Xiaomi MI Band

Дискусија во форумот 'Mi (Xiaomi)' започната од Josifosky, 11 сеп 2015.

 1. Josifosky

  Josifosky Xiaomi Fan

  Член од:
  22 авг 2010
  Мислења:
  309
  Допаѓања:
  121
  Поени од трофеи:
  43
  Дечки видов нема тема за нараквицата од Xiaomi па во прилог е и мала рецензија доколку имате прашања или некој доплонителни ифнормации слободно додате ги.
  На прв поглед изледа многу добро односно има високо квалитетна изработка.Фитнес нараквицата има повеќе функции меѓу кои како главни се издвојуваат следењето на чекори и следењето на вашето спиење.Други функции на истата се прикажувањето на известувања преку вибрирање и трепкање на диодите ( На старата верзија во сите бои, додека пак на новата само во бела боја), Паметниот-Аларм кој може да ве разбуди 30 минути пред алармот на вашиот телефон или пак истовремено со вашиот телефон, отклучувањето на вашиот телефон може да се вброи како една од подобрите функции односно само доколку сте близу до вашиот телефон тој може да биде отклучен без Pin или пак Pattern.Куќиштето на чипот од белезицата е изработено од алуминиум додека пак нараквицата доаѓа со стандардна црна гумена варијанта која може да биде сменета во друга боја или со неколку кожени варијанти кој се купуваат оделно од наркавицата.Нараквицата работи на Bluetooth 4.0 кој троши малку енергија од вашиот телефон.Батеријата на нараквицата може да трае и до 30 дена со едно полнење.Оваа нараквица го има IP67 сертификатот кој претставува сертификат за водоотпорност што значи не мора да ја вадите додека се туширате или пак ги миете рацете.Нараквицата е лесна што при подолго носење ќе заборавите дека е на вашата рака.
  Разликата меѓу новата верзија е само пакувањето кое е помало на новата верзија и осветлувањето за нотификации кој на новата верзија можат да бидат само во бела сватлина додека пак на старата во повеќе бои.
  Оваа белезица работи на:
  • Android 4.4 уреди кои подржуваат Bluetooth 4.0 и 4.1(Линк од официјалната апликација)
  • iOS 7 па нагоре почнуваќи од iPhone 4S па до најновите верзии(Линк од официјалната апликација)
  • WIndows 8.1 преку апликација изработена од трети лица (Не официјална ) која работи само на старата верзија на белезицата ( Линк од апликацијата ) За одредени функции апликацијата се доплќа како и некои функции не се сеуште достапни.
  И за крај цената е многу достапна за корисниците што ја прави оваа белезица да биде вброена меѓу 5те најдобри Фитнес Нараквици.
  Во прилог се неколку слики од истата
  WP_20150910_016.jpg WP_20150910_013.jpg WP_20150910_012.jpg WP_20150910_011.jpg
  Истата може да се порача преку интернет од Gearbest.com која испорачува до Македонија линк тука.
  И во Македонија преку Hi.mk линк тука.
   
  Bubache, Bumblebee, the_maker и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Misko6000

  Misko6000 Искусен член

  Член од:
  31 дек 2008
  Мислења:
  1.664
  Допаѓања:
  1.264
  Поени од трофеи:
  178
  РОМ/Верзија:
  MIUI Weekly 6.9.15
  Штета што го направиле во една боја, бидејќи нотификациите (пример кога некој кога ќе стане активен на вибер или скајп) кои нема потреба да ги отвораш нема да можеш да си ги означиш.
  @Josifosky Значи ли ова дека и во програмот во my device ја нема веќе опцијата band light color?
   
 3. Josifosky

  Josifosky Xiaomi Fan

  Член од:
  22 авг 2010
  Мислења:
  309
  Допаѓања:
  121
  Поени од трофеи:
  43
  Да, многу што ја купиле новата верзија од белезицата се разочарани од проблемот со осветлувањето како причина се наведува дневната светлина на која може добро да се види освелувањето(белото) но многу имаат пишано дека новата верзија не работи баш добро бидеќи е многу осетлвиа и не мери сега за сега спиење.
   
  На Misko6000 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. the_maker

  the_maker Mi Модератор

  Член од:
  9 сеп 2014
  Мислења:
  3.071
  Допаѓања:
  5.447
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Mi 6
  Ти благодарам за исцрпната информација, драго ми е кога некој ќе пише нешто за Ми :)

  Да не не е таа што треба? Т.е. да не е копија?

  Сите си работат како треба, имам јас тука, може да се спореди ако сакате.. Плус, си работат нотификациите како треба, без проблем..
  --- Споено дупло мислење, 11 сеп 2015, Original Post Date: 11 сеп 2015 ---
  Еве ја EN апликацијата, последна верзија, со Нотификации:
  http://www.miui.mk/files/Mi_Band/MiFit_1.3.912_401_en_notify.apk

  Еве и една табела по која ги мери калориите, ако на некој му значи нешто :)

  [​IMG]
   
  На Bubache и StalkeR им се допаѓа ова.
 5. Misko6000

  Misko6000 Искусен член

  Член од:
  31 дек 2008
  Мислења:
  1.664
  Допаѓања:
  1.264
  Поени од трофеи:
  178
  РОМ/Верзија:
  MIUI Weekly 6.9.15
  И на официјалната страна пишува дека се само бели лед нотификациите , а мислам и дека за опаковката имаше нешто дека ја смениле. Чувај ги тие што ги имаш , мислам дека ќе вредат повеќе хехе.
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 6. the_maker

  the_maker Mi Модератор

  Член од:
  9 сеп 2014
  Мислења:
  3.071
  Допаѓања:
  5.447
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Mi 6
  Хммм, немам инфо за ова.. Ќе проверам..

  Sent from my MI NOTE Pro
   
 7. Misko6000

  Misko6000 Искусен член

  Член од:
  31 дек 2008
  Мислења:
  1.664
  Допаѓања:
  1.264
  Поени од трофеи:
  178
  РОМ/Верзија:
  MIUI Weekly 6.9.15
  Последна промена: 11 сеп 2015
 8. StalkeR

  StalkeR GSM Team

  Член од:
  10 апр 2010
  Мислења:
  3.624
  Допаѓања:
  1.864
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Redmi Note3 Pro 3/32
  РОМ/Верзија:
  MIUI 8.3 weekly
  Јас па ги замарав у темата за Ми... :D
  Инаку, јас ја користам модифицираната верзија од погоре, од форумот. Сите нотификации работат и може да избереш повеќе од три.
  Баш приметив дека работи тоа известување кога ке ја кренеш раката, исто како за да видиш час. :)

  Sent from my LG-D802 using Tapatalk
   
 9. Josifosky

  Josifosky Xiaomi Fan

  Член од:
  22 авг 2010
  Мислења:
  309
  Допаѓања:
  121
  Поени од трофеи:
  43
  Не дефинитивно не е копија се работи за новата верзија која има и поголема батерија за 4mAh односно има 45mAh незнам дали се работи само за софтверски исклучена можност или пак внатре е целосно отстрането. Инаку и јас ја сакам старата верзија бидеќи новава некако не ми е на кев најмногу ја земав за диодите.... :(
  + Кога се полни свети бело што ме зачуди бидеќи сите се полнат зелено... И во официјалната апликација отстранета е функцијата за менување на бои т.е не ја прикажува...
  Според мене најглупата работа им беше да ја остранат бојата...
   
  Последна промена: 11 сеп 2015
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 10. the_maker

  the_maker Mi Модератор

  Член од:
  9 сеп 2014
  Мислења:
  3.071
  Допаѓања:
  5.447
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Mi 6
  епа не сум знаел за ова.. инаку, да си купевте од тука, немаше да има проблеми :) :)
   

Сподели преку: