Sony Ericsson XPERIA X10 конечно официјално промовиран во јавноста

Дискусија во форумот 'Sony Ericsson Xperia [X10-mini-pro]' започната од Torte Mobile, 3 ное 2009.

 1. Torte Mobile

  Torte Mobile Супер Модератор

  Член од:
  5 фев 2008
  Мислења:
  9.865
  Допаѓања:
  3.842
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  Samsung NOTE 8
  Конечно денеска е официјално промовиран во јавноста моделот Sony Ericsson XPERIA X10, тој ќе работи на Android оперативен систем ...

  [​IMG]

  Конечно се разбиени сите неофицијални фотографии и шпекулациите за неговите спецификации. Sony Ericsson XPERIA X10 ќе поседува 4 инчен дисплеј на допир со резолуција од 854 x 480 пиксели како и солидната 8 мегапикселна камера со LED блиц.

  Интересно е што овој модел ќе работи на Android оперативниот систем верзија 1.6 - таканаречена Donut и ќе има интерфејс прилагоден за работа со прсти.
  Од останатите спецификации вреди да се напомене и 1GHz Snapdraggon процесор како и вградената меморија од 1GB плус мемориската картичка microSD од 8GB која е вклучена во пакувањето.

  Секако и конективноста е јака страна на овој модел, па така Sony Ericsson XPERIA X10 ќе има поддршка за quad-band GSM/GPRS/EDGE, преку 3G со HSDPA, потоа WiFi, GPS, Bluetooth и USB.

  Sony Ericsson XPERIA X10 ќе биде достапен во бела и црна варијанта, почнувајќи од почетокот на 2010 година. Сеуште нема информации околу цената.

  [media]http://www.youtube.com/watch?v=BPw-yKyxAuU[/media]
   
 2. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  LED блиц и ми се се*е :S
   
 3. El_Makedonero

  El_Makedonero Искусен член

  Член од:
  6 јан 2010
  Мислења:
  1.409
  Допаѓања:
  1.061
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 6
  РОМ/Верзија:
  8.3
  Пред 3-4 дена стигна и во т-мобиле, го уклучуви и работи супер доста брзо работи андроиодот 1 GHz processor само што работи на 1.6 андроид ама ке има можност да се надогради.
   
 4. aco_kuna

  aco_kuna Активен Член

  Член од:
  10 сеп 2008
  Мислења:
  303
  Допаѓања:
  34
  Поени од трофеи:
  28
  Треба да се поработи уште малку во СониЕриксон за да функционира како треба овој Х10 Полне е со Багови,можеби со 2.1 ке биде подобро и ке го добие очекуваното од Х10
   
 5. AlexM

  AlexM Познат Член

  Член од:
  11 мар 2010
  Мислења:
  1.152
  Допаѓања:
  407
  Поени од трофеи:
  83
  Кои се баговите на X10 ако ги има толку? Го имаш телефонот?
   
 6. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Дефинитивно SonyEricsson после К800/К810 ниту еден телефон немаат направено со подобра камера, џабе им се сите телефони полни со гаџети, 8мпх камери и дабл ксенон блицови со по 2 кондензатори големи ко за појачало.
   
 7. AlexM

  AlexM Познат Член

  Член од:
  11 мар 2010
  Мислења:
  1.152
  Допаѓања:
  407
  Поени од трофеи:
  83
  Јас X10-ката би ја купил ради дизајнот мн. ми се допаѓа и тоа што вози Android,не ме интересира камерата и дали има 1М апликации или нема.
   
 8. aco_kuna

  aco_kuna Активен Член

  Член од:
  10 сеп 2008
  Мислења:
  303
  Допаѓања:
  34
  Поени од трофеи:
  28
  Дизајнот е екстра од 1 до 10 дефинитивно 10

  Багови

  1.Wi-Fi Се губи одвреме навреме пука Врската
  2.Батеријата е многу слаба ја троши бргу некако ненадејно
  3.Софтверот е лошо обработен
  4.UI е Многу споро

  Јас го немам ,али и јас планирав да го земам ама со разговор од мој пријател од Германија ми ги кажа Маните,али сепак можеби со новиот Андроид 2.1 можеби ке си дојде на свое место.Никој не те спречува да го купиш ,бидејки и јас сум потенцијален кандидат ,али само ги кажувам забелешките
   
  На Jane му/ѝ се допаѓа ова.
 9. goth50

  goth50 Apple Viking ака Мрсен Металец Модератор

  Член од:
  27 окт 2008
  Мислења:
  3.500
  Допаѓања:
  2.578
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Iphone
  dali nekoj go ima koristeno telefonov? baterijata i kamerata kakvi se? ima li lagiranje?
   
 10. divis

  divis Android Lab Community

  Член од:
  19 фев 2009
  Мислења:
  3.466
  Допаѓања:
  315
  Поени од трофеи:
  113
  камерата реално да збориме не ја бива вади слики ко 2 мегапиксели, батеријата зависи со како ја користис иначе не е толку слаба како што ја претстави колегата ацо_куна, а лагирање има чат пат али со надоградбата со 110% сигурност ќе бидат надминати сите тие мали пропусти и најдобро од се конечно ќе се добијат видео снимки во ХД резулуција и квалитет исто така ќе се подобри и квалитетот на фотографиите!(Но за сите оние кои се нестрпливи за официјалната апдејт верзија на 2.2 фројо, можат да го надоградат со рутирана верзија)
   

Сподели преку: