S9+ Samsung pay

Дискусија во форумот 'Samsung' започната од Alex1986, 30 окт 2018.

 1. Alex1986

  Alex1986 Член

  Член од:
  30 авг 2010
  Мислења:
  167
  Допаѓања:
  9
  Поени од трофеи:
  18
  Здраво дечки,

  знае ли некој како да се сетира Samsung Pay кај нас во МК? Кога и да пробам ми вика дека сум offline.
   
 2. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.024
  Допаѓања:
  1.503
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  Седиште не работи Samsung pay во МК.

  Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
   
 3. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Но ко шо видов, некои банки се рекламираат дека имаат апликација која го користи нфц-то и глуми лудило дека е самсунг пеј :)
   
 4. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.024
  Допаѓања:
  1.503
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  Да да тоа го глуми НЛБ Тутунска,далеку е тоа од Самсунг пеј и Google pay:)

  Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
   
 5. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Не сум сфатил уште како функционира, ама не им плаќам за вакви глупости екстра :D
  било каков додаток, каде на овој бел свет како услуга е бесплатно, кај нашиве банки се плаќа екстра.
   
 6. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.024
  Допаѓања:
  1.503
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  Во право си,јас користам веќе долго време се што е наведено погоре и се тоа е free Али во МК мора да се плака, невидена работа и поголема глупост немам видено.

  Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
   
 7. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  ^не се плаќа дополнително за користење на NLB pay од тутунска. Доволно е да си корисник на MasterCard (што самата картичка подржува бесконтактно плаќање) и да ја внесеш во апликацијата.
  На Андроид не „глуми“ Samsung Pay или Android Pay, туку си е независен софтвер што може да биде интегриран од било кој (на iOS си ограничен само на Apple Pay) и си функционира со NFC - плус заштитата со fingerprint.

  Работата е што за да имаш плаќање на Samsung Pay, тие треба да склучат некаков договор со државата (првенствено), па со банките да бидат подржани. Кај нас има глупи закони кај шо мора да имаш физичка банка и бакомат за да смееш да користиш плаќања.
   
  На Noc 32 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Alex1986

  Alex1986 Член

  Член од:
  30 авг 2010
  Мислења:
  167
  Допаѓања:
  9
  Поени од трофеи:
  18
  Иначе мал апдејт, доколку го користите google pay, зима процент за секоја трансакција онлајн.
   
 9. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.024
  Допаѓања:
  1.503
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  Како зема,кај мене не зима ништо.

  Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
   
 10. Alex1986

  Alex1986 Член

  Член од:
  30 авг 2010
  Мислења:
  167
  Допаѓања:
  9
  Поени од трофеи:
  18
  Збориме за онлајн купување. пред некој ден направив 2 нарачки на македонска страна, едната беше со македонска картичка другата со америчка. моментот кога бираш со што да платиш, chrome автоматски ти ја нуди америчката или македонската преку google pay. откако ги одбрав 2те посебно во 2 нарачки, од македонската ми зема 50ден, од америчката 0.50c.
  Така да одма ги тргнав од google pay.
  Не ми е првпат во репорт да видам дополнителни 0.50c или 50ден.
   

Сподели преку: