S-Off for HTC One M8

Дискусија во форумот 'HTC One Series' започната од AtoM-AnT, 7 апр 2014.

 1. AtoM-AnT

  AtoM-AnT Модератор

  Член од:
  26 мар 2010
  Мислења:
  2.175
  Допаѓања:
  913
  Поени од трофеи:
  208
  Веќе се појави и S-Off за HTC One M8 ама за жал функционира само на Америчките верзии.
  Пробував добри 2 часа дали ќе успее и на Европската верзија ама без успех.
  После 3 дена тешка борба конечна падна заштитата на телефонот и тоа на многу едноставен начин.
  Што треба да направите за да добиете S-Off?

  1. Деинсталирајте го HTC Sync

  2. Исклучете го вашиот антивирус

  3. Исклучете ги следниве работи од телефонот:
  passcode lock
  pattern lock
  face lock

  4. Симнете го фајлот firewater од ОВДЕ

  5. Отворете еден CMD и напишете ги следниве команди:

  adb wait-for-device push firewater /data/local/tmp
  adb shell
  su
  chmod 755 /data/local/tmp/firewater
  /data/local/tmp/firewater

  6. Ќе ви се појави опција да изберете помеѓу Yes и No, вие изберете Yes и во моментот кога ќе ви напише preparing, one Moment копирајте го оригиналниот ром во внатрешната меморија од телефонот и за неколку секунди ќе имате S-Off

  Сега ви преостанува да го тргнете од бутлоадерот онаа горното кај што пишува Tampered а тоа ќе го направите со следниве команди:

  adb devices
  adb shell
  su
  echo -ne '\x00' | dd of=/dev/block/mmcblk0p6 bs=1 seek=11264
  exit
  exit
  adb reboot bootloader

  за секоја операција треба да ви потврдено USB Debugging.

  Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: