Sci-fi

Дискусија во форумот 'Забава и култура' започната од Effendi, 8 јан 2015.

 1. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  770
  Допаѓања:
  870
  Поени од трофеи:
  158
  Насловот неќев да го должам многу од проста причина што љубителите на овој жанр ќе исфрлат од музика па се до бесконечни серии. Иако повеќе од sci-fi следам серии, не е лошо да се направат препораки и за некој добар филм,па и документарец итн.Онака,како најдобри ги ставам, кој заради глума кој заради сценарио:

  Farscape

  [​IMG]

  The X-files

  [​IMG]

  Twilight Zone

  Снимани се во различни периоди,иако првите црнобели не се лоши за гледање и се многу надвор од тоа време во кое се снимани.

  [​IMG]


  The outer limits

  [​IMG]


  Stargate SG-1, Stargate Atlantis, Andromeda, Battlestar Galactica и сите останати додатоци ми се половично гледани половично не од причина што бара многу време дремење пред телевизор и тупачки епизоди имаат,и да ги гледаш и да не ги гледаш апсолутно ништо не пропушташ. Едно време Fringe ја загледав али од втора при крајот и трета сезона веќе заминува во непознат правец.
  Game of Thrones не ја ставив,затоа што не е завршена иако е доста добра и одлична серија.
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kirev

  kirev Познат Член

  Член од:
  14 јул 2010
  Мислења:
  1.320
  Допаѓања:
  738
  Поени од трофеи:
  113
 3. kirev

  kirev Познат Член

  Член од:
  14 јул 2010
  Мислења:
  1.320
  Допаѓања:
  738
  Поени од трофеи:
  113
  Game of Thrones не е Fantasy? Тогаш смени го насловот у F&SF
   
 4. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  770
  Допаѓања:
  870
  Поени од трофеи:
  158
  Game of Thrones е акција драма хорор порно еротика и малку фантазија како декорација:)
   
  На Bumblebee и Pane-G им се допаѓа ова.
 5. kirev

  kirev Познат Член

  Член од:
  14 јул 2010
  Мислења:
  1.320
  Допаѓања:
  738
  Поени од трофеи:
  113
  Ама не е Sci-Fi
   
 6. hensk

  hensk GSM master

  Член од:
  15 мај 2008
  Мислења:
  3.432
  Допаѓања:
  1.185
  Поени од трофеи:
  208
  V (2009 TV series)
   
 7. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.142
  Допаѓања:
  2.396
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Lucy, го гледав пред некоја недела и ми остави ептен добар впечаток...
  Star Trek двата нови се топ, особено првиот, Into Darckness е малце потапа, али пак е екстра..
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 8. vonuzu

  vonuzu Модератор

  Член од:
  18 окт 2009
  Мислења:
  4.402
  Допаѓања:
  2.077
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xiaomi Redmi Note 3
  РОМ/Верзија:
  MIUI8 by xiaomi.eu
  Дечки, научна фантастика без Star Wars???
  Кој не ги гледал, срам да му е. Или со зборовите на Игор Џамбазов, кога научната фантастика би била предмет во школи Star Wars ке е лектира.

  Инаку гледани ми се скоро сите тв серии и филмови од жанрот, и можам да издвојам:
  Star Wars, Star Trek(филмови и серии) , Back to the future, Fringe, X-files, Taken, Close encounters of third kind, итн.. Многу ги има..

  Sent from my Note II using Tapatalk
   
  На Effendi и Pane-G им се допаѓа ова.
 9. vonuzu

  vonuzu Модератор

  Член од:
  18 окт 2009
  Мислења:
  4.402
  Допаѓања:
  2.077
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xiaomi Redmi Note 3
  РОМ/Верзија:
  MIUI8 by xiaomi.eu
  За луси можам да кажам дека има добра приказна но поголем феил од филм... Дури не ми е јасно како може Лук Бесон, човекот кој го направи Петиот Елемент, да направи таков промашај.. Скарлет Јохансен нема поима од глума..

  Sent from my Note II using Tapatalk
   
  На Kapistec му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  770
  Допаѓања:
  870
  Поени од трофеи:
  158
  The 5th element исто закон филмче. Моментално ја гледам True Blood демек на HBO популарна али типична серија базирана на стереотипи. Некако дотуркав до втора сезона.
   

Сподели преку: