ROOT T-MOBILE MOVE 2 (Alcatel OT-918)

Дискусија во форумот 'Останати брендови' започната од boban984, 9 окт 2012.

 1. boban984

  boban984 Член

  Член од:
  25 мај 2010
  Мислења:
  39
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  Teлефонот е всушност ONE TOUCH 918N GLORY


  Тука ја има процедурата за root
  http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1748927

  Потоа можете да ги тргнете сите срања од t-mobile.
  или па да си ставите custom rom.

  Лета телефонот после бришење на сите срања

   
 2. cacko1

  cacko1 Член

  Член од:
  19 мај 2008
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  Дечко изгледа си грешка малку пошто тој е со две сим картички

  јас мислам дека е овој Алкател ONE TOUCH MIX 918

  али не е битно ме радува дека работи ова со рутов

  е сега незнам ме збунува ова со официјалнава програма од алкател One Touch Upgrade software за апдејт што е сакам да го направам да ми биде алкател а не т-мобиле незнам кој модел да го одберам пошто таму има ONE TOUCH 918 со различна сликичка од нашите , ONE TOUCH 919 и OT 919 и двата се со иста слика како погоре линкот

  е сеа незнам пошто сите се исти хардверски освен има модели со дуал сим

  ако знае некој нека пише

  поздрав
   
 3. boban984

  boban984 Член

  Член од:
  25 мај 2010
  Мислења:
  39
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  Да тој е , моја грешка.
  Треба да му направиш Root , после можеш со Es file explorer да влезеш и да ги избришеш апликациите што не ги сакаш.
   
 4. cacko1

  cacko1 Член

  Член од:
  19 мај 2008
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  а кажи ми дали имаш custom recovery инсталирано?
  пошто читав негде дека тоа прво се инсталира

  поздрав
   
 5. boban984

  boban984 Член

  Член од:
  25 мај 2010
  Мислења:
  39
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  Da so ovaa postapka
  http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1748927

  Samo rootiraj go ne instaliraj custom romovi , ke procepkas po system ili sys ke gi najdes kaj se naogjat glupite aplikacii od t-mob i ke gi izbrises i ke leta telefonot.
  Jas se zeznav instalirav custom rom i sega ne mi ja prima karticata :(

  Za recovery nema nikakvi problemi , ako mozes ke te zamolam da napravis bekap vo Recovery menito , pa da mi gi pratis da go opraam telfoncevo.
  pozdrav
   
 6. cacko1

  cacko1 Член

  Член од:
  19 мај 2008
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  пробај од тој твојот линк 3 пост има бекап направено и уплоадирано еден јузер
  ако не ти работи со тој ресторе ќе ти аплодирам ја не е проблем коа ќе напраам роот утре или задутре

  а кажи ми дали проба со http://www.alcatelonetouch.com/sr/downloads/otu/one-touch-upgrade-s-1-8-3-setup.exe
  со оваа програма би требало да е некој од тие двете 919 или не ти го наоѓа уопште? пошто читав дека можело да се врати оргиналниот ром без роот без рековери или дека нашиве се водат како т-мобиле мове 2 не го препознава ( јас ја симнав и таа програмата од алкател страната Alcatel_AndroidManager_2.2.1208.671 ама нејќе да се поврзе.

  Поздрав
   
 7. vlatko_baba

  vlatko_baba Нов член

  Член од:
  6 окт 2012
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  дечки и јас сум заинтересиран за оваа постапка ама труба сум по ова прашање. многу ми е спор со апликацииве од т мобиле и плус некои и не ми се допаѓаат. како може да ми помогнете?
   
 8. cacko1

  cacko1 Член

  Член од:
  19 мај 2008
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  Влатко прво мора роот да му направиш на телефонот па после да можеш да бришеш апликации од системот.
  следи ги чекорите од линкот од Бобан984 , јас на мојот мове2 му направив успешно роот со таа постапка. еве ти и линк за симнување за се што ти треба за роот на алкател 918

  бобан984 кажи ми ти што направи со телефонот, дали проба со апдејт од алкател апликацијата и дали можеш да влезеш во рековерито те да направиш ресторе. пиши

  Поздрав
   
 9. boban984

  boban984 Член

  Член од:
  25 мај 2010
  Мислења:
  39
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  Root правите и тргајте шо сакате , ама custom rom не , пошо нема за овој модел , колку што јас знам.
  Ако инсталирате custom rom ќе го брикнете

  Backup имав од се , цел систем и неможев да го вратам , го однесов у t-mob го средија за 2 дена
   
 10. cacko1

  cacko1 Член

  Член од:
  19 мај 2008
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  добро е чим го средиле (сигурно со гаранцијата )

  поздрав
   

Сподели преку: