Samsung Galaxy S8

Дискусија во форумот 'Samsung' започната од Ace, 26 јан 2017.

 1. Kapistec

  Kapistec Искусен член

  Член од:
  9 авг 2011
  Мислења:
  1.536
  Допаѓања:
  1.027
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  Galaxy S8+
  Пошто приклучокот за полнење кај S8/S8+ е различен од предходните прашањето ми е дали има некој адаптер со кој би можел да ја поврзам S8+ со wireless charger-от кој го користев на S7 edge (нормално доколку истиот ја подржава S8+).
   
 2. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.872
  Допаѓања:
  2.411
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  USB type C треба да ти е сега, така? Од лани наваму почнаа сите телефони, а веќе и лаптопите, да го користат овој формат.

  А мислам дека Wireless полначите сите треба да работат, само нема да се Quick charge некоја си нова технологија.
   
  На Kapistec му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Kapistec

  Kapistec Искусен член

  Член од:
  9 авг 2011
  Мислења:
  1.536
  Допаѓања:
  1.027
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  Galaxy S8+
  Значи најдобро да купам полнач за S7 наместо некој адаптер ако воопшто постои за приклучокот од S8+
   
 4. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.872
  Допаѓања:
  2.411
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Не баш. Полначот што оди со с8 мислам дека е QuckCharge 2.0, а Wireless charging обичното е побавно у секој случај. Има Wireless quick chargers, ама овие кај нас не знам колку се достапни.

  А инаку за USB Type C, шо ти е конкретно проблемот, зашо не го полниш на него? Не те сфаќам кој приклучок ти е различен. Може фотка една да постираш?
   
 5. Kapistec

  Kapistec Искусен член

  Член од:
  9 авг 2011
  Мислења:
  1.536
  Допаѓања:
  1.027
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  Galaxy S8+
  Иначе проблем ми е џекчето/влезот во округлиот Wireless од Самсунг кој не одговара со џекчето од S8+.
  Вакво е.
  S7.jpg

  Едит. Најдобро е да земам едно УСБ какво ми беше со S7 едге и да го решам проблемот.
   
  Последна промена: 21 апр 2017
 6. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.872
  Допаѓања:
  2.411
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Епа да, нема да ти смени ништо, дека овој Wireless не е Fast Charger, туку од обичните.
   
  На Kapistec му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Kapistec

  Kapistec Искусен член

  Член од:
  9 авг 2011
  Мислења:
  1.536
  Допаѓања:
  1.027
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  Galaxy S8+
  Од први импресии (се надевам ќе биде така) ќе ја посочам за сега одличната батерија на S8+.
  Со прво полнење, вклучено нон-стоп 4г, блутут, локација и брајтнес на 50%
  Со останати речиси 60% од батерија и активност на екран преку 3,5 часа за мене и мои потреби е стварно екстра. Се надевам дека после 3-4 полнења ќе биде уште подобра. Преку ноќ (4-5 саати) 1% поарчи што е стварно ОК.
  Screenshot_1.png
  Screenshot_1.png Screenshot_2.png
   
  На krkac, zokimk, Bumblebee и уште 4 други им се допаѓа ова.
 8. kic10

  kic10 Активен Член

  Член од:
  4 јан 2014
  Мислења:
  380
  Допаѓања:
  200
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  Xiaomi MI4C
  Според мене, С8 без дилема. Oсобено во услови на слабо осветлување..
   
 9. the_maker

  the_maker Mi Модератор

  Член од:
  9 сеп 2014
  Мислења:
  3.066
  Допаѓања:
  5.429
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Mi 6
  На zokimk и OLI-HAUG им се допаѓа ова.
 10. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.198
  Допаѓања:
  5.528
  Поени од трофеи:
  258
  [​IMG]
  Oгромен напредок со Уфс 2.1 :)...
  По 5-6мб има убрзување ај па за 5 години ќе летаат андроидите како 6с :)
  И најбитниот дел уште ли ве ј... Сасмунг со Андроид 7.0 не ми се верува која дебилен Бренд....
  Андроид 7.1.1 кога ќе излезе Андроид 8.1.1?
  И ставил цена 1000 евра?!?!?
  Од на Мејкерот линкот...

  The Bad

  The gimmicks. The iris scanner, curved screen, and heart rate sensor all seem designed to give talking points to your local Verizon salesperson, rather than provide a good user experience for customers.
  The glass back is fragile and a fingerprint magnet.
  Touchwiz is still a janky lag-fest. Despite the faster processor, the Google Pixel is a smoother, faster-feeling device.
  No support for an always-on "OK Google" hotword for the Google Assistant.
  Samsung blocks users from remapping the Bixby hardware key.
  No adoptable storage for the MicroSD card.

  The Ugly

  Samsung takes five to seven months to deliver a major OS update. After the initial launch period, expect to be perpetually one to two versions behind the latest Android release.  Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
   

Сподели преку: