S-Off For HTC One

Дискусија во форумот 'HTC One Series' започната од AtoM-AnT, 8 јун 2013.

 1. AtoM-AnT

  AtoM-AnT Модератор

  Член од:
  26 мар 2010
  Мислења:
  2.175
  Допаѓања:
  913
  Поени од трофеи:
  208
  Конечно се појави S-Off за HTC One и сега ќе ви објаснам во неколку чекори како се прави тоа.

  Имате 2 начина, преку CMD да ги пишувате командите или преку апликацијата Android Terminal Emulator.

  За целата операција да биде успешна потребен ви е фајлот revone кој го ставате во вашиот fastboot фолдер или во фолдерот data/local/tmp во вашиот телефон.

  Команди кои ви се потребни за S-Off:

  1. adb push revone /data/local/tmp
  2. adb shell или доколку користите Android Terminal Emulator и телефонот ви е рутиран напипшете su
  3. cd /data/local/tmp
  4. chmod 755 revone
  5. ./revone -P
  6. Доколку ви го напише ова revone successful - please reboot to continue рестартирајте го телефонот и стартувајте ја пак апликацијата Android Terminal Emulator или CMD и продолжете со чекор 7, доколку биде неуспешно почнете пак од чекор 2
  7. cd /data/local/tmp
  8. ./revone -s 0 -u
  9. Рестартирај и веќе имаш S-Off
  10. ./revone -t за отстранување на она Tampered што се наоѓа на врвот

  Бутлоадерот и не мора да ви биде отклучен за да направите S-Off.

  Што се однесува до првата команда неа можете и да ја прескокнете доколку сами со го ставите revone фајлот во фолдерот data/local/tmp а до тој фолдер можете да пристапите со помош на програмата Root Explorer.
   
  На Klanistok му/ѝ се допаѓа ова.
 2. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  ај бе не зезај милион заебанции има.... ме мрзи да го читам а не па да го правам.
  ќе чекам алатка.

  Sent from my HTC One
   
 3. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  напраив С ОФФ и овој cid: 11111111 го стаив, значи 100 посто работи.
  --- надополнето: Jun 8, 2013 2:38 AM ---
  Еве ви линк за С ОФФ
  http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2314582

  * Get the Android SDK for ADB. You may need to update to the latest version of the SDK for jellybean devices.

  * Download revone: http://revolutionary.io/revone

  Instructions

  Use any operating system you like, you only need adb.

  1. Download revone (above) and push it to your device: adb push revone /data/local/tmp/
  2. Open an adb shell and:
  * cd /data/local/tmp
  * chmod 755 revone
  3. (optional) If your device is unlocked and rooted please switch to root using su.
  4. Prepare to gain S-OFF by running the command: ./revone -P
  4a. If revone reports success reboot the device and proceed to step 5)
  4b. If revone reboots the device (we'll pretend this isn't an undiagnosed random crash) please wait 2 minutes then try again from step 2.
  4c. If revone reports that you need to reboot and try again please reboot and try again from step 2.
  5. Now that revone has successfully prepared your device for S-OFF please open another adb shell (as per step 2) and change to
  the /data/local/tmp directory.
  6. Instruct revone to grant you S-OFF and unlock status by running the command: ./revone -s 0 -u
  6a. Other optional command arguments:-
  * -u - Unlock the device
  * -l - Lock the device (as if it was never unlocked)
  * -r - Relock the device (mark the device as relocked)
  * -t - Reset the device's tamper flag.
  7. Presuming revone reported success please reboot the device again, this time to the bootloader (adb reboot bootloader)
  8. You should now observe your device is S-OFF (and the lock status changed if you invoked that option).
  9. (optional) Re-run revone to remove TAMPERED from your HBOOT screen: ./revone -t
   
 4. AtoM-AnT

  AtoM-AnT Модератор

  Член од:
  26 мар 2010
  Мислења:
  2.175
  Допаѓања:
  913
  Поени од трофеи:
  208
  Јас имам проблем со драјверите и синоќа не бидна работа ама денес ако имам време ќе му го скинам јунферот :D

  Sent from my HTC One using Tapatalk 4 Beta
   
 5. AtoM-AnT

  AtoM-AnT Модератор

  Член од:
  26 мар 2010
  Мислења:
  2.175
  Допаѓања:
  913
  Поени од трофеи:
  208
  Завршена работа ;)

  [​IMG]
   
 6. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  кои драјвери бе?
  ако ти е рутиран моб. имаш само неколку команди во цмд и толку. е сега ме интересира што добиваме со ова?
  за цид1111111 разбрав бил за девелопери нешто така?

  Sent from my HTC One using Tapatalk 4 Beta
   
 7. AtoM-AnT

  AtoM-AnT Модератор

  Член од:
  26 мар 2010
  Мислења:
  2.175
  Допаѓања:
  913
  Поени од трофеи:
  208
  Не го препознава телефонот и морав преку терминал емулатор да ја завршам работата.

  Sent from my HTC One using Tapatalk 4 Beta
   
 8. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  па смени го цидот, кажи ми што добиваме со с офф

  Sent from my HTC One using Tapatalk 4 Beta
   
 9. AtoM-AnT

  AtoM-AnT Модератор

  Член од:
  26 мар 2010
  Мислења:
  2.175
  Допаѓања:
  913
  Поени од трофеи:
  208
  Сега можеш да инсталираш било кој RUU ром.

  Sent from my HTC One using Tapatalk 4 Beta
   
 10. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  а кои се тие руу ромови ај објасни ми да не читам :)

  Sent from my HTC One using Tapatalk 4 Beta
   

Сподели преку: