Windows Phone 8.1

Дискусија во форумот 'Windows Phone' започната од Скоти, 2 апр 2014.

1. DigitalDreamer

DigitalDreamer GSM master

Член од:
    20 фев 2009
    Мислења:
    2.825
    Допаѓања:
    2.354
    Поени од трофеи:
    208
    Телефон:
    Xperia X
    РОМ/Верзија:
    7.0
    Те молам не ни помислувај да ги споредиш тогашните „гласовни команди“ со сегашните. Тогаш ти си ги предифинаше за контактите шо како. Сега е мноогу поразлично.

Од Кортана најмногу ми се допаѓа целосната интеграција и во апликациите шо не се од мајкрософт.
    А од 8.1, ништо не ми е wow фактор (барем мене).

2. El_Makedonero

El_Makedonero Искусен член

Член од:
    6 јан 2010
    Мислења:
    1.409
    Допаѓања:
    1.061
    Поени од трофеи:
    178
    Телефон:
    iPhone 6
    РОМ/Верзија:
    8.3
    Па добро сигурно нема да си правам муабет со моб. не сум забеган до толку, ајде да оставиме кола во нејзе сум 15-20 мин. додека стигнам на работа но возам често точак по 3 саати знам да не се симнам од него, слушалките на уво активирам сири и се јавувам или му кажувам да ми отвори маил, а моб ми е на држач на точакот сакам да кажам колку толку се наоѓаат гласовните команди, не дека не се може без нив но ке имаат се поголема употреба, здравје за 10 год. може ке имаме и на македонски.
    Исто и фингерпринтот јас го употребувам цело време, претходно кога го немав тоа телефонот ми беше секогаш отклучен зошто ми беше губење време да внесам 4 бројки, сега само го допирам хоум копчето и отклучен ми е моб.

Sent from my iPad using Tapatalk

3. OLI-HAUG

OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

Член од:
    18 фев 2013
    Мислења:
    7.174
    Допаѓања:
    5.499
    Поени од трофеи:
    258
    Воопшто не ги споредувам тогаш и сега гласовните команди но за да звониш кај некој и тогаш го имаше тоа и колку луге го користеа тоа никој само за чалам....кажав дека беше слично но неупотребливо...
    Според мене тое се глупости невидени и проекти кои чекаат големо усовршување кои можеби после 10 години ке бидат добри до тогаш се е само неупотреблив маркетинг....
    8.1 не е ништо вауу така е ама кога ке видиш како работи Ос 8 блек ке сватиш колку е целиот систем Ваууу во однос на останатите.... Тоа што сега ке го понуди 8.1 е само некои работи кои недостигаа на вин ос за да биде ист со можности со андроид и иос но мнооогу подобро оптимизиран и пофлуиден...

4. OLI-HAUG

OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

Член од:
    18 фев 2013
    Мислења:
    7.174
    Допаѓања:
    5.499
    Поени од трофеи:
    258
    Е па затоа ти викам ширито главна намена му е да разговараш демек со него а он да ти дава информации Држ ме тапани тропат :)....
    И кога возиш маил и он ти вика имаш стигнато маил од групер понуда за третмани масажа хахаха не заебавај.... Сеуште е глупост невидена ширито и гоогле нау кој има 100 пати повеке можности од ширито о па и сега кортоната на виндовс ке биде промашај....за 10 години да ама сега за сега е маркетинг....

А за фингерот го имав во моторола атрикс и исто беше на таков начин ,добро ај сега е подобар нормално после 3-4 години и никогаш не го користев.... Ти сега го користиш затоа што со тоа копче го отклучуваш телефонот нели....
    Се е маркетинг и во моментот не е ни корисно ни функционално...
    Ако е за тоа нфц уредите имаат од пред 3 години и пример ај кај нас не ама во светот се користи плаќање со мобилен аппле сеуште го нема туку измислува некои топли води става фингерпринт со којзнае кои задни намери е тоа направено нели за кои имаше доста обвинувања за м7 чипот...
    А дека е корисен дај да не се лажеме , самсунг се истрча исто како и секогаш па сега си гледаме сеир од нивниот фингер како на аппле на почетокот кога со шепа од мачка се отклучуваше...

Виндовс со 8.1 направи огромен чекор напред да не речем ја поминува конкуренцијата само кортоната му е кикс ама ај ке видиме....
    Апликациите се малку и го немаат соодветниот квалитет освен тие најкористените... И маркетот им е срање, сега еве ке воведат опција чек апдејт...
    А ако имаш можност некогаш расчачкај вин ос 8 со блек апдејт ке видиш оптимизација ...:)
    Ако ти ги користиш опциите еве ок ама 99% од јас што ги познавам никој не ги користи...

5. OLI-HAUG

OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

Член од:
    18 фев 2013
    Мислења:
    7.174
    Допаѓања:
    5.499
    Поени од трофеи:
    258
    Кажи ми како ти е со батерија уредот ... Јас користам нокиа 1520 и просто не ми се верува колку држе батеријата... Па ме интересира како е на послабите уреди... Дали игра оптимизацијата на ос голема улога пред и после блек апдејтот... Претходно ти беше амбер доколку си го корител и со него...

6. Скоти

Скоти Член

Член од:
    25 апр 2013
    Мислења:
    78
    Допаѓања:
    64
    Поени од трофеи:
    18
    Да,го користев и со Амбер и не ми држеше многу батерија телефонот,а сега се чудам, издржува до 3 дена:eek:,со повремено користење на 3г и Wi-Fi,иначе се согласувам дека му фалат квалитетни апликации и дека не им е среден добро маркетот како на Google,јас сум презадоволен од телефонот и од Windows phone 8,искрено не осеќам потреба да се вратам на Android.

На OLI-HAUG му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Скоти

Скоти Член

Член од:
    25 апр 2013
    Мислења:
    78
    Допаѓања:
    64
    Поени од трофеи:
    18

Јака е :pos:

На RagingDemon и OLI-HAUG им се допаѓа ова.
  8. OLI-HAUG

OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

Член од:
    18 фев 2013
    Мислења:
    7.174
    Допаѓања:
    5.499
    Поени од трофеи:
    258
    Вчера инсталирав 8,1 на Лумиата 1520...

Има подобрување во секој можен поглед...
    Ја инсталирав опцијата за девелопери... се надевам не е некоја бета варијанта...Ама функционира беспрекорно

Има многу добри опции со слика позади плочките...
    Интернет Е 11 е многу брз...
    Сликите во телефонот ми се едно 7гб и ги отвара секоундарно она без лоадинг...
    Лаг :) Не постои ...:)
    Нотификација центарот е супер...
    Тастарурата има многу подобрувања...
    Се надевам има и други невидливи подобрувања :)

До сега од кога сум на ВФ 8 и сега 8.1 немам ни едно крашување или паѓање на систем или недајбоже блокирање...
    Имаа проблем со нотификациите на апликациите ама тоа било до самите апликации со апдејт тоа се надмина и не постои.
    Сите апликации работат страшно брзо...

Останува единствениот проблем бројот на апликациите...

тоа е тоа ако некој сака да направе апдејт...
    http://www.wpcentral.com/windows-phone-81-now-available
    ili tuka
    http://forums.wpcentral.com/windows-phone-8-1-preview-developers/

9. DigitalDreamer

DigitalDreamer GSM master

Член од:
    20 фев 2009
    Мислења:
    2.825
    Допаѓања:
    2.354
    Поени од трофеи:
    208
    Телефон:
    Xperia X
    РОМ/Верзија:
    7.0
    :eek:
    Е не е бета, алфа е (само за девелопери).
    После неа тек ќе излезе бетата (првиот бран корисници), па финална.

10. OLI-HAUG

OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

Член од:
    18 фев 2013
    Мислења:
    7.174
    Допаѓања:
    5.499
    Поени од трофеи:
    258
    А бе и омега да е топ функционира...:)

Сподели преку: