Xiaomi Redmi Note 2

Дискусија во форумот 'Mi (Xiaomi)' започната од Bumblebee, 6 сеп 2015.

 1. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.242
  Допаѓања:
  6.450
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  Ептен да не ја труеме темата општо за ми, а по последните денови многу се збори за телефонот, така да користете ја оваа тема.

  Еве некои работи од мене за новие миујаши

  Разлика помеѓу ромовите

  http://en.miui.com/thread-24860-1-1.html
  http://en.miui.com/thread-28640-1-1.html

  Tips and tricks за миуи
  http://en.miui.com/thread-4409-1-1.html
  http://en.miui.com/thread-47569-1-1.html

  Како се флешуваат фастбут и рикавери ром конкретно за ноте2
  http://en.miui.com/thread-145555-1-1.html
  http://en.miui.com/thread-147927-1-1.html

  Исто како се флешуваат ромовите на сите 3 можно начини
  http://en.miui.com/a-232.html

  Често поставувани прашања за ноте2
  http://en.miui.com/thread-144562-1-1.html


  Значи, Кинеската верзија 5.9.2 работи бомба. Све е перфектно, нема никаков баг. Тоа е оваа тука, кој не го видел линкот за симнување:https://mega.nz/#!SZYljYKR!XVI1zibMG5poTPGAiBemZFPvRDJ6X2L7SSv3yn3siVY

  За чиста инсталација на нов РОМ, морате да ги следите овие чекори:
  Симнете го РОМ-от (.zip фајл) од линкот горе, и следете ги чекорите тука:

  1. Ставете го фајлот на телефонот (мора да биде сам на root-от на интерната меморија, не во фолдер, инаку нема да го најде Recovery) и името сменете му го од xiaomi.eu_multi_xxxxx_5.xxxxx_v6xxxxx во update.zip

  2. Влезете во Updater апликацијата, горе десно има три точки, кликнете на нив па на reboot in Recovery Mode.

  [​IMG]

  3.Тука во рикаверито се избирате со копчињата за гласност, + е нагоре,- надоле, power копчето за одбирање.

  4. Одбирате англиски јазик, па после кликнувате „Install update.zip to System One“, и системот ќе почне со инсталација.

  5. Во Recovery МОРА ПОТОА да се направи WIPE CACHE / WIPE DATA / WIPE USER DATA/ WIPE ALL DATA (ќе видите во Wipe опциите), пред да се излезе од таму, веднаш после инсталацијата,


  6. Потоа кога ке заврши избирате Reboot to System One, ќе се рестартира и тоа е тоа.

  Напомена: Оваа постапка може да избрише СВЕ на телефонот, вклучително и содржината на внатрешната меморија. Бекап е многу пожелно да се направи!


  На телефоните, за сега, додека не се среди деновиве ЕУ софтверот за да нема глупи грешки, оваа горе верзија мора да се надополни со Google Service и све од Google. Симнете си Google Instaler и инсталирајте Play Store. Ќе ве праша дали да ги инсталира основните Services, кликнете на телефонот доле, и ќе ги стави најосновните Gapps. Ако сакате плус нешто, слободно ставете.

  Ова е линкот; http://www.miui.mk/files/Google_installer.apk
   
  Последна промена: 6 сеп 2015
  На psyside, Misko6000 и the_maker им се допаѓа ова.
 2. the_maker

  the_maker Mi Модератор

  Член од:
  9 сеп 2014
  Мислења:
  3.071
  Допаѓања:
  5.447
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Mi 6
  Одлично, ти благодарам. Дали можеш од ит.ком.мк првите два поста да ги постираш тука, има доста корисно инфо на мк јазик?

  Sent from my MI NOTE Pro
   
  На Bumblebee му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ilija

  Ilija GSM master

  Член од:
  24 мар 2010
  Мислења:
  2.035
  Допаѓања:
  1.636
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung S7 Edge
  uploadfromtaptalk1441537986394.png
  Се оправа батеријава, добро е :)
  До 6 саати ќе догура.

  Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 4. the_maker

  the_maker Mi Модератор

  Член од:
  9 сеп 2014
  Мислења:
  3.071
  Допаѓања:
  5.447
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Mi 6
  Do 6? Ahaahhaaha, do 8 ke stigne :)

  Sent from my MI NOTE Pro
   
  На Ilija му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.466
  Допаѓања:
  4.759
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Момци, Антуту тестовите се генерално гола вода.

  Еве ви 3 бенчмарци, кои презентираат реална користливост на уредот,

  Geekbench 3
  PC Mark Android
  Androbench

  Фокусирајте се на нив. Друго, телефонов е сигнал монструм, вчера тестирав......

  vs S6, vs Xperia Z и S5.

  Против S6, 3x подобар сигнал, против Xperia Z 4x, против S5 4x....

  Страшно :D
   
  Последна промена: 6 сеп 2015
  На Champ1on и the_maker им се допаѓа ова.
 6. Misko6000

  Misko6000 Искусен член

  Член од:
  31 дек 2008
  Мислења:
  1.664
  Допаѓања:
  1.264
  Поени од трофеи:
  178
  РОМ/Верзија:
  MIUI Weekly 6.9.15
  Пробај некогаш gps и тоа во затворено па да видиш што е монструм
  btw. Има една лабораторија каде што одам често и се наоѓа на -2, подрум и два спрата гаражи и само мојот фаќа сигнал, покрај самсунзи ајфони и такви ми ти работи
  Sent from my HM NOTE 1LTE using Tapatalk
   
  Последна промена: 6 сеп 2015
  На psyside и the_maker им се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.466
  Допаѓања:
  4.759
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Пробано, прецизност 2-3 метри, се закачува на 20 сателите во рок од некои 5 скеунди, крај....
   
  На the_maker и Misko6000 им се допаѓа ова.
 8. zullu

  zullu Член

  Член од:
  16 јун 2010
  Мислења:
  35
  Допаѓања:
  17
  Поени од трофеи:
  8
  Се ивинувам ако не ми е место прашањето..дали ромот кој доаѓа оргинално со телефонот е miui7,а европскиот ром е miui6..пошто ознаките се исти,а искуствата различи...инку телефонот е супер и е за секоја препорака,како и екипата од hi store..пс дали е ок телефонот да грее при нормално користење?
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.242
  Допаѓања:
  6.450
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  доаѓа со миуи7.
  Миуи 6 има кинески стабилен само.
  Европски миуи6 нема.
  И нормално е да загрева, сите телефони загреваат по малце, што е нормално, ненормално е да загрее и да неможе да се држи телефонот во рака или да ти се појави warrning дека е прегреан и слично...
   
  На zullu му/ѝ се допаѓа ова.
 10. the_maker

  the_maker Mi Модератор

  Член од:
  9 сеп 2014
  Мислења:
  3.071
  Допаѓања:
  5.447
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Mi 6
  Ромот кој беше ставен со телефоните кога се земаа од тука беше кинеска верзија на миуи 7. После ден-два излегоа неколку верзии на ЕУ ром верзија 7 на миуи, исто како првиот.
  Но, само последната верзија на тој ЕУ ром е одлична за секојдневно користење.

  Ако не си го пипнал, т.е. тие тој софтвер со кој симго земал телефонот, пожелно е да го апдејтираш со ЕУ ром, последниот линк кој го постирав, за да го ставиш телефонот на неделна ОТА апдејт, да си се апдејтира автоматски, а притоа да немаш багови кои ги имаше првата недела откога почна да се продава.

  Ако треба помош пиши..

  Sent from my MI NOTE Pro
   
  На zullu му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: