Имате мобилен што неможе да се декодира - сите прашања и одговори ќе ги најдете тука!

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од Alfa Mobil Team, 28 мар 2008.

 1. jassss

  jassss Нов член

  Член од:
  27 апр 2008
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  0
  LG U400 dali moze da se dekodira vo dogledno vremee ?
   
 2. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  има опција со пач:
  35 евра, мораш да ја имаш оригиналната негова сим картичка од операторот од каде што е земен, го оставаш на сервис до кај 3 работни дена.

  при секое вклучување на телефонот, мораш да ја ставиш оригиналната сим картичка, да го ставиш телефонот на полњач, ја вадиш батеријата, ја вадиш сим картичката, ја ставаш твојата сим картичка која ќе сакаш да ја користиш, ја враќаш батеријата назад и го вадиш телефонот од полњач и најнормално си функционира без да изгубиш ниту една фунцкија... уште една негативна + работа, за да влезеш во менито треба претходно да убациш една шифра - која ќе ти ја кажам одкако ќе го издекодираш телефонот.

  direct unlock сеуште неможе за овие 3г телефони, затоа што немаме 128к картички, нашите оператори продаваат само 32 и 64к картички а тие телефони прифаќаат стрикно само 128, кога ќе дојде 3генерација на мобилна технологија кај нас т.е. видеофонијата и побрзиот интернет не ми текнуваше како се викаше - тогаш ќе може да се користат овие елџиа :D

  п.с. колку што имам слушнато космофон го добил тендерот за 3г, само колку децении ќе им треба за да постават барем во центарот на Скопје неколку антени - неам појма :D

  а да и има друг начин - алфа сим картичка :D - 55 евра, ја сечам твојата сим картичка, ја вметнувам во алфа сим картичката и телефонот си работи најнормално - единствената негативна работа кај алфа сим картичката е што ако сакаш да смениш друга сим картичка мораш да сечеш дел од чипот и да вметнеш во неа.

  истото од погоре и за тебе важи.

  п.с. 500 денари ти одговара? (да ти го купам)
   
 3. ghostrider

  ghostrider Нов член

  Член од:
  25 апр 2008
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1

  Za 500 den ne ti davam ni da ga vidis :D
   
 4. DIMITROV

  DIMITROV Нов член

  Член од:
  7 мај 2008
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  3
  Може ли некако да ми помогне некој како да го декодирам sony ericsson w580i купен е од АМЕРИКА.. ај ако може ХЕЛП ПЛС..ТЕНКС ОДНАПРЕД..;)
   
 5. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  отвори тема во SonyEricsson форумот...

  овдека одат само непознати модели кои неможат туку-така да се декодираат.

  во таа тема ќе ти дадеме туториал и алатки сам да си го издекодираш, доколку имаш кабел.
   
 6. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Декодирање со Универзал сим на ЕлЏи У300/У310/У890/У900/У960 и уште многу други модели на елџи...

  Самсунг П910, Сажем W8 и многу други непознати модели што се донесени на нашиот пазар.

  контактирајте ме за цени на:
  alfamobil@on.net.mk
  gsmhacking@live.com
  02.3161-264
   
 7. Filipp

  Filipp Член

  Член од:
  28 јун 2008
  Мислења:
  574
  Допаѓања:
  5
  Поени од трофеи:
  18
  Nokia N95 8Gb za dekodiranje?????

  mozi li nekoj????
   
 8. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  од каде е донесена и на која мрежа е заклучена?

  може само преку оператор кодови да се декодира, евентуално како алтернатива го користиме Универзал Симот.
   
 9. Filipp

  Filipp Член

  Член од:
  28 јун 2008
  Мислења:
  574
  Допаѓања:
  5
  Поени од трофеи:
  18
  donesena e od anglija..i posto tatkomi e serviser veke ja sredi so tornado kartica....
  sepak fala no go resivme problemot...
  pozz

  i ako mozi edno prasanje???? kako da napravam moja tema????

  posto retko koristam forumi ova e prviot koj me zainteresira pa pls help me:!!!:!

  pozzz
   
 10. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  баш фино што е татко ти сервисер, ако н95та беше заклучена на Водафон или хи3G можеше за доста ефтини пари да се издекодира, можеби не по цената на Универзал или Торандо симот но сепак ќе беше фри на сите картички...

  п.с. би те замолил ако ја користиш подолго време да ми пишеш репорт на темава дали ти прави проблеми, во случај ако подолго време не го користиш телефонот да се ресетира, да се исклучи, да ти губи мрежа итн...

  затоа што до сега имав 3 случаеви дури и со подигање и спуштање на верзија неможевме да го решиме проблемот кај BB5киве и некои елџи 3г, во секој случај поголемиот дел од муштериите беа презадоволни - пред се затоа што не е ништо страшно да ја сецнеш картичката и да ја ставиш во ридерот.

  додека за теми правње - отвори тема во Симбиан или пак можеби веќе има отворено тема, побарај ја.

  во оваа тема мислам дека само сервисерите ќе го видат тоа прашање, додека во тие подфоруми и членовите што се зафркаваат со тоа :D
   

Сподели преку: