Sony генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Sony' започната од Bumblebee, 16 окт 2015.

 1. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  Тука дискутираме се за Сони телефоните и се поврзано околу нив.
   
 2. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  [​IMG]
  Nuf said? :)
   
  На psyside, dino_bt, Dzepar и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  [​IMG]

  Почнато е.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Браво...

  Сега да средат,

  1. Рамките
  2. Дисплеите
  3. Леќите
   
 5. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  @psyside
  1. Рамките? Од страна? Ради дизајнот што е коцкаст ти изгледа поголем телефонот и дека има огромни рамки кои гледаат да се симетрични (едино на z3 мислам дека не се), а од лично искуство, таман се за користењето на телефонот. Ако некој ми спомне погледни го s6 edge, ќе кажам да го фрли во канта, оти не ми се допаѓа тоа од страната. Сепак е прашање на вкус.
  [​IMG]
  2. Имаш IPS дисплеи шо од z2 наваму се onpar со другите. Последно проблематичен дисплеј беше на z1, ако не ти се допаѓаат боите (некои луѓе повеќе сакаат потопли бои) имаш white balance у опциите на екранот, па направи го како шо ќе ти одговара.
  3. Леќите се добри. Superior auto им е проблематичен што не секогаш ги препознава сцените. Ако некогаш во животот си имал Сони Ериксон телефон, ќе знаеш да ја користиш камерата. Многу поголема слобода имаш кога си играш со мануелните модови. А во последно време и библиотеките за камерата не се сакаа најмногу со Lollypop, а апликацијата не играше добро на ART, па од таму прегревањето. Со неколку апдејти поправија неколку нешта, ама треба уште подобрување.
   
  На Dzepar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  [​IMG]

  9.28 greyscale, 2.55 гама..... 10324K! несакам повеќе да дискутирам на тема дисплеи, кога се Сони во прашање :D
   
 7. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.050
  Допаѓања:
  4.316
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  OP5, Android Pie
  AOSPish, ми се допаѓа
   
 8. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Ај ако сакаш прати ми линк од тестот, ме интересира нешто.

  edit:
  претпоставив дека се од фоун арена, и како шо кажав, иницијално дисплејот е ладен, ама ова се може да се смени со white balance.
  --- Споено дупло мислење, 20 окт 2015, Original Post Date: 20 окт 2015 ---
  Ова само иницијално ќе биде вака. Очекувам да ги сменат повеќето апликации.
   
  Последна промена: 20 окт 2015
 9. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Ако некој друг случајно има Z3 или Z3 compact, еве ви Android 6.0 од Сони.
   
  На Dzepar и goran им се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Температурата на боите е една работа, калибрацијата неможеш да ја средиш со едноставно менување на балансот на белата, тука се работи за заебување на работата на ниво на кернел, без напреден кастом кернел тоа не се средува.
   

Сподели преку: