ИНФО Xiaomi генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Mi (Xiaomi)' започната од the_maker, 28 окт 2014.

 1. STEALTH

  STEALTH Искусен член

  Член од:
  4 фев 2013
  Мислења:
  973
  Допаѓања:
  923
  Поени од трофеи:
  158
  Ќе ти се смее некој бе на иронијава, на технолошки форум си. ИР бластер у кафичи ги заебавале гостите... ццц
  Сигурно и Самсунг, Сони, ХТЦ се глупи пошто немаат/го тргнаа античкиот инфраред. Кој сега ќе ги заебава газдите у Грчка со климите, којзнае...
   
  Последна промена: 11 јан 2017
  На ivan88 и OLI-HAUG им се допаѓа ова.
 2. the_maker

  the_maker Mi Модератор

  Член од:
  9 сеп 2014
  Мислења:
  3.066
  Допаѓања:
  5.429
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Mi 6
  Дали си пробал да ги смениш местата на картичката/те?
   
 3. Atila

  Atila Член

  Член од:
  31 авг 2011
  Мислења:
  95
  Допаѓања:
  66
  Поени од трофеи:
  18
  Да пробав и тоа инаку користам една на телеком картичка и една мемориска која ја извадов и на сим2 ја ставив сим картичката и пак исто.Инаку се си работеше ок што му стана не знам се јавив и во телеком викаат од кај нив се било ок. Ја ставив и мојата картичка во друг телефон има 4г.

  Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 4. the_maker

  the_maker Mi Модератор

  Член од:
  9 сеп 2014
  Мислења:
  3.066
  Допаѓања:
  5.429
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Mi 6
  А проба без СД картичката? да не е рикната таа?
   
 5. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  8.187
  Допаѓања:
  8.316
  Поени од трофеи:
  258
  1.за секој случај,
  Сврти *#06# провери дали имаш два IMEI

  2.Иди у settings/about кликни на internal memory 5-6-7 пати, ќе те однесе у engineer test mode
  Таму влези во Phone Information 1 ако сим картицата ти е на сим слот 1, намести wcdma only и на lte only за да тестираш дали ќе закачи 3г или 4г.
  Ако закачи, одбери LTE Prefered или тестирај на која опција ќе ти биде најдобар сигналот и на таа опција остави.
  (ако е сим картицата на сим слот 2,влези во Phone information 2 и напраи исто)

  3.(без разлика што сим картичката ти фаќа 3Г и 4Г во друг телефон)
  Сепак,
  Пробај со друга(нова)(Нов модел) uSIM 256K 4G/LTE сим картичка

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  На zmejce му/ѝ се допаѓа ова.
 6. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.246
  Допаѓања:
  719
  Поени од трофеи:
  113
  Хаптик таптик енџин е еден обичен вибратор на кој му даваш име и фановите полудуваат. IR е суштинска корисна технологија кој скоро никој не ја имплементирал, само најдобрите производители. Не можам да замислам еден смартфон без IR или IRIS. Сепак, секому според потребите, некој сака можност да контролира IR уреди, некој вибратор ;)
   
  На zmejce, dino_bt, kic10 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.241
  Допаѓања:
  6.446
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  Реално сум имал до сеа сите телефони со IR blaster и дали три пати сум го користел...и ретко од реална потреба него од заебанција..

  А што ќе ти се најде ќе ти се најде некад ептен, корисно е, како со случајот на одмор коа идеш за климата...

  Али пак ке кажам со последниве две години сите телефони имале и три пати дали сум го користел и тоа за да дупам некој гарант...


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ivan88

  ivan88 Искусен член

  Член од:
  29 авг 2008
  Мислења:
  1.239
  Допаѓања:
  758
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 7+, Lumia 640
  РОМ/Верзија:
  iOS 10.1, Windows 10
  Јас кажав и пак ќе кажам...немам потреба од IR, сите уреди веќе имаат вифи и истите можеш со апликација да ги користиш.
   
  На Bumblebee, OLI-HAUG и the_maker им се допаѓа ова.
 9. the_maker

  the_maker Mi Модератор

  Член од:
  9 сеп 2014
  Мислења:
  3.066
  Допаѓања:
  5.429
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Mi 6
  Кој како :)

  [​IMG]

  Sent from my MI 5
   
  На zmejce, krkac, dino_bt и уште 9 други им се допаѓа ова.
 10. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.246
  Допаѓања:
  719
  Поени од трофеи:
  113

  А со ајфон може да се поврзиш преку WIFi на некој уред? Каков пропуст, недобро осмислен OS.
   
  На the_maker и dino_bt им се допаѓа ова.

Сподели преку: