Samsung генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Samsung' започната од Bumblebee, 16 окт 2015.

 1. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.837
  Допаѓања:
  1.726
  Поени од трофеи:
  178
  +1 happyyes
   
  На macko.marjan му/ѝ се допаѓа ова.
 2. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.198
  Допаѓања:
  5.528
  Поени од трофеи:
  258
  Испаднаа предвреме резултатите за ноте 7...
  Одприлика проблемот е Софтверот и Дизајнот...

  "Razloge navodno treba tražiti u dizajnu i softveru. Zaključeno je, opet navodno, da je Note 7 jednostavno pretrpan značajkama poput S Pena i struje gladnog skenera šarenice, a kompaktan dizajn uređaja ograničava učinkovit rasip topline koja nastaje.

  Kad tome pridodamo gabarite baterije u relativno tijesnom kućištu i navodno zakazivanje softvera, koji je trebao prekidati napon pri pregrijavanju, eto nevolje."

  Сметам дека истата грешка ќе ја направат и со С8.
  Линк.
  http://www.smartphonehrvatska.com/2...age-navodno-procurjeli-prije-sluzbene-objave/
   
 3. dino_bt

  dino_bt Искусен член

  Член од:
  30 дек 2011
  Мислења:
  758
  Допаѓања:
  820
  Поени од трофеи:
  158
  Тоа ти е кога читаш преведени текстови од некој шо разбира англиски помалку и од тебе.

  Еве друг извор кој го тврди спротивното:

  " ...the investigations have concluded that the main cause of the explosion was the battery."

  ".... Samsung was able to replicate the fires during its investigation and that the cause for the fires could not be explained by any other related issues being fingered, like hardware design or software-related matters."

  http://mobile.reuters.com/article/idUSKBN150019

  Специјално за тебе преведен последниот пасус гласи дека Самсунг во истрагата успешно реплицираа палење на батерии кое неможи да се објасни како кривица на дизајнот или софтверот.
   
  На goran, Скоти и RagingDemon им се допаѓа ова.
 4. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.198
  Допаѓања:
  5.528
  Поени од трофеи:
  258
  Хахах Што немора да значи дека твоето е точно или па?
  Според Тебе што е кривицата според тоа што си го преведил не гледам причина за повлекување на Ноте 7...
  Може Самсунг онака го повлекоа...
  И ти ли си од оние што ќе го купат и ќе седат до него додека се полни...
  Теоријата што ти ја пратив јас е од предвреме изваден извештај прочитај го линкот и мене ми стое веродостоен...
  Во мал уред сместени многу компоненти...

  А ќе те цитирам и кога ќе испадне официјалното објаснување може ли?
  Па да видам што толку разбираш ти Англиски...

  http://pocketnow.com/2017/01/16/galaxy-note-7-autopsy-leaked

  Well, as it may turn out, design engineering firm Instrumental nailed at least one of the causes: too few tolerances were built into the internal design to let the battery expand. Worse yet, software that was supposed to shut off power to the phone when thermal runaway was detected did not work.

  Addressing the root cause from a combined marketing and engineering standpoint, Korean and US government investigators in cooperation with Samsung found that the Galaxy Note 7 packed too many features like the S Pen and a power-intensive iris scanner into a phone with a design that couldn’t effectively radiate heat out from the battery. Add to that a battery too big to let breathe in the little room it was allowed with the heat-check software failure and we would find the fiery situation that dozens had to confront.
  Деца...
  Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
   
 5. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.872
  Допаѓања:
  2.411
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  ^деца, чичковци и дедовци
  Ова шо го постирате е "leaked" од Reuters - текст со претпоставките шо ги имавме сите досега.
  Додека не излезе Самсунг на 23 Јануари, ништо не е официјално. ;)
   
  На goran, Скоти, Dzepar и уште 4 други им се допаѓа ова.
 6. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.198
  Допаѓања:
  5.528
  Поени од трофеи:
  258
  Се согласувам но според мене гледам што е реално а што не е ....

  Излегува според Дино дека Ноте 7 немал проблем хаххах
   
  На DigitalDreamer му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.872
  Допаѓања:
  2.411
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  ^абе и јас исто мислам дека е до тоа, да нема место воопшто да „дише“ батеријата + проблемот на одредена серија шо им беше со мини спојката на катода со анода.
   
  На ivan88 и OLI-HAUG им се допаѓа ова.
 8. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.198
  Допаѓања:
  5.528
  Поени од трофеи:
  258
  И скенерот за очи бил голем потрошувач на енергија кој дополнително придонесувал за греењето и многуте опции во самиот софтвер кој според мене не доволно добро оптимизирани од Самсунг и пребрзо пуштени во употреба...
  А сето тоа спакувано во многу мал уред...
  Затоа некој ќе рече еве си најде оправдување за димензиите на Ајфонот...
  Но некој изгледа добро тестира пред да пуште а некој не...
  Исто и сега ќе го ставаат и во С8 во мало тело а ќе изнатрупаат непотребни скенери и сензори што никој не ги користи и ги дисејблира ...
  Искрено не сакам да утнат со С8 затоа што Ајфонот ќе снема конкуренција а тоа е лошо за корисниците...


  Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
   
  На ivan88 и zokimk им се допаѓа ова.
 9. dino_bt

  dino_bt Искусен член

  Член од:
  30 дек 2011
  Мислења:
  758
  Допаѓања:
  820
  Поени од трофеи:
  158
  Јас не реков моето е точно само посочив разлики во објавувањето на истиот "leak" од различни сајтови. А и ептен е посумливо кога е преведено дека е утнато во преводот.

  Ќе се дознае (белки) вистината на 23ти.
   
 10. dino_bt

  dino_bt Искусен член

  Член од:
  30 дек 2011
  Мислења:
  758
  Допаѓања:
  820
  Поени од трофеи:
  158
  Како шо ја истестираа батеријата на новиот мекбук про?

  Дај скрати со нафрлени фрази кои служат само за провокација.
  Сите грешат само некои ги признаваат грешките а некој ги пика под тепих.
   
  На 995user му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: