Windows Phone со 9% од Европскиот пазар

Дискусија во форумот 'Windows Phone' започната од krale, 1 окт 2013.

 1. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Иако на пазарите во Америка и Азија Windows телефоните котираат многу слабо, на Европскиот континент тие имаат одредена ренесанса, завземајќи значаен удел од пазарот.

  Во некои земји тој се движи веќе во двоцифрен удел, како Франција 12%, Велика Британија 10.8% и завзема 9% во вкупниот пазар во Европа.

  Сепак, не е се розево за Windows телефоните, па така во Италија уделот опадна од 10.3 на 9.5%, во Кина од 4.7 на 2.1%, додека во Америка едвај се искачи на 3%.

  Со оглед на неодамнешната купопродажба на Нокиа од страна на Мicrosoft, зачудувачки е како Американскиот гигант ќе се позиционира на Американскиот пазар кој ќе биде клучен за успехот или пропаѓањето на Windows Phone платформата.

  Eдинствената мобилна компанија која целосно веруваше во проектот на Windows Phone, беше спасена од банкрот од страна на Microsoft, додека големите азиски производители како Samsung и LG кои уживаат многу подобра репутација од Нокиа на американскиот пазар, речиси тотално го напуштија бродот на WP платформата.
   

Сподели преку: