ДХЛ Македонија - Дерење до коска

Дискусија во форумот 'Македонија и свет' започната од Xelmep, 8 окт 2014.

 1. Noc 32

  Noc 32 Супер Модератор

  Член од:
  13 сеп 2009
  Мислења:
  1.543
  Допаѓања:
  1.390
  Поени од трофеи:
  178
  Еднаш сум се заебал со ДХЛ и никад више. Едино поголеми лопови од нив се овие на царина што ги прегледуваат пакетите :D Да не ме сфати буквално @goran, очигледно нешто на царина работи.. Користете ги UPS International, јас сум презадоволен од нив а за Fedex па да не збориме, нема потреба да нагласам дека се најдобри. Fedex ги користам за пратките кои ми се во вредност поголема од 1000е бидејќи ми се најсигурни а и од UPS International сум исто многу задоволен, пакетот никогаш не бил оштетен, зборам за картонската кутија, предвиденото време за испорачување 95% од времето било точно, дури и побрзо пристигнал пакетот од планираното. Возачите ми звонат секогаш пред да дојдат да го испорачаат пакетот и во случај да не сум на наведената адреса секогаш ме прашувале дали сакам да ми го достават на друго место, каде што моментално сум.
  ДХЛ не би ги ни мочал! Не вредат ни за тоа!
   
  Gajche, RagingDemon, dino_bt и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. aneri

  aneri Нов член

  Член од:
  5 јан 2015
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  3
  Rabotava bese sto ne ni naracav, nego poklon mi pratija, al cim derat za 5 $ valjda za se pravat problem, kojznae dali voopsto ke se svestat, ova e mn los rejting za kompanijata....
  Cudo na tolku nezadovolni luge, kako voopsto rabotat i funkcioniraat.... Poveke seka vo NG:)))
   
 3. Darken

  Darken Нов член

  Член од:
  28 јун 2016
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Телефон:
  htc 310
  Од мака со дхл налетав овде Ч)
  Вчера ми стасал пакед кој не ми е купен туку е награда и нормално ми стеса горен наведеното дека дхл бара 1500 ден плус царина и ддв +
  Dokaz za plakanjeto prema isprakjachot (izvod od banka, plakjanje od paypall, western union I sl), a fakturata koja e potrebna za carinskata postapka treba da e so ista vrednost so taa kolku ste platile.
  има решение за ова ?
  или во случај ако не ја подигнам пратката во одреденото време што тогаш само се враќа назат и завршено е ?
   
 4. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Ја враќаат назад,
  не плаќаш ни денар
  и чао DHL да не ве гледам/слушам.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На Noc 32 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. alfabeta

  alfabeta Активен Член

  Член од:
  17 мај 2012
  Мислења:
  133
  Допаѓања:
  82
  Поени од трофеи:
  28
  Телефон:
  Кинески
  Како не ја видов темата порано.
  А да прашам некој до сега што се изгорел од ДХЛ си подигнал пратка што била заглавена на царина?
  Всушност заглавуваат ли воопшто на царина тие пратки или сето тоа е добро смислено само колку да си ги наплатат тие 1593 денари и плус трошоците за увоз и ддв.
   
 6. Noc 32

  Noc 32 Супер Модератор

  Член од:
  13 сеп 2009
  Мислења:
  1.543
  Допаѓања:
  1.390
  Поени од трофеи:
  178
  Заглавуваат, да. Тоа што го плаќаш на ДХЛ се трошкови за лежарина плус увоз и ддв како што рече.
   
 7. alfabeta

  alfabeta Активен Член

  Член од:
  17 мај 2012
  Мислења:
  133
  Допаѓања:
  82
  Поени од трофеи:
  28
  Телефон:
  Кинески
  Ми стигна баш сабајле пратката, ама ме чинеше дополнителни 50 евра. Точно пола од вредноста на целата пратка ама тоа е кога сум неинформирана два пати ќе си плаќам.
   
 8. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.979
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Same shit, имав пратка од ХК за Белгија рутер од ксиоми, 30 долари на попуст и беше као 7 долари преку дхл за 3-7 дена да стигне, стигна за 4 дена и ме опнаа уште 30еур, 10еур царина, 10 еур измислија некој трошок за импортер и уше 10еур зашо глумеле шпедиција :D боље ејпл аирпорт да купев на старо за истите пари, продаваше еден у огласи.
   
 9. RaymondZes

  RaymondZes Член

  Член од:
  10 мај 2019
  Мислења:
  78
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  6
  Телефон:
  89185244397
 10. OsagoOnlaynKupit_Taw

  OsagoOnlaynKupit_Taw Член

  Член од:
  16 јул 2021
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  6
  Телефон:
  87595233568
  Всем привет!
  Недавно нашел интересный и полезный сайт, где в одном месте можно сделать онлайн рассчет и получить цены от нескольких страховщиков.
  Пока искал очки и ручку, внучек помог ввести госномер автомобиля. Да, в детсаду дети уже компьютеры и граматику изучают. Нужно нам старикам и молодым людям не отставать от продвинутого и подрастающего поколения.
  Разумный и удивительный прогресс и интернет технолгии, данные машины быстро подгрузились. Мы только проверили и перепроверили введенные данные.
  Пришло СМС со ссылкой на телефон для оплаты электронного или онлайн полиса ОСАГО сразу в страховой компании. После оплаты электронный полис ОСАГО пришел на электронную почту.
  Очень комфортный и продвинутый официальный и надежный сайт осаго онлайн купить ру.
  Привлекает реальная и комфортная простота использования официального сервиса. Ребенок с детсада уже справился, уверен, что школьник точно справится, разумеется, взрослые и пожилые автолюбители однозначно справятся. Попробуйте сами:
  страховая компания осаго официальный
  Официальный и надежный сайт осаго онлайн купить ру работает по всей России с любыми городами, областями и т.д., например:
  осаго онлайн пенза
  Вот адрес сайта OsagoOnlaynKupit.ru, узнавайте по поводу купить ОСАГО, ОСАГО онлайн, полис ОСАГО, ОСАГО онлайн купить, страховка ОСАГО, страховка автомобиля, страховка на машину, страхование ОСАГО, калькулятор ОСАГО, рассчитать ОСАГО, автострахование, страховка авто https://osagoonlaynkupit.ru/ .
  На сайте есть отзывы довольных и благодарных авто владельцев, а так же удобный и легкий номер телефона.
  До встречи!
   

Сподели преку: