Каков мобилен имате во моментов?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од Jane, 17 фев 2008.

 1. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Е арно.
   
  На Noc 32 и goran им се допаѓа ова.
 2. tanevski

  tanevski Познат Член

  Член од:
  1 авг 2008
  Мислења:
  598
  Допаѓања:
  290
  Поени од трофеи:
  63
  download.jpg
  Motorola e4 plus
   
 3. tanevski

  tanevski Познат Член

  Член од:
  1 авг 2008
  Мислења:
  598
  Допаѓања:
  290
  Поени од трофеи:
  63
  41PCRx3EpfL.jpg Xiaomi redmi 5 plus
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Pane-G

  Pane-G GSM master

  Член од:
  23 јул 2009
  Мислења:
  3.676
  Допаѓања:
  1.319
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 5s
  И понатаму уште си користам Ајфон 6с Плус :D
   
  На Alfa Mobil Team му/ѝ се допаѓа ова.
 5. staycalm

  staycalm Нов член

  Член од:
  1 дек 2013
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Знам дека ова не е темата за прашањево, ама не можев да најдам соодветна тема.

  Mењав дисплеј на телефонов, и сеа забележав нешто чудно. На средина на екранот имам ко „линија“ што се гледа само кога не е вклучен/отклучен телефонот. Значи, кога е вклучен, т.е. работам нешто на него, линијата не се гледа воопшто. Пробав со крпичка, се брише и изгледа прилично незабележително освен од некој агол, меѓутоа после допирање со прсти пак доаѓа до израз. Пробав да поминам со прстот на тој дел стискајќи и се осеќа како нерамнина, не знам како да го опишам, битно не е мазно чувство како на другиот дел од дисплејот. Си мислам да не е пукнат минимално, ама ваљда нема да ми го пукнат тие во сервисот при местење.. Искуства, мислење?
   
 6. Вигза

  Вигза Началниче

  Член од:
  27 мар 2015
  Мислења:
  51
  Допаѓања:
  66
  Поени од трофеи:
  18
  Телефон:
  Темно плав
  РОМ/Верзија:
  5.1.1
  Можеби е лента дуплофан 2-3 милиметри за да го држи дисплејот залепен од доле

  Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
   
 7. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Не дека игра премногу голема улога, но сепак ми игра улога а никаде не прочитав за што мобилен станува збор. Повеќето од телефоните со метална рамка, доколку имале удар се искривува и е скоро невозможно да се исправи во 100% како што го направило фабрика, исто ко каролинер/лимар автомобилот што неможе да ви го испрви од сообраќајка па дури и да го смениме средниот дел нема да е пак истиот телефон како кога е купен, затоа што веќе на пазаров се е афетер маркет, дури сум имал нови телефони со поразличен квалитет на делови од претходните нивни серии.

  Кај некои уреди оваа луфта се случува и од здебелена батерија или пак остатоци од стариот лепак/екран на рамката па го подига и затоа свети на сите страни, во секој случај не е убаво да ја имаш таа луфта затоа што пред се екранот ќе ти се наполни со ѓубре, но како што реков немам појма за кој уред правиме муабет можеби екрано ти тачот не се залепени со ув лепак, можеби правиме муабет за супер лцд, лцд, амолед, олед екран каде се со различна технологија и не е препорачливо да се бута било што во дупките - затоа што во спротивно, ќе ти цркне екранот.

  До сега не сум имал случај, дури и со најчкарт екран од алекспрес, 5-8х поефтин од оригиналот - да е проблем до екранот луфтата, затоа што во прашање е рамно стакло, може панелот да е подебел па стаклото да штрчи, да така ако може фотографии и од екранот и од телефонот како изгледа во моментов.

  и едно п.с. ако нема за нешто соодветна тема, слободно можете да отворите нова :)
   
 8. Pane-G

  Pane-G GSM master

  Член од:
  23 јул 2009
  Мислења:
  3.676
  Допаѓања:
  1.319
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 5s
  Рууулллзззз ипхоне 8 плус

  [​IMG]


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
  На mushovlae му/ѝ се допаѓа ова.
 9. staycalm

  staycalm Нов член

  Член од:
  1 дек 2013
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Не знам дали се разбравме за што мислам. Инаку станува збор за Oneplus 6. A екранот е од алиекспрес, 90тина долари.
  [​IMG] [​IMG]
   
 10. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  мхмм, сосема погрешно сум прочитал и разбрал. Линијава е или флека од надвор на стаклото од лепак - што само со полирање на стакло би се извадила (делумно најчесто до 80/90%) или прецвикан панелот внатре, проблемот е што од слика тоа неможам да го проценам.

  Дали и пред да се монтира екранот ја имаше?
  Дали ако пробаш со 96% алкохол во моментот на триење ја снемува па повторно се појавува одкако ќе се исуши алкохолот.
   

Сподели преку: