Инсталација на Ubuntu 10.04

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од 120%, 18 сеп 2010.

 1. StalkeR

  StalkeR GSM Team

  Член од:
  10 апр 2010
  Мислења:
  3.489
  Допаѓања:
  1.739
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Redmi Note3 Pro 3/32
  РОМ/Верзија:
  MIUI 8.3 weekly
  Ако го користиш 10.10 оди во Software Centar и пиши таму во тоа за пребарување wine. Треба да го најде инсталерот таму и да го инсталира. За да инсталираш некоја програма(.exe) оди во терминал и пиши
  Код:
  cd Desktop(ако ти е на десктоп програмата,ако не пиши ја целосната локација на папката во која ти е програмот)
  wine imeto_na_programata.exe
  
  Ти пратив еден линк на ПП,во случај да не се снајдеш.
  поздрав!
   
 2. supermen

  supermen Познат Член

  Член од:
  24 мар 2008
  Мислења:
  1.114
  Допаѓања:
  517
  Поени од трофеи:
  113
  еве ти команда за wine.
  Отвараш терминал и само напрај copy--->paste

   
 3. darentie

  darentie Искусен член

  Член од:
  15 дек 2009
  Мислења:
  1.643
  Допаѓања:
  1.179
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 6
  Едно просто прашање.Дали може да инсталирам убунту како втор оперативен а потоа ако сакам да го избришам со се сите апликации регистри и слично?
   
 4. MacedonianBoy

  MacedonianBoy Познат Член

  Член од:
  21 ное 2012
  Мислења:
  2.059
  Допаѓања:
  702
  Поени од трофеи:
  143
  Телефон:
  iPhone 8 Plus
  Можеш, како DualBoot. :)
   
 5. darentie

  darentie Искусен член

  Член од:
  15 дек 2009
  Мислења:
  1.643
  Допаѓања:
  1.179
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 6
  А за тоа треба да го поделам хардот од ново?
   
 6. MacedonianBoy

  MacedonianBoy Познат Член

  Член од:
  21 ное 2012
  Мислења:
  2.059
  Допаѓања:
  702
  Поени од трофеи:
  143
  Телефон:
  iPhone 8 Plus
 7. miro

  miro Активен Член

  Член од:
  24 дек 2009
  Мислења:
  362
  Допаѓања:
  181
  Поени од трофеи:
  43
  Не, можиш да го инсталираш до Виндовс значи на истата партиција и да го одинсталираш како секоја апликација,
  или за да работи побрзо и постабилно на посебна партиција.
  И во двата случаи на boot ќе ти дава избор Ubuntu / Windows.
  Ова е за поновите верзии од 10 наваму мислам.
   

Сподели преку: