Sony генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Sony' започната од Bumblebee, 16 окт 2015.

 1. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.872
  Допаѓања:
  2.411
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Не знам на шо си, ама на наредна собиранка донеси и за мене. :)

  Баш обратното е со последната линија (а и тогаш, х1 беше побавен од хтц wm6 телефони). Имаат доста софтверски оптимизации што овој X Compact со SD650 се рамни на секојдневно користење со флегшипите без проблем (во позадина системски учи кои апликации ги користиш и ги вчитува по твој usage pattern). Плус интерфејсот им е меѓу нај stock-ish, иако имаат многу сервиси у позадина кои се убаво средени и оптимизирани да не ти го укопуваат телефонот.
   
  На Bumblebee, Noc 32, filipkir и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.466
  Допаѓања:
  4.759
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Oк им е софтверот на Sony.
   
 3. Pane-G

  Pane-G GSM master

  Член од:
  23 јул 2009
  Мислења:
  3.722
  Допаѓања:
  1.326
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 5s
  Па не знам дали им е ОК софтверот одамна малку на кратко од другар го користев Z1 тогаш софтверот таков беше ,а сега не знам како им е средено.


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
 4. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.872
  Допаѓања:
  2.411
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  ^па на минатата собиранка си се мереа 6с со с6 (итн) и не сакав да им кршам филм.
  Тука таму спомнаа колку Сони се никакви со м4, пошо нели на ниво и цена се со с6 и 6с, па затоа не ни се трудев да влезам во „дискусијата“ и си правев муабет со крале општо за тесла и Елон Маск.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.466
  Допаѓања:
  4.759
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge


  Прв sony телефон што ме заинтересирал многу добро изгледа

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  Последна промена: 11 окт 2016
  На Dzepar и covek им се допаѓа ова.
 6. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.246
  Допаѓања:
  719
  Поени од трофеи:
  113
  IMO Sony секогаш добро изгледа.
   
 7. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.246
  Допаѓања:
  719
  Поени од трофеи:
  113
 8. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.872
  Допаѓања:
  2.411
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Денес официјално згаснува подршката за Z3 и Z3 compact со Concept линијата (ради новите правила на гугл каде што уредот мора да има хардверска енкрипција и подршка за вулкан) - чист андроид со неколку Сони апликации и апдејти заедно со Нексус линијата.
  Арно ама од денес официјално е одбран првиот уред шо ќе ги наследи - Xperia X. Овој уред иако има SD650 и се продаваше како премиум уред, не беше топло пречекан од корисниците (сите бевме скептични), ама со последните апдејти е среден да работи мазно. Сите корисници на Concept со Z3 и Z3 Compact, на официјалните продавници на Сони за неколку европски земји со внесување на имеи бројот при купување на Xperia X, добиваат 20% попуст кој може да го искористат до крајот на годинава. На пример, во Велика Британија уредот да се порача од Сони продавница е 400 фунти. Удри му 20% и ќе излезе 320фунти. Ако го земете од таму и се вратите назад у Македонија, тогаш ќе си повратите уште 20% и ќе ви излезе 256 фунти шо мислам дека е ок цена за таков уред со таква подршка.

  Има шанси да се додадат и други уреди во иднина, во зависност од продаваноста/заинтересираноста на оваа програма.
   
  На Dzepar, Noc 32 и goran им се допаѓа ова.
 9. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.872
  Допаѓања:
  2.411
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Xperia X Performance од денес почна да добива официјален апдејт на 7. Гледајќи го хардверот и бројот на билдот, во нареднава недела се очекува истото да се случи и со XZ.
  Наредниот бран би биле Xperia X и X Compact.
   
  На Dzepar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.872
  Допаѓања:
  2.411
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  X Compact и X веќе добиваат апдејти од викендов шо помина.

  Нареден бран на уреди се Z5 линијата со се Z3+ (Z4). За нив не се знае дали веднаш ќе стигнат апдејтите или ќе се пролонгира, ради small apps фрејмворкот шо беше заштитен знак на Z линијата, за кој шо сметам дека иако беше корисен, сега со multi window нативно вградено во андроидот, нема да има потреба од нив.
  Ако се одлучат да ги тргнат, би требало за брзо време да стигне апдејтот и за нив.
   
  На ivan88 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: