedicateda7xfan, Bumblebee и OLI-HAUG им се допаѓа ова.
 10. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
  Мое мислење е дека не е проблем да што батеријата навечер на полнач...
  Сите телефони како и лаптопите имаат батери менаџмент кој исклучува и не полни повеќе и телефонот не е оптеретен.
  Се познава по полначот кој не е загреан.


  Sent from my iPhone 6s plus.
   

Сподели преку: