Sony xperia E C1550

Дискусија во форумот 'Sony Ericsson' започната од Daniel123, 24 фев 2015.

 1. Daniel123

  Daniel123 Нов член

  Член од:
  22 фев 2015
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  3
  Телефон:
  072206161
  РОМ/Верзија:
  Sony Experia C1505
  Дали има некој што го има рутувано овој телефон и може некако да ми помогне како и мојот да го рутувам зашто е за никаде во моментов :)

  Фала
   
 2. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  А пријателе,да прашам,
  како ќе го средиш ако е рутиран?

  Иначе можеш да го рутираш за 2 минути.
  Инсталирај на PC KingoRoot
  На телефонот уклучи usb debugging во developer options
  Поврзи го со PC
  Стартувај KingoRoot на PC
  И кликни root

  За 2 минути ќе ти го рутира и ќе ти инсталира superSU.

  Sent from my TCL S720 using Tapatalk
   
  На Dzepar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.024
  Допаѓања:
  1.503
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  После роот има да лета телефонот:)

  Sent from my LG-D802 using Tapatalk
   
  На Gajche и Dzepar им се допаѓа ова.
 4. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  746
  Допаѓања:
  848
  Поени од трофеи:
  158
  После ROOT јас каде и да ѕвонам не ми троши кредит. Препорачувам рутирање,дефинитивно.
   
  Daniel123, Dzepar, Gajche и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Со рутирање на вакви уреди, можете и спорот околу името да го решите...
   
  На Daniel123, Dzepar, Bumblebee и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. Daniel123

  Daniel123 Нов член

  Член од:
  22 фев 2015
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  3
  Телефон:
  072206161
  РОМ/Верзија:
  Sony Experia C1505
  a koa ke go rutuvam nekoj nov android da mu stavam nesho au ili ?
   
 7. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Јас мислам АУ најдобро ќе биде ;)

  пријател,
  за да му стаиш custom rom(нов андроид)
  Не ти треба рут,
  Ти треба кастм рекавери/custom recovery.

  А за да флешнеш кастм ром треба прво да постои(некој да има направено) кастм рекавери и кастм ром за тој модел.

  Дали ти провери прво по Интернетов дали постои кастм рекавери и кастм ромчиња за овој модел?
  Или тука АУ?

  Бај д веј:
  Дали приметуваш дека претежно сите пишуваме на форумов кирилица?

  Ваљда тоа нешто значи а ?

  Позз ;)

  Sent from my TCL S720 using Tapatalk
   
  На Alfa Mobil Team, Bumblebee и Dzepar им се допаѓа ова.
 8. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Еве пријателе линк
  па читај
  за кастм рекаверија,кастм ромови,отклучување бутлоадер итн

  http://forum.xda-developers.com/xperia-j-e/general/xperia-e-official-thread-roms-mods-root-t2535522


  за почеток
  за да можеш да флешуваш кастм трактанци
  бутлоадерот треба да биде отклучен доколку може
  (ако е телефонот од т-мобиле,најверојатно неможе да се отклучи бутлоадерот)
  на линкот ти е објаснето како да провериш дали може воопшто да се отклучи бутлоадерот
  и како да провериш дали е тоа можно.

  ако ти е заклучен бутлоадерот и неможе да се отклучи,
  се користи FlashGordon за флешување кастм ромови.
   
  На goran и Bumblebee им се допаѓа ова.
 9. Daniel123

  Daniel123 Нов член

  Член од:
  22 фев 2015
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  3
  Телефон:
  072206161
  РОМ/Верзија:
  Sony Experia C1505
  Фала на помошта ке пробам тоа дали работи дали ке може да се среди па и да се заебе подобро зашто е за никаде и иначе мала грешка не "C1550" туку "C1505" :p
   
  На Alfa Mobil Team му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: