Како да ги инсталирате наредбите од UNIX терминалот на Windows

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од (WpX)ALeX, 4 апр 2011.

1. (WpX)ALeX

(WpX)ALeX Познат Член

Член од:
    21 окт 2009
    Мислења:
    3.901
    Допаѓања:
    663
    Поени од трофеи:
    143
    За мене најупотребуван е g++ кој е компајлер за програмирање во C++ што се користи на Linux, OpenSuse, Solaris и MAC OSX платформите. Сепак ви дава подобро чувство кога компајлирате преку терминалот и можете да го користите директно со Notepad него преку MinGW или Dev C++. Но недостасува болдирањето/боењето на претходно одредените функции за подобар преглед на вашиот код. Во датотеката ги имате повеќето наредби на терминалот во UNIX базираните платформи.

1. Најпрво симнете ја следната датотека
    2. Откако ќе ја инсталирате[​IMG]
    3. Најдете ја патеката на папката bin (C:\cygnus\cygwin-b20\H-i586-cygwin32\bin)[​IMG]
    4. Потоа требате да ја наместите во Environment Variables[​IMG][​IMG]
    5. Под System Variables ќе ја најдете Path [​IMG]
    6. Ќе ја копирате патеката на bin папката и ќе ја одвоите од претходната променлива со ';' (без апострофите) [​IMG]
    7. Потоа отворете Task Manager, најдете го explorer.exe (зачувајте ја вашата работа претходно) и рестартирајте го (End Process, па Applications -> New Task -> explorer.exe).
    8. Отворете терминал (Run -> cmd) и напишете g++ --version[​IMG] така што доколку ви напише дека не може да ја најде g++ тогаш не сте ја инсталирале во C:\ или не сте го рестартирале explorer.exe или ПЦ.
    9. Со среќа учење на наредбите на терминалот од UNIX базираните платформи[​IMG]

На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Jane

Jane Aдминистратор

Член од:
    1 фев 2008
    Мислења:
    18.512
    Допаѓања:
    1.774
    Поени од трофеи:
    358
    Сакаш да кажеш со ова ќе важат сите стандардни команди како што се: pwd, ls, cd, mv, rm, mkdir, cat, tee, |, >, >>..... и да не ги донабројувам:)?

3. .::SCORPION::.

.::SCORPION::. Познат Член

Член од:
    28 јул 2008
    Мислења:
    2.690
    Допаѓања:
    104
    Поени од трофеи:
    93
    Прво треба да ги инсталираш преку cygwin setup

4. (WpX)ALeX

(WpX)ALeX Познат Член

Член од:
    21 окт 2009
    Мислења:
    3.901
    Допаѓања:
    663
    Поени од трофеи:
    143
    Секако. Не знам дали се сите бидејќи не сум ги испробал сите од UNIX терминалот, но важно е дека се многу. Ако нема, го имаш официјалниот Cygwin сајт каде се апдејтирани. Кога ќе го инсталираш, види во папката bin и таму се сите команди што ќе ги употребува потоа cmd.

5. pance24

pance24 CrazyHorse

Член од:
    25 окт 2009
    Мислења:
    1.419
    Допаѓања:
    123
    Поени од трофеи:
    63
    ооооо а јас тамам почнав со програмирање на PIC интегрални кола преку микробејзик ама гледам дека се слични, инаку ке става титоријал и јас за како да испрограмирате PIC интегралец за текстуални пораки преку 50 лед диоди. Мн лесно и едноставно ама почетокот од све изгледа се учи од оваа горенаведена програма.

Сподели преку: