Како да ги инсталирате наредбите од UNIX терминалот на Windows

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од (WpX)ALeX, 4 апр 2011.

 1. (WpX)ALeX

  (WpX)ALeX Познат Член

  Член од:
  21 окт 2009
  Мислења:
  3.901
  Допаѓања:
  663
  Поени од трофеи:
  143
  За мене најупотребуван е g++ кој е компајлер за програмирање во C++ што се користи на Linux, OpenSuse, Solaris и MAC OSX платформите. Сепак ви дава подобро чувство кога компајлирате преку терминалот и можете да го користите директно со Notepad него преку MinGW или Dev C++. Но недостасува болдирањето/боењето на претходно одредените функции за подобар преглед на вашиот код. Во датотеката ги имате повеќето наредби на терминалот во UNIX базираните платформи.

  1. Најпрво симнете ја следната датотека
  2. Откако ќе ја инсталирате[​IMG]
  3. Најдете ја патеката на папката bin (C:\cygnus\cygwin-b20\H-i586-cygwin32\bin)[​IMG]
  4. Потоа требате да ја наместите во Environment Variables[​IMG][​IMG]
  5. Под System Variables ќе ја најдете Path [​IMG]
  6. Ќе ја копирате патеката на bin папката и ќе ја одвоите од претходната променлива со ';' (без апострофите) [​IMG]
  7. Потоа отворете Task Manager, најдете го explorer.exe (зачувајте ја вашата работа претходно) и рестартирајте го (End Process, па Applications -> New Task -> explorer.exe).
  8. Отворете терминал (Run -> cmd) и напишете g++ --version[​IMG] така што доколку ви напише дека не може да ја најде g++ тогаш не сте ја инсталирале во C:\ или не сте го рестартирале explorer.exe или ПЦ.
  9. Со среќа учење на наредбите на терминалот од UNIX базираните платформи[​IMG]
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Сакаш да кажеш со ова ќе важат сите стандардни команди како што се: pwd, ls, cd, mv, rm, mkdir, cat, tee, |, >, >>..... и да не ги донабројувам:)?
   
 3. .::SCORPION::.

  .::SCORPION::. Познат Член

  Член од:
  28 јул 2008
  Мислења:
  2.690
  Допаѓања:
  104
  Поени од трофеи:
  93
  Прво треба да ги инсталираш преку cygwin setup
   
 4. (WpX)ALeX

  (WpX)ALeX Познат Член

  Член од:
  21 окт 2009
  Мислења:
  3.901
  Допаѓања:
  663
  Поени од трофеи:
  143
  Секако. Не знам дали се сите бидејќи не сум ги испробал сите од UNIX терминалот, но важно е дека се многу. Ако нема, го имаш официјалниот Cygwin сајт каде се апдејтирани. Кога ќе го инсталираш, види во папката bin и таму се сите команди што ќе ги употребува потоа cmd.
   
 5. pance24

  pance24 CrazyHorse

  Член од:
  25 окт 2009
  Мислења:
  1.419
  Допаѓања:
  123
  Поени од трофеи:
  63
  ооооо а јас тамам почнав со програмирање на PIC интегрални кола преку микробејзик ама гледам дека се слични, инаку ке става титоријал и јас за како да испрограмирате PIC интегралец за текстуални пораки преку 50 лед диоди. Мн лесно и едноставно ама почетокот од све изгледа се учи од оваа горенаведена програма.
   

Сподели преку: