Samsung Galaxy S7 & S7 Edge

Дискусија во форумот 'Samsung' започната од 995user, 11 сеп 2015.

 1. go_ko_go

  go_ko_go Нов член

  Член од:
  7 мар 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Телефон:
  Galaxy s7 edge
  РОМ/Верзија:
  4 gb
  пошто ме фати малце паника, пишав на маилот за контактна страната http://www.imei.info/ . ми одговори некој админ од Полска (не ми е јасно на кој принцип функционира страната)

  upload_2017-3-7_23-5-49.png

  и после тоа, сабајлево, пак го внесов IMEI бројот и ми даде дека се работи за мојот модел на телефон.
  како со магично стапче, одма се среди... знае ли некој како ова?
  --- Споено дупло мислење, 7 мар 2017 ---
  бидејќи сум нов во форумов, плс за совет дали некаде кај нас воопшто може да се провери историјата / оригиналноста на уред ? еве јас би сакал да проверам...
  --- Споено дупло мислење, 7 мар 2017, Original Post Date: 7 мар 2017 ---
  @krale совет ?
  --- Споено дупло мислење, 7 мар 2017 ---
   
  Последна промена: 7 мар 2017
 2. Ace

  Ace Администратop

  Член од:
  27 дек 2008
  Мислења:
  553
  Допаѓања:
  652
  Поени од трофеи:
  93
  Телефон:
  iPhone 6s
  Пиши во дајлерот *#0*# и ако ти излезе ова, немај гајле.
  [​IMG]
   
 3. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.088
  Допаѓања:
  9.166
  Поени од трофеи:
  358
  S7 Edge оригинал и копија толку драстично се разликуваат, не знам како може да не се примети... без било каква проверка, вака физички се приметува.
   
  На Kapistec, христијан и Ace им се допаѓа ова.
 4. gug1

  gug1 GSM master

  Член од:
  30 јан 2013
  Мислења:
  2.459
  Допаѓања:
  1.742
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 2
  РОМ/Верзија:
  SkyDragon v2!
  [​IMG]

  да развиете некоја дискусија зашо и шо како, неможам да се разберам со еден колега.

  Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
   
 5. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.895
  Допаѓања:
  2.451
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Многу ми се чудни луѓето. Кога требаше да пазат повеќе на хардвер, до пред 3 години, сите се залетуваа по џиџимиџи опции и брендови...
  Денес пак најмалку ги интересира корисничката подршка и се залетуваат да земат телефон само ради хардвер. Џабе е да го имаш најмоќниот хардвер (според мене) ако не ти е испеглан оперативниот. На една рака се бројат Android OEMs шо уствари нудат саглам подршка за премиум и мидрејнџ модели (реално, се искорени low end сегментот, освен во земјите во развој кај шо со Android One програмата пак добиваат подобра подршка и од некои флегшипи шо ги знаеме). И не, корисничка подршка не значи само последена верзија од оперативен, да се разбереме.
  За краен корисник шо не сака многу да се замара, би му го препорачал S7 од овие 2. OnePlus колку и да звучат примамливо, ако не знаеш што купуваш, не купувај.
   
 6. gug1

  gug1 GSM master

  Член од:
  30 јан 2013
  Мислења:
  2.459
  Допаѓања:
  1.742
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 2
  РОМ/Верзија:
  SkyDragon v2!
  оне плус
  - луда цена
  -и до некаде хардверски гаранции. ( иако има ако го земеш од право место по луда цена)
  - не држњњето на цена ( можеби и најголемиот проблем зашо веќе нема да земам пак оне плус)

  с7 никогаш не би земал прво ради софтвер се напнав последниот пат кога го земав.
  - луди цени за хардверски делови
  - гаранција исто зависи од кое место е земен.

  ова како дел од негативните работи околу 2та.  Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
   
 7. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.895
  Допаѓања:
  2.451
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Вака, јас не сакам да наметнувам мислења и едноставно знам што купувам и користам и на здрав разум го правам тоа знаејќи дека е најдобро за мене. Арно ама, реалноста е што секогаш ќе се појави некој „најпаметен“ и ќе ми проповеда за неговиот идол, шо ме иритира како да не знам шо се случува.
  С7 е прекрасен уред хардверски гледано, ама никогаш не би го земал ради софтверот. Колку и да ми кажуваат колку бил поиспеглан од порано и не сецкал, друго е кога сум навикнат на нешто поиспеглано од тоа што го нудат.
  Имам кажано и порано, колку и да сметате дека е оптимизиран и се, верувајте, не е. Корејците у програмерскиот тим на Самсунг ваљда играат LoL или StarCraft II, па ги нема нигде да оптимизираат. Гарант имаат некоја скрипта што уствари го осакатуваат андроидот на некој начин, пошо ова ми нема смисла што го прават. Пикселот, колку и да е хардверски лош, според мене е значително подобар overall производ.
   
 8. Kapistec

  Kapistec Искусен член

  Член од:
  9 авг 2011
  Мислења:
  1.550
  Допаѓања:
  1.036
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  Galaxy S9 coral blue
  Пошто гледам дека полемиките се највеќе околу софтверот, S7 со Андроид Нугат е сосема друг телефон. Нормално секогаш има простор за подобрување. Сепак не беше залудно избран за телефон на годината.
   
 9. Ilija

  Ilija GSM master

  Член од:
  24 мар 2010
  Мислења:
  2.035
  Допаѓања:
  1.636
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung S7 Edge
  Нема да пренесам лично искуство туку од братми (знам дека глупо звучи ама мислам дека вреди да се спомне).
  Ги има двата (поточно ги имаше двата) и беше прилично задоволен од двата. Дури и дека оне-от бил за нијанса побрз од самсунгот.
  Двата телефони беа максимално чувани, со маски, фолии дрн дрн.
  Е сега самсунгот е земен од телеком, а оне+ му беше поклон купен во Шпанија.
  После два месеци користење на оне+ едноставно рикна, ниту се уклучува, ниту рикавери, даунлоад, ништо.
  Се утврди дека само по себе едноставно рикнала матичната плоча без некоја причина и дека за жал тешко ќе може да се поправи/замени (информација од телеком - специфичен бил телефонот за отварање, замени... за кое немало опрема кај нас).
  Самсунгот сеуште одлично го служи :)
  Јас би одбрал самсунг баш од оваа причина. Знам дека можеби е изолиран случај ама сепак ризик поголем ризик постои.
   
  Скоти, Kapistec, DigitalDreamer и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.895
  Допаѓања:
  2.451
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  На место ти е спомнувањево.

  Ова и ми беше поентата. Флегшип е флегшип ради официјалната корисничка подршка, не ради хардверот.
  Пример LG и Sony имаат уреди што го немаат најновиот и најдобар хардвер, ама се флегшип уреди ради тоа што имаат официјална подршка од барем 2 години.
   
  На Kapistec и Ilija им се допаѓа ова.

Сподели преку: