Дознајте го вашиот модел и производител преку IMEI бројот

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од Alfa Mobil Team, 18 ное 2010.

 1. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Дознајте го вашиот модел и производител преку IMEI бројот

  значи со укуцување на *#06# добивате 14/15/16 цифрен број, го внесувате и ви даваат целосни информации па дури и за кинески телефони.

  http://imei-number.com/imei-tac-list/

  Исто така можете да го дознаете и серискиот број, позади на декларацијата на телефонот најчесто која се наоѓа под батеријата:
  [​IMG]

  Ова ви е скрин шат од мојата Nokia 6310i
  [​IMG]

  а ова ви е од еден кинески телефон, копија на Е51
  [​IMG]

  доколку ви покаже погрешен модел и бренд, тогаш телефонот ви е со сменет сериски број, пластично кажано најден или украден :)
   
  На Vitruvian, Pane-G, BOBI2006 и уште 12 други им се допаѓа ова.
 2. divis

  divis Android Lab Community

  Член од:
  19 фев 2009
  Мислења:
  3.466
  Допаѓања:
  315
  Поени од трофеи:
  113
  Фала брат ова многу ќе ми користи да не ме :СекС:
   
 3. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  Kaj mene e vaka :)
  Brand: SAMSUNG
  Model: GT-I9000
  Manufacturer: SAMSUNG KOREA
   
 4. Gigo_a

  Gigo_a Нов член

  Член од:
  6 дек 2010
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  sigurno raboti na kineski telefoni
   
 5. VirtualMK

  VirtualMK Нов член

  Член од:
  18 дек 2010
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  0
  Mi bara dve mislenja za da mozam da vidam za sto se raboti :D
   
 6. Bozo

  Bozo Seduce and destroy

  Член од:
  20 дек 2009
  Мислења:
  509
  Допаѓања:
  62
  Поени од трофеи:
  28
  Brand: SONY ERICSSON
  Model: C510
  Manufacturer: SONY ERICSSON MOBILE COMMUNICATIONS AB
  Вака изглеа на мојава дотрајана ц510ка :D
   
 7. Acko3mkd

  Acko3mkd Нов член

  Член од:
  11 окт 2010
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  mnogu dobra rabota ova bas ke proveram sega.
   
 8. miro

  miro Активен Член

  Член од:
  24 дек 2009
  Мислења:
  362
  Допаѓања:
  181
  Поени од трофеи:
  43
  Еве го Пулсот...

  Brand:HUAWEI
  Model:U8220
  Manufacturer:HUAWEI DEVICE CO LTD
   
 9. inmate1807

  inmate1807 Нов член

  Член од:
  2 јан 2011
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  7
  Поени од трофеи:
  3
  Леее човек, незнам како да ти се заблагодарам. Немаш поима колку работи би ми завршило ова во иднина за работа. Подршка за слични вакви нови постови :)
   
 10. goran44o

  goran44o Член

  Член од:
  9 јун 2008
  Мислења:
  63
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  8
  Како работи ова, треба ИМЕИ да го впишам во дадената адреса погоре?
   

Сподели преку: