[ROM] heroDroid (12-16-2011) за Xperia X8

Дискусија во форумот 'Sony Ericsson' започната од AntonijK, 1 окт 2012.

 1. AntonijK

  AntonijK Член

  Член од:
  28 јун 2011
  Мислења:
  96
  Допаѓања:
  3
  Поени од трофеи:
  8
  Си чепкав на интернет и си барав некој асален ром за мојава Xperia x8 напоменував овој ром е за Xperia X8.
  Брз е и тоа ми се допаѓа,вака сега за сега нема багчиња.​
  Еве што содржи:​
  features
  -based on hero 246
  -gingerbread 2.3.7
  -Dual Recovery and reboot to xRecovery/CWM
  -Battery is not wasteful, but it's my opinion
  -modul mddi,uv,oc,smartass,dualtouch
  -camera smoothly no interference
  -overclock 710 mhz
  -play the game smoothly because use module mddi
  -addition of application
  -required off-removal applications
  -Quick Copy / Quick Paste
  -update superuser
  -Optimized ("smoothened") scrolling/flinging
  -Center clock on status bar
  -include new app
  -this faster for games
  -ics animation on framefork
  Многу е лесен за инсталација..А инсталацијата оди вака:​
  Прво и основно телефонот мора да ви е рутиран,и да содржи xrecovery.​
  1. Го симнувате фајлот(кој што ќе го прикачам подоле со линк)​
  2.Фајлот кој што ќе го симнете со преименувате во update.zip​
  3.Го ставате на телефонот на SD Card​
  4.Го рестартирате телефонот и влегувате го xrecovery​
  5. Правите full wipe,доколку сакате back up си правитe back up.​
  6. Притискате на Install update.zip from sd card​
  7. Чекате да се инсталира​
  8. Го рестартирате телефонот​
  9.Првото палење на софтверот е малце подолго и ќе треба да бидете трпеливи и да почекате.​
  При првата инсталација ваерлесот нема да работи и блутутот со што треба да се направи оваа постапка
  1.Да се симне fix problem (за кој што подолу линк ќе ставам)​
  2. Повторно да се влезе во xrecovery,но пред тоа fix problem ставете го на sd card и не го преименувајте
  3. Одкако ке го направите ова,влезете во xrecovery пак​
  4. Влезете во install custom zip.​
  5.И најдете го fix problem на вашата картичка​
  6.Одкако ќе се направи оваа постапка направете reboot phone​
  7.Чекате да се подигне телефонот и уживате :).​
  ДОКОЛКУ ИМАТЕ НЕКОЈ ПРОБЛЕМ НАПИШЕТЕ МИ ШТО КАКО,ЌЕ ПОМОГНАМ :) п.с имам само 13год. и доколку нешто не е добро објаснето не ми замерувајте како што напишав погоре ќе би помогнам .. Еве и некои слики од софтверот.
  Линк за download;​
  testmgt.jpg
   
  На okiopp му/ѝ се допаѓа ова.
 2. marchesk

  marchesk Познат Член

  Член од:
  17 сеп 2011
  Мислења:
  403
  Допаѓања:
  249
  Поени од трофеи:
  63
  Ме интересира дали знаеш, моментално имам кастом ром и ако го ставам овој само треба во рекаверито да влезам и да направам инстал без разлика што веќе сум на кастом ром? и дали моментално апликациите, контактите и слични работи ќе ми се избришат?
   
 3. AntonijK

  AntonijK Член

  Член од:
  28 јун 2011
  Мислења:
  96
  Допаѓања:
  3
  Поени од трофеи:
  8
  Мислам дека да .. А за апликациите,контактите и тие слични работи не сум баш сигурен но доколку апликациите ти се на Sd card мислам дека ќе си останат,а контактите исто така би останале доколку ти се на сим картичка
   
 4. donis_ng

  donis_ng Член

  Член од:
  13 сеп 2011
  Мислења:
  35
  Допаѓања:
  5
  Поени од трофеи:
  8
  Одличен е го ставив и презадоволен сум од тоа како работи е сега батеријата!! ама јебига 748мхз е оверклокуван процесорот :beer:
   
 5. AntonijK

  AntonijK Член

  Член од:
  28 јун 2011
  Мислења:
  96
  Допаѓања:
  3
  Поени од трофеи:
  8
  Same problem here ... Cica baterija ko lud amaa romot kineee :)
   
 6. deanMKD

  deanMKD Член

  Член од:
  1 апр 2013
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  15
  Поени од трофеи:
  8
  Џабе кине, ко ја цеди батеријата. Треба да си до штекерот блиску..
   

Сподели преку: