НОВО WWDC 2015 - IOS 9

Дискусија во форумот 'iOS' започната од Bumblebee, 9 јун 2015.

 1. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.242
  Допаѓања:
  6.450
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s


  Вчера беше претставен iOS9 и новиот OS X El Capitan.

  Нај онака впечатливи разлики освен оптимизацијата и стабилност во новиот iOS9 e тоа што ќе биде "проактивен",односно ќе ги учи вашите дневни навики, на пример ако проверувате секое сабајле меил, ќе ви биде отворен маил апликацијата во прокатив прозорчето, а проактив всушност ќе му дојде на апгрејдирана верзија на Spotlight Search што беше, со нов интерфејс и функции...

  Има исто многу новитети во апликацијата за мапи.
  Исто се збори дека iOS9 има апликации поврзани за force touch технологијата која најверојатно ќе биде имплементирана во наредните епл уреди.

  Исто има подобрувања на тастатурата нови функции како за селектирање и сл.

  Најголемиот новитет во iOS9 наменет само за таблтите е тоа што ќе има сеа вистински мултитаксинг, и ќе има три типа, можете да ги видите на видеото погоре.

  Исто ќе има и нов фонт San Francisco..

  iOS9 ќе го имаат од ајфон 4с па нагоре...

  http://www.macrumors.com/roundup/wwdc/
  http://www.macrumors.com/roundup/ios-9/
   
  На Alexandermk му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gug1

  gug1 GSM master

  Член од:
  30 јан 2013
  Мислења:
  2.459
  Допаѓања:
  1.742
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 2
  РОМ/Верзија:
  SkyDragon v2!
  И ќе зафака 1,3Gb
   
 3. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.202
  Допаѓања:
  5.535
  Поени од трофеи:
  258
  "вистински" мултитаскинг ц ц ц
  Жалосно ...
   
 4. gug1

  gug1 GSM master

  Член од:
  30 јан 2013
  Мислења:
  2.459
  Допаѓања:
  1.742
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 2
  РОМ/Верзија:
  SkyDragon v2!
  На кој телефон од 2011 самсунг ќе пуште апдејт на М ?
   
  На goran и Bumblebee им се допаѓа ова.
 5. Filip

  Filip Член - Шизик

  Член од:
  24 фев 2008
  Мислења:
  1.378
  Допаѓања:
  238
  Поени од трофеи:
  63
  Телефон:
  iPhone 6S
  РОМ/Верзија:
  iOS 9.3.2
  За жал мнооогу багови има во iOS 9.. :(
  Го инсталирав на iPad mini 2 и првата работа што можам да ја видам (а е баг) е дека не можам да симнувам апликации (од ајпедов, преку iTunes можам).. Сум користел многу iOS бета верзии и никоја до сега не била волку багосана.. :(
  Друга работа, се случува да крашне по некоја апликација (секако сток апликации, други не можам да ставам), но ништо повеќе од вообичаено (искуство со други бети)
  Неколку пати ми направи Respring во 1 саат и исто толку пати се замрзна и не реагираше на ништо, после 2/3 минути се одмрзна сам..
  Не знам дали е до мене проблемот или нешто друго е работата, ама направив Clean Restore и имам слободни 10.6 GB (вика дека Capacity e 11.8GB, имам 16гига ајпед), а комплетно празен е, буквално ништо нема на него освен контакти што дојдоа со Apple ID - то.
  Функцијата Picture in Picture не работи едноставно, се што прават луѓево на YouTube правам и јас, ама никако да го направам да работи... :(
  Апликациите што „ги повикувам“ кога ќе повлечам од страна се у глобала „мртви“ освен Clock, Contacts и нешто така едноставно.. Safari од страна крашнува, а други апликации не испробав..
  Функцијата за зачувување на батерија не можам да ја најдам (може ја нема во бета 1, а може и ја нема на iPad, тоа не знам)

  Доста се негативни работи.. Не сум разочаран, прва бета е!! Ќе се оправат повеќе од 80% од работиве со Beta 2 (И да напоменам, направив Restor 2 пати преку компјутер и 1 преку самиот iPad, горенаведените работи не се средуваат)

  Ајде сега нешто што ми се свиѓа

  NOTES.. Ги користам секој ден.. И тоа многу.. Мнооогу се подобри во секоја смисла, има фолдери за подобра организација, и сите оние работи што ги збореа на keynote-от за наслови, чекбоксови, цртање (има зумирање на цртањето, како и линијар (и агломер) и бааги прецизно можеш да нацрташ нешто)

  Notification Center, во Portrate не е ништо сменето. Во Landscape е поделен на десен и лев дел, лево е Today, а десно има два таба, Widgets и Notifications.. Не е нешто посебно, ама интересно изгледа (можеш да ги мрдаш двете од еднаш)

  Лево тој Search-от е многу добар, дава убави предлози, поготово луѓе.. Има некој убав алгоритам за сортирање по важност и стојат контакти со кои најчесто комуницираш има и некои други работи, кои уште не сум ги истражил детално..

  iCloud Drive КОНЕЧНО:!!!: Има апликација, File System, за iCloud Drive.. Толку хаха Многу корисна работа, поготово за прегрлање работи од компјутер на мобилен уред ТОП

  Music Апликацијава има некои промени (у принцип исто како 8.4) iTunes Radio изгледа различно.. Ама таму баш и не чепкав многу

  Во глобала тоа е тоа.. Првични импресии, за некој ден ќе пишам уште еден ваков пост (или кога ќе излезе Бета 2) со тоа дали нешто се средило од баговите (ако сум средил нешто јас, ќе пишам како, во случај друг да го искусува проблемот) или со некои други работи кои што сум ги нашол

  Ако нешто сакате да проверам или ве интересира нешто како работи на iOS 9, слободно прашајте (го немам на iPhone-от инсталирано, затоа што сметам дека е премногу багосан за да го ставам на главниот уред)

  Over and out
   
  На 995user, miro, Ilija и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.202
  Допаѓања:
  5.535
  Поени од трофеи:
  258
  Извини подобро е имплементирана хахаха ^


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 7. gug1

  gug1 GSM master

  Член од:
  30 јан 2013
  Мислења:
  2.459
  Допаѓања:
  1.742
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 2
  РОМ/Верзија:
  SkyDragon v2!
  еден барем, еден ?
   
 8. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.100
  Допаѓања:
  4.378
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  Android 7.1.2
  Ако го ставиме прегледот на апликациите вака хоризонтално никој нема да забележи дека е украден од Андроид. Хаха

  [​IMG]
   
  На 995user, Alumen :), haCk0r и уште 5 други им се допаѓа ова.
 9. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.813
  Допаѓања:
  6.039
  Поени од трофеи:
  358
  освен трол како и увек нешто попаметно да пишеше а ? !


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Noc 32 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.142
  Допаѓања:
  2.396
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Како може да крадеш од крадец? :)
   
  На Noc 32 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: