Заглавен во Google Account Frp Blackview s6

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од Zero_Zero_HELP, 27 мар 2019.

 1. Zero_Zero_HELP

  Zero_Zero_HELP Нов член

  Член од:
  1 мај 2016
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  3
  РОМ/Верзија:
  4.4.1
  Здраво
  пред некој ден само што се направи фабрички рестарт на телот.
  Blackview s6 и бара google acc. но овој аккаунт беше користен од друг и сега не се знае.
  Дали може некако да се избрише оваа frp на blackview s6 ?
  Барав и firmware за да го флешнам зада се избрише frp-то,но ненајдов ни е еден firmware.
  Благодарам однапред.

  Blackview S6 black 2/16 Gb, 5.7", MT6737, 3G, 4G
   
 2. petar_staff

  petar_staff Активен Член

  Член од:
  2 окт 2012
  Мислења:
  119
  Допаѓања:
  30
  Поени од трофеи:
  28
  Веројатно преку рикавери има направено ресет затоа го бара прво стариот акаунт да се најави,потоа да се избрише стариот па нов да си внесеш,најди од кој си го земал телефонот,нека го внесе акаунтот потоа одстранете го.

  Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
   
 3. Zero_Zero_HELP

  Zero_Zero_HELP Нов член

  Член од:
  1 мај 2016
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  3
  РОМ/Верзија:
  4.4.1
  Телефонот е купен нов, но прашав за аккаунтот пробавме тој го заборавил има направено повеќе од 9 аккаунта на Google и не знаме кој е и пробавме на сите.
  Дали може да се избрише преку некоја кутија или мтк??
  Може помош или Firmware да се најде?
   
 4. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Со флешување на фирмвер, Гугл Акаунтот не се трга кај повеќето медиатек понапредни процесори како и овој.
  Ќе ми треба и точен модел ајди затоа што постојат повеќе генерации на S6 Blackview, но пред да си го брикнеш уредот ако сакаш помини од кај мене во сервис имам 20тина боксови што го поддржуваат овој медиатек уред, па да видиме дали ќе помине со побезболно решение :)
   
 5. Zero_Zero_HELP

  Zero_Zero_HELP Нов член

  Член од:
  1 мај 2016
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  3
  РОМ/Верзија:
  4.4.1
  [​IMG]
  MT6737 1.3 GHz QUAD Core
  Dual SIM, Dual Standby
  2 GB RAM
  16 GB Flash, micro SD Card
  Dual Back Cam 8.0 MP + 0.3 MP, Front Selfie Cam 5.0 MP
  Wi-Fi, BT, micro USB, GPS, 4G-LTE
  Li-Ion 4180 mAh battery
  Android 7.0
  Само едно незнам зошто се Постојат со иста бројка на мтк различни по букви
  пр:
  МТ7377Т е телот. а има MT6737М и MT6737VWH и други,кои ги нема во боксот со овие букви.

  Друже во право си и мене ми е страв да не брикне,после тешко мене ќе требаа да го платам.
  Пробав преку Normal Boot да го избришам со uni andorid,miracle advanced и др. но несака ни да го чита,заклучени телефони не ги чита секогаш во пц.
  Порав преку mtk sp flash но пак исто нешто не дава да застане usb mediatek driver право одма се губи,при уклучување на кинско мени со сина боја застанува mediatek usb driver-от да го чита на пц.
  Ми текна една финта да влезам на опции со тастатура и преку storage на мојата сд картичка и да инсталирам QuickShortcutMaker apk и Remove FRP vrom apk.
  Барав на youtube,немаше ништо,му седнав цел ден и успешно влегов во опциите и инсталирав овие две апп. и се најавив на мојот google account и го исклучив,го уклучив и успешно избришан е FRP-то на Blackview S6 (Кинески што нема ни Firmware за него).
  Благодарам на помошта друже :)
   
  Последна промена: 28 мар 2019
  На Alfa Mobil Team му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: