Како да го прикачите Computer на Windows 7 таскбарот

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од Oberoth, 11 јул 2010.

 1. Oberoth

  Oberoth Нов член

  Член од:
  7 јул 2010
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  20
  Поени од трофеи:
  0
  [​IMG]

  Метод 1

  1. Десен клик на празен простор на десктопот, personalize>change desktop icons одчекирајте Computer

  2. Превзмете ја оваа датотека: Прегледај го приврзокот 2813

  3. Зачувајте ја на десктоп, отворете ја .zip датотеката и екстрактирајте на десктоп

  4. Десен клик на Computer shortcut-от, одберете Properties>General > Unblock

  Забелешка: Ако Unblock копчето не е таму, значи дека shortcut-ot е веќе сетиран на unblock.

  5. Влечете го Computer shortcut-от кон таскбарот се додека не видите pop-up “прозорче“ Pin to Taskbar.

  6. Computer сега е прикачен на таскбарот.

  Забелешка: Ако сакате да ја отстраните Computer иконата од таскбарот, десен клик на неа и одберете Unpin this program from Taskbar.

  Метод 2

  1. Десен клик на празен простор на десктопот, personalize>change desktop icons одчекирајте Computer

  2. Десен клик на празен простор на десктопот и кликнете New и Shortcut.

  3. Напишете: %SystemRoot%\explorer.exe shell:MyComputerFolder и кликнете Next

  или

  %windir%\explorer.exe shell:MyComputerFolder

  или

  C:\Windows\explorer.exe /e,::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}

  4. За име, напишете Computer и кликнете Finish

  [​IMG]
  [​IMG]

  Забелешка: Јас веќе го имам Computer на таскбарот, така да наредните чекори се без слики, но мислам дека се добро објаснети што и како треба да се прави.

  6. Десен клик на новиот Computer shortcut на десктопот и кликнете Properties

  7.Во Shortcut табот, кликнете Change Icon
  Во "Look for icons..." линијата, напишете %SystemRoot%\system32\imageres.dll и притиснете ентер

  8. Одберете ја Computer иконата и кликнете ОК,ОК

  9. Влечете го Computer shortcut-от кон таскбарот додека не се појави pop-up “прозорче“ Pin to Taskbar

  10. Сега може да го избришете Computer shortcut-от од десктопот.
  Тоа е тоа
   

  Прикачени податотеки:

 2. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Баш за ова и мислам дека не треба туторијал:) Само ја влечеш иконата до Таскбарот и самата се поставува:)
   
 3. Oberoth

  Oberoth Нов член

  Член од:
  7 јул 2010
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  20
  Поени од трофеи:
  0
  Јас не сум запознат дека е возможно само со drag&drop иконата од computer што се наоѓа на десктоп да може да се прикачи на таскбар. Барем не можеше кај мене (Windows 7 Ultimate).
  Поздрав
   
 4. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Пробав за секој случај пред да го напишам постот. Може:) И јас имам Windows 7 Ultimate 32bit.
   
 5. solo

  solo Член

  Член од:
  20 фев 2010
  Мислења:
  142
  Допаѓања:
  9
  Поени од трофеи:
  18
  сепак се потруди цленот да помогне,бравос за тебе.
   
 6. Јован

  Јован Познат Член

  Член од:
  2 апр 2008
  Мислења:
  2.926
  Допаѓања:
  169
  Поени од трофеи:
  93
  Кај мене не може. Ќе го пробам ова, али на новиот компјутер, кога ќе го земам, сеа џабе ќе се замарам, битно не може драг е дроп
   
 7. StalkeR

  StalkeR GSM Team

  Член од:
  10 апр 2010
  Мислења:
  3.489
  Допаѓања:
  1.739
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Redmi Note3 Pro 3/32
  РОМ/Верзија:
  MIUI 8.3 weekly
  И кај мене не бива со драг-дроп.
   

Сподели преку: