Инсталација на Ubuntu 10.04

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од 120%, 18 сеп 2010.

 1. 120%

  120% Модератор

  Член од:
  28 окт 2008
  Мислења:
  889
  Допаѓања:
  66
  Поени од трофеи:
  28
  Во овој туториал ќе ја објаснам инсталацијата на најновата верзија на Ubuntu Linux 10.04 LTS. Инсталацијата на овој оперативен систем можете да ја превземете бесплатно од :
  Код:
  [/URL][URL]http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download[/URL]
  [​IMG]

  1 Чекор: Од кога ќе го превземете Ubuntu 10.04 потребно е да го изрежите ISO имиџот на празно ЦД, па потоа да ја стартувате инсталацијата од ЦД – то со бутирање на вашиот систем. Го избирате јазикот кој што го сакате (во инсталацијата е вклучен и Македонски превод. Оваа инсталација на туториалов е на Англиски јазик).

  [​IMG]

  2 Чекор: Од кога ќе го изберете јазикот на оперативниот систем, потребно е да ја изберете временската зона. Во случајов е Европа, Македонско време , потоа кликнете на копчето Forward за да продолжите со инсталацијата.

  [​IMG]

  3 Чекор: Следниот чекор е да ја изберете дефаулт тастатура на вашиот оперативен систем.

  [​IMG]

  4 Чекор: Следи форматирањето на вашиот хард диск. На овој чекор можете да изберете и опција за креирање на партиции на вашиот диск.

  [​IMG]

  5 Чекор: Овде е потребно да го впишете името на корисникот на персоналниот компјутер, корисничкото име. лозинка и име на персоналниот компјутер.

  [​IMG]

  6 Чекор: Вашиот систем е подготвен за инсталација.

  [​IMG]

  7 *Чекор: Вашиот систем започнува да се инсталира. Времетрањето на инсталацијата на системот е од 10 до 15 минути во зависност од хардверската моќ која што ја имате инсталирано на вашиот персонален компјутер.

  [​IMG]

  8 Чекор: Од кога ќе заврши инсталацијата, оперативниот систем ќе ве извести дека инсталацијата е готова и ќе ви побара рестартирање на вашиот персонален компјутер.

  [​IMG]

  9 Чекор: Веднаш после рестартирањето, вашиот персонален компјутер е подготвен за употреба. Логирајте се со корисничкото име и лозинка кои што ги креиравте во Чекор 5.

  [​IMG]

  10 Чекор: Тоа е се народе

  Туториалот го изработил:
  Код:
  Горан Андреев
   
  На Klanistok му/ѝ се допаѓа ова.
 2. hensk

  hensk GSM master

  Член од:
  15 мај 2008
  Мислења:
  3.420
  Допаѓања:
  1.170
  Поени од трофеи:
  208
  можам ли Убунту да го ставам на лаптоп како дуал ботт
  ако може како
  фала унапред
   
 3. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  инсталирај го преку самиот вин. и тој самиот ќе си направи дуал боот.
  Симниго изрежи и имаш аутиран и си одбираш каде да инсталираш и се остало...
  Работи и на Раид...
  позз
   
 4. hensk

  hensk GSM master

  Член од:
  15 мај 2008
  Мислења:
  3.420
  Допаѓања:
  1.170
  Поени од трофеи:
  208
  данкешен
   
 5. 120%

  120% Модератор

  Член од:
  28 окт 2008
  Мислења:
  889
  Допаѓања:
  66
  Поени од трофеи:
  28
  Еве доколку му треба на некој Туторијал како да направи конекција :

  1. Отворете го терминалот (Applications > Accessories > Terminal)
  2. Во терминалот напишете
  sudo pppoeconf
  3. Ке ви се појави текст мени во кое треба да подесите:
  1. Confirm that your Ethernet card is detected.
  2. Enter your username.
  3. Enter your password.
  4. Доколку претходно имате подесено PPPoE Connection, ке бидете прашани дали сакате да направите измени.
  5. Popular options: ке бидете прашани дали сакате “noauth” и/или “defaultroute” опции и да го отстраните “nodetach”. Изберете Yes.
  6. Use peer DNS - изберетеYes.
  7. Limited MSS problem - изберете Yes.
  8. Ке ве праша дали сакате да ви се конектира на стартување на компјутерот, доколку ви е само таа конекција подобро е да изберете Yes.
  9. И на крај ке бидете прашани дали сакате веднаш да се конектирате
  СЕга конекцијата треба да работи.


  Стартување на конекцијата  Доколку имате ADSL конекција, во терминал (Applications > Accessories > Terminal) напишете:
  sudo pon dsl-provider

  ;)
   
 6. supermen

  supermen Познат Член

  Член од:
  24 мар 2008
  Мислења:
  1.114
  Допаѓања:
  517
  Поени од трофеи:
  113
  Ај да те замолам да напишеш малку повеќе за правењето на партициите пред форматирање?

  Можам ли да направам да ми бидат како C:\ и D:\ на windows што се?
   
 7. 120%

  120% Модератор

  Член од:
  28 окт 2008
  Мислења:
  889
  Допаѓања:
  66
  Поени од трофеи:
  28
  Ај пробај со ова:

  Making the new partition

  Boot up the Ubuntu Desktop CD and choose to try Ubuntu without installing it.
  [​IMG]
  Once the desktop has loaded, go to System > Administration > Partition Editor to launch GParted.
  [​IMG]
  In GParted, find the partition you want to resize in order to make room for your upcoming /home partition. In this case, I'm resizing /dev/sda1, but your partition may be different. Be sure to keep track of the names of your partitions—these names are very important (/dev/hda1, /dev/hdb1, /dev/sda2, etc.).
  To make room for your new (soon-to-be-/home) partition, right-click an existing partition and select Resize/Move
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  With your mouse, grab the right side of the partition and drag it to the size you want. Then click Resize/Move
  [​IMG]
  You should now see some new space called unallocated. Select it with your mouse and then go to Partition and select New.
  [​IMG] [​IMG]
  Under Filesystem, select Ext3. Then click Add.
  [​IMG]
  Once you have the partitions set up the way you want, click Apply in the main menu and then click Apply in the resulting confirmation dialogue to apply the changes.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  Wait for the changes to finish being applied, click Close, and then quit GParted.
  Now, in my example, my original partition that I shrunk was /dev/sda1, and it created a new partition called /dev/sda3, and my /home folder at this point still lives on /dev/sda1. It's very important that you substitute in your own appropriate partition names for the ones I'm using.

  Using the new partition

  [​IMG]
  Go to Applications > Accessories > Terminal to launch the terminal. Now, back in the terminal, I'm going to mount /dev/sda1 and /dev/sda3 by pasting in these commands (please remember to change the partition device names to the ones appropriate for your setup):

  sudo mkdir /old
  sudo mount -t ext3 /dev/sda1 /old
  sudo mkdir /new
  sudo mount -t ext3 /dev/sda3 /new
  Now we're going to back up the /home directory on the old partition and move it to the new partition:

  cd /old/home
  find . -depth -print0 | cpio --null --sparse -pvd /new/
  sudo mv /old/home /old/home_backup
  sudo mkdir /old/home
  Yes, one of those lines looks really complicated—so please copy and paste the commands into the terminal instead of retyping them.

  Note: I have tested the second command myself, and it works, but some have pointed out it might make sense to preface the commands with sudo in case one of the other users has subdirectories manually marked as unreadable to the user making the move. Since I have not tested this out and all directories and readable to all by default, I'm offering this as only an alternative in case the command as given does not work:
  sudo find . -depth -print0 | sudo cpio --null --sparse -pvd /new/
  Next, we're going to specify to use the new home partition as /home:

  sudo cp /old/etc/fstab /old/etc/fstab_backup
  gksudo gedit /old/etc/fstab
  You'll then see the /etc/fstab file opened in the Gedit text editor. Add in this line at the end of the file:

  /dev/sda3 /home ext3 nodev,nosuid 0 2
  Save the file and exit Gedit.
  After you reboot, you should be now using your new /home partition.
  If you find that you are running out of room on your old partition and you're pretty confident everything is working as it should be, then go ahead and delete the backup of home:

  sudo rm -rf /home_backup
  It's very important you paste in the above command. Retyping it could be extremely dangerous if you mess up, and you could end up deleting your entire installation.
  What if it doesn't work?

  If you reboot and are unable to log in because of some errors having to do with the $HOME/.dmrc file and/or .ICEauthority file, this may help.
  Boot into recovery mode (if you don't know how to do this, go to this section of another tutorial).
  [​IMG]
  Once in recovery mode, type (unfortunately, you won't be able to copy and paste, so please be careful what you type)
  chown -R username:username /home/username
  chmod 644 /home/username/.dmrc
  chmod 644 /home/username/.ICEauthority
  exit
  where username is your actual username. Obviously, you'd repeat the first three commands for all users experiencing the problem before you typed exit.
  [​IMG]
  Once you've exited recovery mode, resume the normal boot and log in.
  If, for some reason, no matter what you try, the separate /home doesn't work, that's why we have a live CD, so we can fix things.
  Boot up the live CD, go to a terminal, and paste in (being sure to change the partition device name, of course):

  sudo mkdir /recovery
  sudo mount -t ext3 /dev/sda1 /recovery
  sudo cp -R /recovery/home_backup /recovery/home
  sudo cp /recovery/etc/fstab_backup /recovery/etc/fstab
  Then, reboot.  Се извинувам што е на англиски...


  И погледни ги видеава :

   
  На hensk и Klanistok им се допаѓа ова.
 8. hensk

  hensk GSM master

  Член од:
  15 мај 2008
  Мислења:
  3.420
  Допаѓања:
  1.170
  Поени од трофеи:
  208
  fala ,prijatelju
   
 9. 120%

  120% Модератор

  Член од:
  28 окт 2008
  Мислења:
  889
  Допаѓања:
  66
  Поени од трофеи:
  28
  ^ Ма нема на што за то смо ту...:D
   
 10. Klanistok

  Klanistok Администратор™

  Член од:
  8 јун 2009
  Мислења:
  943
  Допаѓања:
  554
  Поени од трофеи:
  93
  Супер сработено,имаш репутација од мене а и другите би требало истото да го направат ,затоа што вреди постот мн.

  поздрав
   

Сподели преку: