Phone Flashing Tutorial - SeTool2lite (DB2010/2020 CID49/50/51/52)

Дискусија во форумот 'Туторијали и модување' започната од strizlow800, 8 авг 2008.

 1. strizlow800

  strizlow800 Член

  Член од:
  24 фев 2008
  Мислења:
  565
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  18
  Еве еден туторијал како да флешувате Сони Ериксон преку SeTool2lite...

  Download:
  http://support.gsmmkd.com/Support/SonyEricsson/SonyEricsson Programs/Se-Tool 2 Lite v.1.10.zip

  Потоа симнете ја надградбата за програмата од верзија 1.10 во 1.11...

  Download:
  http://support.gsmmkd.com/Support/SonyEricsson/SonyEricsson Programs/Setool2Lite_update_to_v1.11.exe

  Пред да почнете да флешувате осигурајте се дека ги имате следниве фалјови:

  - SeTool2lite - V1.11
  - MAIN flash file
  - FS flash file
  - Custpack
  - Правилно инсталирани Flash Drivers...

  Flash drivers може да најдеве овде:
  http://forum.gsmmkd.com/showthread.php?t=94

  Одкако имате се од горенаведеното, може да почнете да флешувате...

  1. Исклучете го телефонот...
  2. Извадете ја СИМ картичката.
  3. Вратете ја батеријата назад но не го уклучувајте телефонот...
  4. Уклучете ја програмата SeTool2lite.
  5. Одберете го вашиот модел на телефон во полето "Phone Type".
  6. Потоа притиснете го копчето ADD. Најдете ги и додадете ги MAIN и FS фајловите... Тие треба да бидат одпакувани т.е. во .fbn/.mbn или .bin формат...
  7. Во MISC Files додадете ја архивата со Custpackot, значи како што е зипувана, целата... Програмот треба да ја препознае и од левата страна, во логот, да ги даде нејзините информации т.е. кои јазици ги содржи како и инфо за CDA...

  [​IMG]

  8. Кликнете го копчето FLASH!
  9. Држете го копчето C (на телефонот нормално) и конектирајте го телефонот на УСБ кабелот... Флешивањето автоматски ке почне штом телефонот е препознаен од страна на компјутерот...
  9. Чекајте додека телефонот се флешува... Постапката треба да се одвива по следниот редослед:
  - flashing MAIN,
  - flashing filesystem,
  - customization... (ова може да се следи во логот од левата страна)...
  10. Кога флешувањето ќе заврши, ќе бидете известени дали е тоа успешно или не... Доколку сте направиле се точно нема причина да не биде успешно, нормално...
  11. Извадете го телефонот од УСБ кабелот, вратете ја назад СИМ картичката. Уклучете го телефонот...

  - Ова е на ваш сопствен ризик... Јас или било кој од членовите на форумов не одговара за никаква штета настаната поради неправилно користење на програмите или следење на туторијалот...

  Се надевам дека ќе му се најде на некој... П.С. Слободно поставете прашања доколку нешто не ви е јасно или недостасува...
   
  На _Brane_ му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DualCore

  DualCore Познат Член

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  3.748
  Допаѓања:
  35
  Поени од трофеи:
  78
  :respekt: фалеше овој туторијал овде. ;)
   
 3. strizlow800

  strizlow800 Член

  Член од:
  24 фев 2008
  Мислења:
  565
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  18
 4. Ддарко

  Ддарко Нов член

  Член од:
  16 апр 2008
  Мислења:
  2.344
  Допаѓања:
  10
  Поени од трофеи:
  0
  Сакам да ја флешувам, к550-ката ама не сум сигурен в себе :ЗлобеН:
   
 5. DualCore

  DualCore Познат Член

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  3.748
  Допаѓања:
  35
  Поени од трофеи:
  78
  Тееееј, колку експерти има на форумов, а ти се плашиш :D
   
 6. Ддарко

  Ддарко Нов член

  Член од:
  16 апр 2008
  Мислења:
  2.344
  Допаѓања:
  10
  Поени од трофеи:
  0
  Не друго, на сестра ми е. Ке поеам нешо, после исто како во касапница да сум бил.:СраМ:
   
 7. DualCore

  DualCore Познат Член

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  3.748
  Допаѓања:
  35
  Поени од трофеи:
  78
  Лолз.. абе па ти што се плашиш толку.. тука сме за support :D
   
 8. strizlow800

  strizlow800 Член

  Член од:
  24 фев 2008
  Мислења:
  565
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  18
  Хахахаха не сте нормални вие бе... Ако се налути сестра му нема бегање :) ХАХАХАХ :)

  шала....
   
 9. Ддарко

  Ддарко Нов член

  Член од:
  16 апр 2008
  Мислења:
  2.344
  Допаѓања:
  10
  Поени од трофеи:
  0
  Море на собиранка ке ви покажам белези:) доста оф топик
   
 10. strizlow800

  strizlow800 Член

  Член од:
  24 фев 2008
  Мислења:
  565
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  18

Сподели преку: