R-Sim 9 Pro ...Software update (4S)

Дискусија во форумот 'iOS' започната од david985, 16 авг 2014.

 1. david985

  david985 Член

  Член од:
  18 дек 2012
  Мислења:
  36
  Допаѓања:
  10
  Поени од трофеи:
  8
  Имам 4S кој работи со R-SIM 9 PRO на 7.0.4 софтвер... телефонот е заклучен на Verizon.Дали можам да го апдејтирам софтверов на 7.1.2
  Дали можи да настани некој проблем со R-SIMot,да нема мрежа,да треба да се извади и повторно да се инсталира?
   
 2. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  8.187
  Допаѓања:
  8.316
  Поени од трофеи:
  258
  Ако ти е сетиран р-симот со patch тогаш после ресторе на 7.1.2 ќе треба да го реаплицираш patch-ot.
  Ако си фаќа мрежа без patch тогаш можеш слободно да праиш update/restore на 7.1.2
  Во случај да се јави некаков проблем со мрежата имаш видеа на youtube како да го средиш.
   
 3. Lieutenant

  Lieutenant Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  63
  Допаѓања:
  11
  Поени од трофеи:
  8
  Телефон:
  Redmi Note 3 Pro
  Случајно да не проба со 8ца, дали работи Р-симот!? Или некој ако има информација да сподели (за 4с)
   
 4. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  8.187
  Допаѓања:
  8.316
  Поени од трофеи:
  258
  Нема конфирмација дури ни на Виетнамцине што праат р сим пачови не им се ризикува хаха :)


  Sent from my iPad mini 2 retina using Tapatalk
   
  На Lieutenant му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Skopjetesakam

  Skopjetesakam Член

  Член од:
  7 дек 2014
  Мислења:
  85
  Допаѓања:
  35
  Поени од трофеи:
  18
  Телефон:
  Iphone 5s White 16gb
  РОМ/Верзија:
  ios 8.0.1
  Јас имам rsim pro 9,слободно прави си update на најновиот иос,нема да имаш мака :D
   
 6. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.455
  Допаѓања:
  2.971
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Јас имам искуство, кај некои уреди без разлика дали е спринт или верајзон р-симот на 7.х супер да си функционира на на 8ца да не испраќа пораки и да нема мобајл дата. За жал, единствено решение е или џеилбрејк и да се смени операторот преку сидија има апликации или р-сим кој ќе го пачува тој дел при реактивација. Пред неполна недела имав случај еден 4с, на тмобајл не функционираа пораките и интернетот, на вип и оне си функционира се :)
   
  На Skopjetesakam му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Skopjetesakam

  Skopjetesakam Член

  Член од:
  7 дек 2014
  Мислења:
  85
  Допаѓања:
  35
  Поени од трофеи:
  18
  Телефон:
  Iphone 5s White 16gb
  РОМ/Верзија:
  ios 8.0.1
  Ни еден rsim не работи на т-мобиле,испробано 1000 пати на 1000 различни rsimovi,така да само вип и космофон или оне како и да е :D
   
 8. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  8.187
  Допаѓања:
  8.316
  Поени од трофеи:
  258
  ^
  На ајфон 4Ѕ си работи на т-мобиле со р-сим и patch за постарите р симови/х симови.
  Негде ја грешиш работата штом не ти фаќа мрежа ајфон 4Ѕ со р-сим.

  На ајфон 5ка р-сим работи/фаќа мрежа само со старите 64К сим картици од Мобимак.
  Со новите сим картици не фаќа мрежа на т мобиле на ајфон 5ка,5Ѕ.

  (Btw :го "Демантираш" Алфамобил???
  човекот работи во сервис од 13.год возраст.
  Ваљда знае нешто за телефони нели?)

  Sent from my Meizu MX4 using Tapatalk
   
  На goran и gug1 им се допаѓа ова.
 9. Skopjetesakam

  Skopjetesakam Член

  Член од:
  7 дек 2014
  Мислења:
  85
  Допаѓања:
  35
  Поени од трофеи:
  18
  Телефон:
  Iphone 5s White 16gb
  РОМ/Верзија:
  ios 8.0.1
  Никаде не го демантирав,него само појаснив,а што ако работи од 14 год?од каде знаеш ти јас од кога работам и што работам?значи нема врска кој што работи и кога,јас само го кажав она што го знам.
   
 10. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  8.187
  Допаѓања:
  8.316
  Поени од трофеи:
  258
  (Е што работиш де :) кажи си :) )
  Убаво е ти што знаеш и што го споделуваш искуството,ама еве нашево искуство кажува дека на нашите трстови 4Ѕ фаќа мрежа со т мобиле сим картица
  (Ајфон 5ка и 5Ѕ точно,не фаќаат,само со стари мобимак сим картици)

  Пробај x-sim 4.19 или 4.21
  Исто така пробај
  ако начекаш стар р-сим 7+
  Исто пробај и со реплика копија на р-сим 6 се вика goguo-sim .
  Сите овие 4 работат на iPhone 4S со т мобиле сим картица.

  Работи и р-сим 9 про на ајфон 4Ѕ на иос 8.х.х,GSM-моделите со т мобиле сим картица.
  На CDMA-Sprint,Verizon ајфон 4Ѕ моделите можно е да праи проблем со смсни 3Г ама и тоа се корегира со patch или со jalibreak.

  Sent from my MX4 using Tapatalk
   
  На Skopjetesakam му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: